TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; 22 Aralık 2022, Perşembe günü 09.00-18.00 saatleri arasında İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus Otelde Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ONLİNE EXPORT AKADEMİ PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ihracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimcilerimizin bilgi, deneyim ve network ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak amacıyla, "Export Akademi - Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı" oluşturulduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
UZAK ÜLKELER STRATEJİSİ KAPSAMINDA LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK FİRMALARIMIZA YÖNELİK İLAVE DESTEKLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, “5448 Sayılı Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Karar”ın lojistik ve taşımacılık hizmetleri için öngörülmüş olan ilgili destekleri kapsamında, desteğe konu olan faaliyetin Uzak Ülkeler Stratejisi'nde yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan'a yönelik olarak gerçekleştirilmesi halinde

Devamını Oku
GÜRCİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE PARA TRANSFERLERİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazı ekinde; Batum Ticaret Ataşeliği’nin yazısına atfen, Gürcistan’da bankacılık kanalı ile gerçekleştirilecek ticari işlemlerde EUR.1 Dolaşım Belgesi ya da Menşe Şahadetnamesinin Gürcü bankalarına ibraz edilmesi zorunluluğu ile ilgili bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - İSVEÇ ETOK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-İsveç Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK) II. Dönem Toplantısının Ticaret Bakanımız Mehmet Muş ile İsveç Dış Ticaret ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Johan Forssell eşbaşkanlıklarında 13 Ocak 2023 tarihinde İsveç’te gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmiş olup, TOBB görev ve yetki alanına giren konular ile ilgili güncel bilgi notlarına ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
BİRLEŞİK KRALLIK STA UYGULAMALARI (REX VE EORI)

Sayın Üyemiz, İlgi: a) 08.07.2022 tarihli ve (50-00)984 tarih ve sayılı yazımız. b) Ticaret Bakanlığı’nın 28.11.2022 tarihli ve 80353556 sayılı yazısı. İlgide kayıtlı yazımızda; Türkiye – Birleşik Krallık STA’sı kapsamında Birleşik Krallığa yapılacak ihracatta kullanılan menşe beyanı üzerine kayıtlı ihracatçı (REX) numarası girilmesinin söz konusu olmadığı belirtilmiş olup, REX numarası ve uygulama alanına ilişkin de ayrıca bilgi verilmişti.

Devamını Oku
DEİK_GÜRCİSTAN POTİ SERBEST SANAYİ BÖLGESİNİ TANITIM TOPLANTISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Gürcistan Poti Serbest Sanayi Bölgesi (Poti Free Industrial Zone) heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında, 9 Aralık 2022, Cuma günü DEİK ofisinde (Skyland İstanbul Sky Office B Blok Kat: 21) Türkiye saatiyle 15.00’te Poti Serbest Sanayi Bölgesi Tanıtım Toplantısı’nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MOLDOVA - EKONOMİ BAKANININ ÜLKEMİZİ ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un, Moldovalı mevkidaşları ile 13 Aralık 2022 Salı günü yapacağı görüşmede faydalanmak üzere, Moldova'da karşılaşılan genel sorunlar ile firmalar sorunlarının da yer aldığı notlara ihtiyaç duyulduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
İHRACAT BEDELLERİNİN YURDA GETİRİLMESİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; mer’i mevzuatta yapılan değişiklik ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta, gümrük beyannamesinin 22 nci hanesinin Türk Lirası olarak beyan edilmiş olması ve ihracata ilişkin bedelin Türk Lirası olarak tahsil edilmesinin zorunlu olacağı bilgisi verilmiştir.

Devamını Oku
YENİ NESİL İHRACAT DESTEKLERİ VE PREFİNANSMAN MODELİ TANITIM VE BİLGİLENDİRME PROGRAMI

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden (AKİB) Odamıza intikal eden yazıda; 05 Aralık 2022 tarihinde Kayseri Ommer Hotel’de 09:30 – 15:30 saatleri arasında ekte yer alan Program çerçevesinde “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme” programı gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
HIRVATİSTAN'DA TİCARİ MAL VE YOLCU TAŞIMACILIĞINDA MOTORİN İÇİN ÖDENEN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİN BİR KISMININ İADE HAKKI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın ve T.C. Zagreb Ticaret Müşavirliği'nin yazısına atfen, 16 Kasım 2022 tarihinde Hırvatistan Gümrük İdaresi tarafından ÖTV kısmi iadesinden Türk taşımacılarının yararlanıp yararlanamayacağı hususuna ilişkin olarak özetle,

Devamını Oku
İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, Peru İçişleri Bakanlığı Polis Kuvvetleri tarafından silah alımına ilişkin bir ihaleye çıkıldığı belirtilmiş olup, ihale detayları ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
KOMORLAR BİRLİĞİ İHALE ÇAĞRISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına ve Antananarivo (Madagaskar) Ticaret Müşavirliğimiz tarafından iletilen bir yazıya atfen, 15 Kasım 2022 tarihinde Komorlar Birliği makamlarınca Boingoma Limanının Genişletilmesine Yönelik İhale Çağrısı yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
UKRAYNA'NIN İHTİYAÇLARI HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ile yapılan yazışmada, ülkede acil olarak kullanılmış veya arızalı ototransformatörlere (otomatik dönüştürücü) ihtiyaç duyulduğu iletilmiş olup, konu ile ilgili irtibat kişisinin Ukrayna Büyükelçiliği Borys Uvarov (+380 99 009 7399) olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKMENİSTAN_ULUSLARARASI YÜK TAŞIMACILIĞINA AÇILAN SINIR KAPILARI VE COVİD-19 TEDBİRLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin olarak Türkmenistan Bakanlar Kurulu'na bağlı Ulaştırma ve Komünikasyon Ajansı tarafından hazırlanan İngilizce tercümesi ile birlikte ekte yer alan bilgi notu paylaşılmıştır.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler