PAKİSTAN 300.000 TON ÜRE TEDARİK EDİLMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Pakistan Ticaret Kurulu'nun (TCP - Trading Corportaion of Pakistan) ulusal talebi karşılamak üzere 300.000 ton üre tedariki arayışında olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
ŞİLİ - FİRMALARIN ALACAK SORUNU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; bazı ihracatçı firmalarımızca, iletişim bilgileri aşağıda verilen Şili'de yerleşik "Servicios Mineros Industriales S.A. (SERMINSA)" unvanlı firma arasında yapılan ihracat işlemlerinde, firma tarafından ödemelerin yapılmadığı veya geciktirilerek yapıldığına ilişkin son yıllarda Müşavirliğimize şikâyetler iletildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
VERHNİY LARS SINIR KAPISINDAKİ ÇALIŞMALAR KAYNAKLI SINIRLAMALAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından, Verhniy Lars sınır kapısında yürütülecek teknik çalışmalardan ötürü 13 Mart - 23 Mayıs 2023 tarihleri arasında yük taşıtlarının geçişinin sınırlandırılacağı bilgisi iletilmiş olup, bu süre zarfında yük trafiğinin Rusya Federasyonu - Azerbaycan sınırındaki kontrol noktalarına eş şekilde dağıtılmasına dair ülkemizin yardımının istendiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ARJANTİN İTHALAT SİSTEMİ (SIRA)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 17 Ekim 2022 tarihi itibarıyla Arjantin'in İthalatı Kapsamlı Gözetim Sistemi'nin (Comprehensive Import Monitoring System-SIMI) kaldırılarak, yerine Arjantin Cumhuriyeti İthalat Sistemi'nin (System of Imports of the Argentine Republic “SIRA”) getirildiği bilgisi verilmiştir.

Devamını Oku
14. ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI

Orta Anadolu Mobilya, Kâğıt Ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla, organize edilen "İhracatçı Birlikleri 14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nın ödül töreninin 31 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenmesi planlandığı bildirilmişti.

Devamını Oku
DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ

22 Mart 2023 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından Devlet Destekleri Eğitim Programının 1000 kişilik kontenjan sınırı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği açıklanmış olup, programa katılmak isteyenlerin 17 Mart 2023 tarihi saat 17.00'ye kadar yazıda bilgisi verilen link üzerinden online kayıt yaptırmaları gerektiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
MOZAMBİK E-VİZE BAŞVURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mozambikli makamlarca belirlenen koşullar kapsamına giren Türk vatandaşlarının Mozambik'e giriş için' e-vize başvurusu yapma imkânına ilişkin İngilizce ve Portekizce duyuru yapıldığı bilgisi verilerek metnin her iki versiyonu da ekte gönderilmektedir.

Devamını Oku
CEZAYİR'DE BARKOD VE GTIN UYGULAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cezayir'in 29.03.2023 tarihinde yürürlüğe koyacağı barkod ve GTIN numarası uygulaması hakkındaki mevzuata yönelik bilgi verilmekte olup, söz konusu mevzuatın gayri resmi tercümesi yazımız ekinde yer almaktadır.

Devamını Oku
EL SALVADORLU FİRMANIN TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; EKOGAS isimli firmanın sıvılaştırılmış doğalgaz projeleri geliştirdiği, ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren ve sıvılaştırılmış doğalgaz ekipmanı, sıvılaştırma ve regazifikasyon ile depolama tankı üretimi yapan firmalarla temas etme arzusunda olduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
D-8 TTA-ENDONEZYA'NIN İMZA VE MÜHÜR ÖRNEKLERİ İLE GÜMRÜK TARİFELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Endonezya tarafından D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması'nın uygulanması kapsamında kullanılan menşe ispat belgesi örneği, ilgili belgede bulunabilecek imza/ mühür örnekleri ve Endonezya'nın taviz listesindeki ürünler iletilmiştir.

Devamını Oku
KAMBOÇYA KRALLIĞI YATIRIM YASASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kamboçya Kalkınma Konseyi tarafından hazırlanan Kamboçya Krallığı Yatırım Yasası'nın özeti ve söz konusu yasaya ilişkin Ticaret Bakanlığımız tarafından hazırlanan bilgi notu iletilmiştir.

Devamını Oku
ANAKLİA DERİN DENİZ LİMANI PROJESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Gürcistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden alınan bir Nota'ya atfen, Anaklia Derin Deniz Limanı Kamu ve Özel Sektör Ortaklığı Projesi için özel sektör ortağı seçim sürecinin başlamıştır.

Devamını Oku
GUATEMALA 2023 INTERNATİONAL BUSİNESS MATCHMAKİNG FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen, 17-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Guetamala Şehri'nde "2023 International Business Matchmaking" forumunun düzenleneceği belirtilmiş olup; foruma katılım için son başvuru tarihinin 24 Mart 2023 olduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
BİRLEŞİK KRALLIK STA_ TÜRKİYE'DE DÜZENLENEN MENŞE BEYANLARINDA KULLANILAN ONAYLANMIŞ İHRACATÇI NUMARALARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında, Türkiye’de Düzenlenen Menşe Beyanları üzerine Onaylanmış İhracatçı Numaralarının yazılmasına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgi verildiği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
DIŞ TİCARETTE TEKNİK DÜZENLEMELER VE STANDARDİZASYON YÖNETMELİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, 02.03.2020 tarihli ve 31066 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanununun getirdiği yenilikler doğrultusunda güncellenerek 14.09.2022 tarihli ve 6038 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ekinde yayımlanan Teknik Düzenlemeler Rejimi Kararı'nın uygulama usul ve esaslarının düzenlenmesi ihtiyacı doğduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler