4. TİCARİ DİPLOMASİ ÖDÜL TÖRENİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; 4. Ticari Diplomasi Ödül Töreninin Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet MUŞ'un teşrifleriyle, 14 Ocak 2023 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında JW Marriott Istanbul Marmara Sea Otelinde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SELECTUSA ZİRVESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 01-04 Mayıs 2023 tarihlerinde Maryland, ABD’de SelectUSA Yatırım Zirvesi’nin gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
BM NAİROBİ OFİSİ BİNALARININ YENİLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Dışişleri Bakanlığı’nın ve Nairobi Büyükelçiliği’nin yazılarına atfen, Birleşmiş Milletler (BM) Nairobi Ofisi’nin (UNON) renove edilmesine ilişkin UNON yetkililerince yapılan bir sunumda iki seçenekli ve iki maliyetli renovasyon projesi için gerçekleştirilmesi öngörülen uluslararası ihale hakkında bilgi verildiği belirtilmiş olup,

Devamını Oku
SINIR ÖTESİ ELEKTRONİK TİCARET

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen, Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin halihazırda işlem gören geleneksel dış ticaret verilerinden ayrıştırılması ve ölçülmesi amacıyla, Detaylı Beyan Modülü ve Basitleştirilmiş Gümrük Beyanı taşıma senedi düzeyinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgi verildiği belirtilmiş olup, Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Rehberi yazı ekinde yer almaktadır.

Devamını Oku
RUSYA FEDERASYONU- TARİFE DIŞI ENGELLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen, Rusya Federasyonu'na yönelik ihracatımızda karşılaşılan tarife dışı engellerin (gümrük vergisi hariç çeşitli şekillerde görülebilen engeller) ve haklı bir nedene dayanmadığı değerlendirilen uygulamaların, yeniden tespit edilerek gözden geçirilmesi ve ikili ticaretimize katkı sağlamak üzere giderilmesini teminen girişimlerde bulunulması amacıyla görüş talep edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-POLONYA ÇALIŞMA GRUBU İKİNCİ TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen, 21 Aralık 2022 tarihinde çevrimiçi ortamda düzenlenen Türkiye-Polonya Çalışma Grubu'nun ilk toplantısı kapsamında, sizlerden gelen görüşler çerçevesinde gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin TOBB görüşlerinin Bakanlığa iletildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
DEİK_TÜRKİYE-KAMBOÇYA 3. DÖNEM KEK TOPLANTISI KAPSAMINDA YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci ve Kamboçya Ticaret Bakanı Sayın Pan Sorasak Eşbaşkanlığında Türkiye - Kamboçya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 3. Dönem Toplantısı’nın 10- 12 Ocak 2023 tarihlerinde Punom Pen'de gerçekleştirileceği bildirilmiş olup,

Devamını Oku
CEZAYİR'E İHRAÇ EDİLMEK ÜZERE BEKLEYEN ÜRÜNLER HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cezayir’e ithalatta Cezayir ithalatçı firmaları tarafından ithal edilmek istenen ürünlerin anılan ülke piyasasında bulunup bulunmadığına ilişkin araştırma yapılması zorunluluğunun ilgili ülke tarafından yürürlüğe konulmasından önce, ülkemizden Cezayir’e ihracatı gerçekleştirilmek üzere hazırlanan ve ihracatçılarımızın depolarında bekletilen mal ve ürünler hakkında yaşanan sorunlara dair,

Devamını Oku
DEİK/ HOLLANDA - TÜRKİYE İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş ve Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Sayın Liesje Schreinemacher’ın katılımlarıyla, Türkiye-Hollanda İş Konseyi, Hollanda Sanayi ve İşverenler Federasyonu VNO-NCW ve Hollanda Girişim Ajansı RVO işbirliğinde Hollanda-Türkiye İş Forumu’nun gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SAYIN TİCARET BAKANIMIZIN VENEZUELA'YA ZİYARETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş’un 23-24 Ocak 2023 tarihlerinde Venezuela’nın Karakas şehrini ziyaret edeceği bildirilmiştir. Sayın Bakanın ziyaretinin hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere bilgi notlarına ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
MALAVİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'na Zambiya'da mukim Malavi Cumhuriyeti Yüksek Komiserliği'nden gönderilen 12 Aralık 2022 tarihli nota ile Malavi'de 2023 yılı Ocak ayı içerisinde başlaması planlanan toplam 5.390.000,- ABD Doları bütçeli "Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi Projesi"ne ilişkin teklif çağrısının Büyükelçiliğimize iletildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAS DEMİR YOLU OFİSİ (ONCF) TARAFINDAN AÇILAN İHALE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın ve Rabat Ticaret Müşavirliği’nin yazılarına atıfla, Fas Demir Yolu Ofisi (ONCF) tarafından 60 E1 36ML niteliğinde yeni rayların temini için ihale açıldığı bilgisi iletilmiş olup, ihaleye ilişkin detaylar ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
SKDM VE ETS KAPSAM KARŞILAŞTIRMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının (SKDM) amacının; Avrupalı üreticilerin AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) altında maruz kaldığı karbon ücretlerine bağlı maliyet artışları nedeniyle, AB’deki üretimin, karbon fiyatlaması olmayan ülkelere kaymasını engellemek olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİNİN ŞİŞELENMİŞ SU ÜRETİM POTANSİYELİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kırgızistan Cumhuriyeti’nin şişelenmiş su üretim potansiyeli hakkında bilgilendirmeler iletilmiş olup; ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti hükümetinin şişelenmiş su üretimini arttırmak için modern tesisler kurduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
RUSYA FEDERASYONU BAZI ÜRÜNLERDE İTHALAT VERGİSİ ARTIŞI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın ve Moskova Ticaret Müşavirliği'nin yazılarına atfen, Rusya Federasyonu’nun (RF) ekonomik çıkarlarını ihlal eden tedbirler alan ülkelerden ithal edilen ve ekteki listede yer alan ürünlere yönelik 31 Aralık 2023 tarihine kadar %35 oranında gümrük vergisi uygulanmaya başlandığı belirtilerek, RF Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Federal Anti-Tekel Servisi yetkileri kapsamında yapılan düzenleme hakkında

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler