MOLDOVA - EKONOMİ BAKANININ ÜLKEMİZİ ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un, Moldovalı mevkidaşları ile 13 Aralık 2022 Salı günü yapacağı görüşmede faydalanmak üzere, Moldova'da karşılaşılan genel sorunlar ile firmalar sorunlarının da yer aldığı notlara ihtiyaç duyulduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
İHRACAT BEDELLERİNİN YURDA GETİRİLMESİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; mer’i mevzuatta yapılan değişiklik ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta, gümrük beyannamesinin 22 nci hanesinin Türk Lirası olarak beyan edilmiş olması ve ihracata ilişkin bedelin Türk Lirası olarak tahsil edilmesinin zorunlu olacağı bilgisi verilmiştir.

Devamını Oku
YENİ NESİL İHRACAT DESTEKLERİ VE PREFİNANSMAN MODELİ TANITIM VE BİLGİLENDİRME PROGRAMI

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden (AKİB) Odamıza intikal eden yazıda; 05 Aralık 2022 tarihinde Kayseri Ommer Hotel’de 09:30 – 15:30 saatleri arasında ekte yer alan Program çerçevesinde “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme” programı gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
HIRVATİSTAN'DA TİCARİ MAL VE YOLCU TAŞIMACILIĞINDA MOTORİN İÇİN ÖDENEN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİN BİR KISMININ İADE HAKKI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın ve T.C. Zagreb Ticaret Müşavirliği'nin yazısına atfen, 16 Kasım 2022 tarihinde Hırvatistan Gümrük İdaresi tarafından ÖTV kısmi iadesinden Türk taşımacılarının yararlanıp yararlanamayacağı hususuna ilişkin olarak özetle,

Devamını Oku
İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, Peru İçişleri Bakanlığı Polis Kuvvetleri tarafından silah alımına ilişkin bir ihaleye çıkıldığı belirtilmiş olup, ihale detayları ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
KOMORLAR BİRLİĞİ İHALE ÇAĞRISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına ve Antananarivo (Madagaskar) Ticaret Müşavirliğimiz tarafından iletilen bir yazıya atfen, 15 Kasım 2022 tarihinde Komorlar Birliği makamlarınca Boingoma Limanının Genişletilmesine Yönelik İhale Çağrısı yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
UKRAYNA'NIN İHTİYAÇLARI HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ile yapılan yazışmada, ülkede acil olarak kullanılmış veya arızalı ototransformatörlere (otomatik dönüştürücü) ihtiyaç duyulduğu iletilmiş olup, konu ile ilgili irtibat kişisinin Ukrayna Büyükelçiliği Borys Uvarov (+380 99 009 7399) olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKMENİSTAN_ULUSLARARASI YÜK TAŞIMACILIĞINA AÇILAN SINIR KAPILARI VE COVİD-19 TEDBİRLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin olarak Türkmenistan Bakanlar Kurulu'na bağlı Ulaştırma ve Komünikasyon Ajansı tarafından hazırlanan İngilizce tercümesi ile birlikte ekte yer alan bilgi notu paylaşılmıştır.

Devamını Oku
KERÇ BOĞAZININ KAPATILMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan yazı ile Rusya Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik ve İçsu Taşımacılığı Devlet Politikaları Genel Müdürlüğü'nün yazısına ve Rusya Savunma Bakanlığı Seyrüsefer ve Oşinografi Departmanının 476 sayılı kararına atıfla, Rusya toprakları dışından yüklü olarak gelen gemilerin Kerç Boğazı içinde yer alan limanları kullanımı ve kuzey yönündeki hareketlerinin kısıtlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TRANSİT REJİMİ ELEKTRONİK KAPSAMLI TEMİNAT MEKTUPLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazı ekinde; Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 16.11.2022 tarihli, Transit Rejimi Elektronik Kapsamlı Teminat Mektupları konulu yazısı iletilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE SEKTÖREL ELEKTRONİK SOHBETLER- ALMANYA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Ticaret Bakanlığımız tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları düzenlendiği iletilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE SEKTÖREL ELEKTRONİK SOHBETLER- FİLİPİNLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazı ekinde; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, 17 Kasım 2022 Perşembe günü 10:30-12:00 saatleri arasında Filipinler'de görev yapmakta olan Ticaret Bakanlığı temsilcileri ve Filipinler'de iş yapmakta olan firma temsilcilerimizin konuşmacı olarak katılacağı "Filipinler: Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik ile Kozmetik, Hijyen ve Kişisel Bakım Ürünleri" isimli sektörel e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ İŞBİRLİĞİ TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazı ekinde; Dakka Ticaret Müşavirliği'nden alınan yazıya atfen, Bangladeş'te faaliyet gösteren Haq's Bay Automobiles Ltd. firmasının silo projelerinde Türk firmalarla iş ortaklıkları kurma talebi olduğu belirtilmiş olup, anılan firma profili ekte iletilmiştir.

Devamını Oku
TRİNİDAD VE TOBAGO LİMAN İDARESİ GEMİ SATIMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen, Trinidad ve Tobago (TT) Liman İdaresi tarafından iletilen duyuruda ekte gönderilen 4 geminin satışa çıkarıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
İTALYA'YA İHRACATTA FİRMA TAHSİLAT SORUNLARI HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’na Roma Ticaret Müşavirliğimiz tarafından iletilen yazıya atfen, son dönemde bazı ihracatçı firmalarımızdan İtalya’nın Napoli şehrinde yerleşik bir firmaya gerçekleştirdikleri ihracata ilişkin şikâyetler alınmakta olduğu,

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız