BANGLADEŞ'TEKİ SYLHET ODASI'NIN İŞBİRLİĞİ TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sylhet Metropolitan Ticaret ve Sanayi Odası (SMCCI) eski Başkanı Haseen Ahmed tarafından Dakka Büyükelçiliğimize bir mektup gönderildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; enerji sektöründe faaliyet gösteren Bangladeş kamu şirketi "The Power Grid Company of Bangladesh Limited (PGCB)" tarafından, "Design, Supply, Installation, Testing and Commissioning of 400/230 kV GIS Substation at Kaliganj on turnkey basis (Package-5)" konulu bir ihale düzenlendiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - KKTC

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Ticaret Bakanlığımız tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları düzenlendiği iletilmiştir.

Devamını Oku
SEKTÖR MECLİSLERİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ PANELİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; dünya ticaretinin Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında şekillendiği vurgulanarak sınırda karbon vergisi düzenlemesi de öngören Mutabakatın, başta enerji sektörü olmak üzere pek çok sektörü derinden etkileyeceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE SIRBİSTAN KEK 4. DÖNEM TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı'nın Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit GÜL ile Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Sayın Tatjana MATIC'in eşbaşkanlıklarında 3 Şubat 2022 Perşembe günü Ankara'da düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MISIR GÖNDERİ ÖN BİLGİLENDİRME (ACID) SİSTEMİNE İLİŞKİN NOTA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mısır Dışişleri Bakanlığınca Mısır’ın 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle uygulamaya başladığı Gönderi Ön Bilgilendirme (ACID) sistemine ilişkin talimatların bulunduğu bir notanın, Kahire Büyükelçiliğimize gönderildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
KOSOVA BANKA İZLENİMİ VEREN ŞİRKETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; çeşitli kuruluşların Kosova'da banka unvanı ile şirket açtıkları, ülkemizde bu şirketlerin şubeleri gibi hareket ederek piyasaya çek, teminat mektubu vb. evrak sundukları belirtilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN GÜMRÜKLER GENEL İDARESİ GIDA ÜRETİCİLERİ KAYIT SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından yapılan düzenlemelerin, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
İHALE İLANI

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Odamıza intikal eden yazıda; Portekiz'de bir kamu iştiraki olan Comboios de Portugal, E.P.E. şirketi tarafından 14.12.2021 tarihinde 819.000.000- avroluk bir ihale açıldığı ve söz konusu ihalenin tren vagonu, tramvay ve bunların bakımı ile bakım istasyonun yapımını kapsadığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TERCİHLİ TİCARET DÜZENLEMELERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizin mevcut ticaret anlaşmalarına ilişkin özel sektör nezdinde farkındalığın artırılması ve akdedilen ticaret anlaşmalarının ülkemiz ihracatına/ihracat kapasitesine sağladığı katkının geliştirilmesi için, belirli merkezlerde bilgilendirme toplantılarının düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KUZEY İRLANDA'YA A.TR DOLAŞIM BELGESİ DÜZENLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kuzey İrlanda'ya yapılacak ihracat işlemlerinde A.TR Dolaşım Belgesi'nin düzenlenebilmesine yönelik, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi'nde (MEDOS) gerekli güncellemeler tamamlanmış olup, konu hakkındaki duyurunun MEDOS'ta yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
BELARUS İÇİN İTHALAT YASAĞI BİLGİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 01.01.2022 tarihinden itibaren Belarus'a ithali yasak eşya kalemleri listesinde güncelleme yapılacağı, alınan kararın 01.01.2022 ila 30.06.2022 tarihine kadar geçerli olacağı ve bu sürenin uzatılabileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ABD VİZESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; COVID-19 salgınının, tüm dünyadaki büyükelçiliklerin ve konsoloslukların rutin vize hizmetlerine devam edebilme kapasitelerini etkilemekte olduğu, vize süreçlerinde sıkıntılar yaşandığı ve vize alma süreçlerinin yavaş ilerlediği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK YATIRIM BANKASI SH.A

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan yükümlülük ve sınırlamaların Kosova mevzuatında icra kabiliyetinin bulunmaması nedeniyle çeşitli kişi ve kuruluşların Kosova'da banka unvanı ile şirket açtıkları; Kosova Merkez Bankasından aldıkları herhangi bir bankacılık yetkileri olmamasına rağmen Türkiye'de bu şirketlerin şubeleri gibi hareket ederek piyasaya çek, teminat mektubu vb. sundukları belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAZLA MESAİ PROGRAMI - PİLOT UYGULAMAYA GEÇİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; gümrük idarelerindeki fazla mesai işlemleri için hazırlanan elektronik sistemin pilot uygulamasında bir takım yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapıldığı belirtilmiş; bahsi geçen düzenlemelerin söz konusu pilot uygulamanın devam ettiği Ankara ve Erenköy Gümrük Müdürlüklerinde, 13.12.2021 tarihi itibariyle devreye alınmasının öngörüldüğü bilgisi verilmişti.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız