NCTS DAMGA VERGİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Gümrükler Genel Müdürlüğünden alınan 28.03.2022 tarihli, 73216421 sayılı yazıda NCTS Sisteminde tescil edilen transit beyannameleri için tahakkuk eden damga vergilerinin elektronik olarak tahakkuk ve tahsilinin sağlanmasını teminen Bakanlıklarınca çalışmalar yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
COSME TÜRKİYE PROJESİ - GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN ERASMUS ÇAĞRISINA HAZIRLIK ÇALIŞTAYI

Weglobal tarafından Odamıza intikal eden yazıda; 2014 yılında başlayan Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edilebilirliği COSME Programının, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle yerini Single Market-Tek Pazar Programı’na bırakacağı bildirilmiştir.

Devamını Oku
DEİK_ TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un ikili ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirmek amacıyla yapacağı Kazakistan ziyareti kapsamında, 14 Nisan 2022 Perşembe günü Nur-Sultan’da Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nun düzenlenmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
DEİK_ TÜRKİYE - KIRGIZİSTAN İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş’un ikili ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirmek amacıyla yapacağı Kırgızistan ziyareti kapsamında, 15 Nisan 2022 Cuma günü Bişkek’te Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nun düzenlenmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÜRDÜN SANAYİ REHBERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği'nden alınan bir örneği ekte yer alan Nota'ya atfen; Amman Sanayi Odası'nın, Ürdün'ün sanayi ürünlerini tanıtmak ve ilgili üreticilere ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla Arapça ve ingilizce olmak üzere iki dilde hazırladığı Ürdün Sanayi Rehberine, Amman Sanayi Odası'nın (www.aci.org.jo) web sayfasında bulunan sanayi rehberi sekmesi üzerinden ulaşılabileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TR - ALMAN TSO ALMANYA - ÇİFTE VERGİLENDİRME ANLAŞMASI

Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 01 Nisan 2022 Cuma günü saat 16.00’da "Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında gelir üzerinden alınan Vergilerde Çifte vergilendirmeyi ve vergi kaçakçılığını önleme anlaşması" hakkında zoom platformunda bilgilendirme toplantısı yapılacağı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TUNUS'A MANUEL EUR.1-EUR.MED DOLAŞIM BELGESİ DÜZENLENMESİ

İlgi: 10.03.2022 tarih ve (50-00)380 sayılı yazımız. İlgide kayıtlı yazımızda; Tunus'a ihracatta ikinci bir talimata kadar elektronik ortamda düzenlenen EUR.l/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin gümrük vizesi kutusunun, ilgili gümrük memurlarınca imzalanması gerektiği bildirilmişti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Tunus'a gerçekleştirilecek ihracatta kullanılacak EUR.1/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin, ikinci bir bildirime kadar elektronik ortamda (MEDOS)düzenlenmemesi

Devamını Oku
EURASIA KÜÇÜK MODÜLER REAKTÖRLER (SMR) FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 5-6 Nisan 2022 tarihlerinde Eurasia Küçük Modüler Reaktörler (SMR) Forumu'nun Webex platformu üzerinden düzenleneceği, Forum'un açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Alparslan Bayraktar'ın ve ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaretten Sorumlu Müsteşarı Sn. Marisa Lago'nun yapacağı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SELECT USA YATIRIM ZİRVESİ (2022)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Amerikan Ticaret Bakanlığı'nın, yabancı firmaların Amerika pazarına açılmalarına ya da büyümelerine destek olmak için oluşturduğu Select USA programının en büyük etkinliği olan Select USA Yatırım Zirvesi'nin 26-29 Haziran 2022 tarihleri arasında Maryland Gaylord Convention Center'da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK MARKALARI İÇİN RUSYA PAZARINDA YENİ FIRSATLAR WEBİNARI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Türk markaların Rusya pazarına girmesi durumunda bankacılık işlemleri ve lojistikte karşılaşabilecekleri sıkıntılar ve çözüm önerileri konusunda görüş teatisinde bulunmak ve Rusya pazarının özelliklerini ele almak üzere, DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi ev sahipliğinde, Rus-Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) destekleriyle, 28 Mart 2022 Pazartesi günü saat 16.00'da Zoom video konferans sistemi ile

Devamını Oku
DEİK/ BANGLADEŞ - TÜRKİYE BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ (ICT) İŞ BİRLİĞİ WEBİNARI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; DEİK / Türkiye – Bangladeş İş Konseyi ve Bangladesh Hi-Tech Park Authority (BHTPA) iş birliğiyle “Bangladeş – Türkiye Bilgi İletişim Teknolojileri (ICT) İş Birliği” etkinliğinin çevrimiçi olarak 29 Mart 2022 tarihinde 12:00 – 14:00 arasında gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
YATIRIM İMKANI / ETİYOPYA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Etiyopya Maden Bakanı Takele Uma ile gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde, akıllı telefon ve benzeri ürünlerin üretiminde ihtiyaç duyulan tantalum madeninin dünya üretiminin %10'unun Etiyopya tarafından karşılandığı, Etiyopya'nın Kenticha bölgesinde bol miktarda tantalum madeni bulunduğu, söz konusu madeni Etiyopya Devleti ile ortak çıkaracak Türk maden firmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
ONLINE EXPORT AKADEMİ PROGRAMI

Kayseri Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden Odamıza intikal eden yazıda; kadın ve genç girişimcilerimize ihracat desteklerini daha iyi anlatabilmek, onların bu desteklerimizden daha fazla yararlanmalarını sağlayabilmek, ihracat destekleri anlamında yeni ihtiyaçlar ile kadın ve genç girişimcilerimizin rekabet avantajı sağlayabilecekleri sektörleri tespit etmek, bu sayede de uluslararası rekabetçiliklerini ve e-ihracattan aldıkları payı artırabilmek,

Devamını Oku
KANADA HÜKÜMETİNİN ALDIĞI YAPTIRIM KARARLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kanada Hükümetinin Rusya Federasyonu'na yönelik çeşitli yaptırım kararlarını yürürlüğe koyduğu bildirilmiş olup, söz konusu kararların içeriği hakkında bilgi verilmektedir.

Devamını Oku
YUVAM YURT DIŞINDA YERLEŞİK VATANDAŞLAR MEVDUAT HESABI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Yuvam Hesabı yurt dışındaki yerleşik vatandaşlarımız ile bu vatandaşların yurt dışındaki şirketlerinin tasarruflarını ülkemizdeki bankalarda değerlendirmelerini sağlayan bir hesap olduğu konusunda bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız