TÜRKİYE -RUSYA İŞ KONSEYİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un KEK 17. Dönem Toplantısı vesilesiyle yapacağı Rusya ziyareti kapsamında, 30 Temmuz 2021, Cuma günü Moskova'da DEİK/Türkiye Rusya İş Konseyi 21. Ortak Toplantısı düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
FRANSA'YA İHRACATTA KARŞILAŞILAN DOLANDIRICILIK TEŞEBBÜSLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; son zamanlarda ihracatçılarımıza Fransa'dan irtibata geçen bazı kişilerin, Fransa'da yerleşik ünlü perakende zincirleri veya köklü ve tanınmış firmalar adına kendilerinden ürün alacaklarını, ancak ödemeyi sadece kendi belirledikleri şekilde yapacaklarını ifade ettikleri bildirilmiştir.

Devamını Oku
COVID-19 PANDEMİSİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA MOSKOVA'DA ALINAN TEDBİRLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Rusya Federasyonu'nda COVID-19 pandemisinde üçüncü dalga sürecinde 28 Haziran 2021 tarihinde günlük vaka sayısında 20.616 seviyesine ulaşıldığı, Moskova şehrinde ise özellikle Haziran ayının ortalarına doğru 9 bin seviyesinin aşılmasını müteakip muhtelif karantina tedbirlerinin tekrar uygulamaya geçirilmeye başlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
AB'NİN YENİ KDV SİTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği'nin (AB) sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde uyguladığı yeni Katma Değer Vergisi (KDV) kurallarının 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe konacağı belirtilerek, AB'ye yönelik gerçek değeri 150 Avro'yu aşmayan sevkiyatlarda da geçerli olacak yeni sistem kapsamında, 22 Avro'nun altındaki değerler için uygulanan KDV muafiyetinin tamamen kaldırılacağı açıklanmıştır.

Devamını Oku
LEADS 2021 ETKİNLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) tarafından, Hindistan Dışişleri Bakanlığı desteği ile 14-15 Eylül 2021 tarihlerinde Yeni Delhi'de "LEADS 2021: Reimagine the World" adlı etkinliğinin düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MEKSİKA 2021-2024 DÖNEMİ İLAÇ VE İYİLEŞTİRİCİ MALZEME ALIMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS)'nin 2021-2024 döneminde ilaç ve tıbbi yardım malzemesi alımı için Refah için Sağlık Enstitüsü (INSABI) ile bir anlaşma imzaladığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK-RUS 17. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk-Rus 17. dönem KEK Toplantısı'nın 28-30 Temmuz 2021 tarihlerinde Rusya'da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA TARAFINDAN TURİZM KONUSUNDA DÜZENLENEN ETKİNLİK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sri Lanka Turizm Tanıtım Bürosu'nun 17 Ağustos 2021 tarihinde "Turizm İşbirliğini Geliştirmek Amacıyla AİGK Üye Devletleri ile Sanal B2B Oturumu" (Virtual business to business (B2B) interactive session with CICA Member States to enhance tourism cooperation) başlıklı etkinlik düzenleyeceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
YURTDIŞINDA MARKAMI NASIL KORUYABİLİRİM EĞİTİMİ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 07 Temmuz 2021 Çarşamba günü (bugün) 14.00 - 16.00 saatleri arasında "Yurtdışında Markamı Nasıl Koruyabilirim?” başlıklı bir eğitim verileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ALMANYA'NIN YENİ TEDARİK ZİNCİRİ YASA TANITIMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Alman Federal Meclisi tarafından yeni bir tedarik zinciri yasası ("Lieferkettensorgfaltsgesetz") kabul edildiği ve gelecek yılın başında yürürlüğe gireceğini belirtilmiştir.

Devamını Oku
GÜMRÜK SOHBETLERİ

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü saat 14.30’da Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde gümrük uzmanları Abdülkerim Kuzucu ve Barış Demirel katılımlarıyla Gümrük Sohbetleri etkinliği gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÜRDÜN SANAL YATIRIM KONFERANSI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ürdün Yatırım Komisyonu'nun, Ürdün Başbakanı Dr. Bisher Al Khasawneh'in himayesinde, 12-13 Temmuz 2021 tarihlerinde Ürdün Sanal Yatırım Konferansı'nı gerçekleştireceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
GÖNDERİ ÖN BİLGİLENDİRME - ADVANCED CARGO INFORMATION (ACI-ACID)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mısır Arap Cumhuriyeti'nin, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Mısır'a yapılacak ihracat gönderileri için "Gönderi Ön Bilgilendirme-Advanced Cargo Information (ACI-ACID)" numarası uygulamasına başlamış olduğu açıklanarak, 1 Temmuz 2021 tarihiyle birlikte uygulamanın mecburi olacağı bildirilmişti.

Devamını Oku
ENDONEZYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA DÜZENLENECEK İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Cakarta Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin yazısına atfen, Endonezya Dışişleri Bakanlığı tarafından 14 Temmuz 2021 tarihinde 10.00-15.00 saatleri arasında hibrit formatta "Endonezya-Merkezi ve Doğu Avrupa İş Forumu"nun (Indonesia-Central and Eastern Europe Business Forum, INA-CEE) düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ALMANYA VE ROMANYA SOHBET TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 30 Haziran 2021 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında Almanya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavir ve bu ülkelerde iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşacağı "İş Dünyası Temsilcilerimizin Gözüyle Almanya" e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız