UZK İCRA DİREKTÖR YARDIMCISI İLANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Uluslararası Zeytin Konseyi adına Madrid/İSPANYA'da 4 yıl görev almak üzere ülkemizden İcra Direktör Yardımcısı seçileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
GÜNEŞ ENERJİ SANTRELLERİNİN İNŞASI PROJESİ İHALE DÖKÜMANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sırbistan'ın Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı Kanunu'na dayanılarak, anılan ülkede batarya depolamalı yüksek kapasiteli güneş enerji santrallerinin inşası projesini gerçekleştirecek stratejik ortağın seçim prosedürünü belirleyen Karar'ın uygulanmasına yönelik Kararname'nin Resmi Gazete'de bildiriminin yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
ARJANTİN ÜLKE VERGİSİ VE BAZI TARIM ÜRÜNLERİ İÇİN YENİ DÖVİZ KURU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Arjantin'de ülke vergisinin (pais tax), mal ve bazı hizmet ürünleri ithalatını da kapsayacak şekilde genişletildiği, üretim zincirlerinde kullanılmak üzere ithal edilen ve daha sonra mamul olarak ihraç edilen bazı tarım ve sanayi ürünlerinin muaf tutulduğu uygulamada, tarımsal ürünler ağırlıklı olmak üzere ihracata konu bir bölüm ürün için yüksek bir döviz kurunun belirlendiği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
IRAKTA UYGULANAN GÜMRÜK TARİFELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Irak'a ithalatı kapsamında yazı ekinde sunulan tabloda yer alan ürünlerin yürürlüğe giren ilave gümrük vergisi oranlarına ilişkin bilgi verilmekte olup, ayrıntılı bilgi için Bağdat Ticaret Müşavirliği ile iletişime geçilmesinin faydalı olacağı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
MİLLETLER TOPLULUĞU YATIRIM VE TİCARET FORUMU DAVETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İngiliz Milletler Topluluğu Girişim ve Yatırım Konseyi (CWEIC), Bangladeş Yatırım Geliştirme İdaresi (BIDA) ve Bangladeş Dışişleri Bakanlığı'nın, 13-14 Eylül 2023 tarihlerinde Dakka'da ortaklaşa düzenleyeceği "Milletler Topluluğu Yatırım ve Ticaret Forumu'na (CITF)" ülkemizden de ilgili Bakanların, yatırımcıların, yatırım ofisi yetkililerinin, banka yöneticilerinin ve önde gelen iş insanlarının davet edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Irak Merkezi Standardizasyon Kalite ve Kontrol İdaresi (COSQC) tarafından, uygunluk değerlendirme sertifikası düzenleme konusunda yetkilendirilen kuruluşlar listesinde değişiklik yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
SİNGAPUR FİNTECH FESTİVALİNE TÜRK FİRMA KATILIMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Singapur Merkez Bankası (MAS) tarafından, dijital ekonomiyi ve finansal teknolojiyi desteklemek için kamu ve özel sektör arasındaki diyaloğu teşvik etmek amacıyla kurulan Elevandi şirketince (https://www.elevandi.io/) 15-17 Kasım 2023 tarihlerinde Singapur'da "Fintech Festivali"nin düzenleyeceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA İLAÇ KURUMU TARAFINDAN YAYIMLANAN İHALE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sri Lanka İlaç Kurumunun tıbbi malzeme temini için yayımladığı ve örnekleri ekte yer alan ihale duyuruları hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
TRAMADOL İSİMLİ İLACIN TÜRKMENİSTAN’A GİRİŞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkmenistan Ceza Kanunu'nun psikotrop maddeler ve bunun öncü maddeleri ya da bu maddeleri hazırlamak için kullanılabilecek aletler ile tramadol ürünleri ve diğer psikoaktif maddeleri içeren büyük miktarda ilaç ürünlerinin Türkmenistan gümrüklerinden izinsiz geçirilmesinin üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağına ilişkin hükmü içeren 276. maddesine atıf yapılmıştır.

Devamını Oku
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI TİCARET VE EKONOMİDEN SORUMLU 12. BAKANLAR TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Ticaret ve Ekonomiden Sorumlu 12. Bakanlar Toplantısı'nın ve söz konusu Toplantı marjında Türk Dünyası İş Forumu'nun 14 Eylül 2023 tarihinde düzenleneceği belirtilmiş olup, anılan İş Forumunun hazırlık çalışmalarında yararlanılmak üzere, TDT üyesi ve gözlemci ülkelerine dair TOBB görev ve yetki alanına giren konular ile ilgili güncel bilgi notlarına ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
CO-MATCHİNG İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ ETKİNLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında Kocaeli Ticaret Odası ve Doğu Marmara ABİGEM işbirliğinde organize edilen Co-Matching İkili İş Görüşmeleri Etkinliği, 24 Ağustos 2023 tarihinde b2match platformu üzerinden online olarak gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
GET-APP DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından 2017 yılı Kasım ayında devreye alınan Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) ile ithalat ve ihracat işlemlerinin anlık takibinin sağlandığı iletilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN KIRMIZI ET VE ÜRÜNLERİ İLE BAL VE ARI ÜRÜNLERİ İHRACATI

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ülkemizden Suudi Arabistan'a kırmızı et ve ürünleri, süt ve ürünleri ile bal ve arı ürünleri ihracatına yönelik olarak, Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA) tarafından ülkemizde 14-25 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen denetim sonrasında söz konusu ürün gruplarında ihracat talebinde bulunan işletmelere onaylama yetkisinin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne verildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
EL SALVADOR ULUSLARARASI İHALE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; El Salvador'da halka açık bir site için Geniş Bant Bağlantı Hizmetleri alanında yakın tarihte gerçekleştirilecek ihale bilgileri iletilmiştir.

Devamını Oku
FAS İTHALATTA UYGULANAN UYGUNLUK KONTROLLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 01 Şubat 2020 tarihinde Fas'a ithal edilen sanayi ürünlerinin uygunluk kontrollerinin taşere edildiği "Bureau Veritas" ve "TUV Rheinland" firmaları ile uygunluk sertifikaları konusunda yapılan anlaşmaların bazı Türk firmalarından alınan bilgiler çerçevesinde askıya alındığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler