ALMAN EKONOMİSİ VE PAZARINA GİRİŞ

Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 27 Haziran 2024 Perşembe günü saat 11.00’de Almanya Ekonomisi ve Pazara Giriş başlıklı online bir etkinlik düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE AZERBAYCAN CUMHURİYETİ ARASINDAKİ TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASINI (TTA) TADİL EDEN PROTOKOL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması'nı (TTA) Tadil Eden Protokol'ün onaylanmasına ilişkin bilgi verilmiş olup, Ek Protokol'ün 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girmesinin öngörüldüğü bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET BAKANININ IRAK ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanımızın önümüzdeki dönemde Irak'a bir ziyaret gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MORİTYUS İHALE BİLGİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Morityus'ta yatırım fırsatlarının bulunduğundan bahisle bazı ihale ilanlarına ilişkin bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
HEMAT TRADE MMC HAKKINDA DOLANDIRICILIK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bakü Ticaret Müşavirliğimizden alınan yazıya atfen, Azerbaycan'da kaim "Hemat Trade MMC" (Vergi No: 1502875271) şirketinin ismi kullanılarak Türkiye'de yerleşik şirketlere yönelik dolandırıcılık faaliyetleri yapıldığı ve ilave bilgi için Ticaret Müşavirliğimiz (baku@ticaret.gov.tr) ile temasa geçilmesinin faydalı olacağı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
KOLOMBO ULUSLARARASI DENİZCİLİK VE LOJİSTİK KONFERANSI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 27-29 Kasım 2024 tarihleri arasında Kolombo Uluslararası Denizcilik ve Lojistik Konferansı 2024'ün gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK DÜNYASI KIRGIZİSTAN İŞ VE YATIRIM FORMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ve Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından "Türk Ticaret Dünyası Kırgızistan İş Forumu”nun 27 Haziran 2024 tarihinde Kırgızistan'ın Issık Göl bölgesinde yer alan Çolpan Ata şehrinde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MENŞE VE DOLAŞIM BELGELERİ APOSTİL ONAYI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ürdün, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Libya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) düzenlenen elektronik ortamda onaylanmış dolaşım ve menşe belgelerinin, söz konusu ülkelerin yerleşik misyonları tarafından apostil onay işlemine tabi tutulmadığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
ÇEK CUMHURİYETİ İNŞAAT MALZEMELERİNE İLİŞKİN ULUSAL DÜZENLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Çek Cumhuriyeti'nde piyasaya sunulan belirli inşaat malzemeleri için teknik gereklilikleri belirleyen 163/2002 sayılı Tüzüğün ve ilgili mevzuatın 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
FİRMA ŞİKAYETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Beyrut Ticaret Müşavirliğimizin yazısına atfen, Lübnanlı bir işadamı tarafından Müşavirliğimize verilen dilekçe hakkında bilgi verilmekte olup başvuru sahibi işadamının Gaziantep'te ikamet eden Suriye uyruklu iki kişi tarafından polyester malzeme temin etme vaadiyle yaklaşık 4 milyon ABD $ tutarında dolandırıldığı ifade edilmiş, konunun yargıya intikal ettiği ve yargılama sürecinin devam ettiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
EUREKA KÜRESEL İNOVASYON ZİRVESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 2023/2024 dönemi Eureka Başkanlık görevinin TÜBİTAK koordinasyonunda yürütüldüğü ve Türkiye Dönem Başkanlığı kapsamında 13-14 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde Eureka Küresel İnovasyon Zirvesi düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KAMERUN YENİ MADEN YASASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya'nın 19 Aralık 2023 tarihinde yeni Maden Kanunu'na ilişkin yasa tasarısını onayladığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
MAVİ NOKTA AĞI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel ölçekte altyapı yatırımlarının artması karşısında; ABD, Japonya, Avustralya ve Birleşik Krallık hükümetleri tarafından kurulan, şu anda İsviçre, İspanya ve son olarak ülkemizin de katılımıyla, Yönlendirme Komitesini oluşturan üye sayısını yediye çıkaran Mavi Nokta Ağı (MNA)-(Blue Dot Network-BDN) girişimine dair bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-İSVEÇ EKONOMİ VE TİCARET ORTAK KOMİTESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-İsveç Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi II. Dönem Toplantısı'nın Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat ile İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Johan Forssell'in eşbaşkanlıklarında, 3 Eylül 2024 tarihinde Stokholm/İsveç'te gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA İHALELER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sri Lanka Devlet İlaç Kurumu'nun malzeme tedarikine ilişkin ve Sri Lanka Limanlar, Denizcilik ve Havacılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ihaleler bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler