GENELLEŞTİRİLMİŞ TERCİHLER SİSTEMİ - UKRAYNA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) çerçevesinde ülkemize taviz tanıyan ülkeler arasında Ukrayna'nın yer almaması hususu dikkate alınmak suretiyle, ülkemizden Ukrayna'ya yapılan ihracat için Özel Menşe Şahadetnamesi (FORM-A) Belgesi düzenlenmemesi gerektiği vurgulanmıştır.

Devamını Oku
HİNDİSTAN İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz’den alınan yazıya atfen, Hindistan Havalimanları Otoritesi'nin (Airports Authority of India) 61.655 ABD Doları değerinde olduğu belirtilen "doğrusal olmayan radyo sinyal cihazı" (non-directional beacon) ve tamirat hizmeti satın alımı hakkındaki ihale duyurusu bildirilmiştir.

Devamını Oku
GERİ VERME VE KALDIRMA TALEP YÖNETİMİ SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından, ilgili mevzuat hükümleri gereği yükümlülerin Ticaret Bakanlığına kesinleşmiş borcu olup olmadığı hususunda yükümlülerce ibraz edilmesi gereken ve Gümrük Genel Tebliği'nin (Tahsilat İşlemleri) (Seri No:2) 9 no'lu ekinde yer alan belgenin, Geri Verme ve Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulmasının ve başvuruya eklenmesinin sağlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
ONLINE EXPORT AKADEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ihracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimcilerimizin bilgi, deneyim ve network ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak amacıyla “Export Akademi Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı” adı altında 30 Haziran 2022 Perşembe günü saat 9.30'da online düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
FAS DEMİRYOLU OFİSİ - YENİ RAYLARIN TEMİNİ İÇİN AÇILAN İHALE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Fas Demir Yolu Ofisi (ONCF) tarafından Rabat'ta yapılacak yeni tren raylarına yönelik ihale açıldığı belirtilmiş ve ihaleye ilişkin detaylar paylaşılmıştır. İhale bilgileri ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
İTALYA HAKKINDA GÖRÜŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-İtalya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO-ETOK) 3. Dönem Toplantısının Ekim ayında ülkemizde düzenlenmesinin planlandığı bildirilmiş olup, toplantıda gündeme getirilmesi gereken hususlara ilişkin görüşler talep edilmiştir.

Devamını Oku
"İŞ ETİĞİ VE UYUM UYGULAMALARI" SEMİNERİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 14:00'te internet üzerinden "Uluslararası Rekabette Sürdürülebilir Ticaretin Kapısı: İş Etiği ve Uyum Uygulamaları" semineri gerçekleştirileceği bildirilmiş olup; seminere ilişkin program ekte sunulmuştur.

Devamını Oku
BREZİLYA'DAKİ BAZI HAVAALANLARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ekte bir örneği sunulan ilgi yazıda, Brezilya Sivil Havacılık Ajansı'nın (ANAC) ülkedeki 16 havaalanının 2022 yılında özelleştirilmesine ilişkin nihai planının, 21 Aralık 2021 tarihinde onaylandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
RUSYA FEDERASYONU TIR KUYRUKLARININ AZALTILMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Birliğimizce üst düzeyde girişim ve çözüm talep edilen Rusya Federasyonu - Gürcistan Verhniy Lars sınır noktasında oluşan kuyruklar için yapılan girişimlere ilişkin; Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğünden alınan 08.06.2022 tarihli cevabi yazıda; Rusya Federasyonun Federal Gümrük Servisi tarafından Moskova Büyükelçiliği nezdinde Gümrük Müşavirliğimize iletilen bir yazıda özetle,

Devamını Oku
BALIKESİR GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN FAALİYETE GEÇİRİLMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak kurulan 161200 gümrük kodlu Balıkesir Gümrük Müdürlüğü'nün, 30.05.2022 tarihinde faaliyete geçirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
YURT DIŞI LOJİSTİK DAĞITIM AĞLARININ (YLDA) DESTEKLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlamak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin etmek ve önemli pazarlardaki ihracat performansımızı istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak amacıyla yurt dışında lojistik dağıtım ağlarının kurulmasına yönelik 5449 sayılı "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının (YLDA) Desteklenmesi Hakkında

Devamını Oku
ABD YAPTIRIMLARI (KUZEY KORE)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Kuzey Kore kitle imha silahları üretimine ve balistik füze programına katkı sağladıkları gerekçesiyle, altısı Kuzey Kore, üçü Rusya Federasyonu (RF) vatandaşı dokuz kişiyi ve Rusya Federasyonu'nda bulunan dört şirketi yaptırım listesine (OFAC) dahil ettiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKMENİSTAN'IN TRANSİT TAŞIMACILIĞA İZİN VERMESİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliğinden alınan 30.05.2022 tarih ve 3140 sayılı yazıda 01 Haziran 2022 tarihinden itibaren yabancı uluslararası taşımacılık firmalarına ait araçların sürücüleri ile birlikte "Sarahs-Farap-Sarahs" güzergahı dahilinde Türkmenistan sınırlarından transit geçişlerine izin verildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ICC DİJİTAL PAZARLARDA REKABET VE REGÜLASYON AÇISINDAN GÜNCEL GELİŞMELER

Milletlerarası Ticaret Odası’ndan (ICC) Odamıza intikal eden yazıda; 09 Haziran 2022 Perşembe günü 14.00 – 17:00 saatleri arasında “Dijital Pazarlarda Rekabet ve Regülasyon Açısından Güncel Gelişmeler” adlı çevrimiçi bir etkinlik düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
8. AFRİKA CEO FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; "8. Afrika CEO Forumu"nun Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan'da 13-14 Haziran 2022 tarihlerinde düzenleneceği, anılan etkinliğe Afrika'dan ve dünyadan üst düzey özel sektör yöneticilerinin katılımının öngörüldüğü belirtilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız