5. ECO İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) İş Forumu Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, 8 Kasım 2023 tarihinde, Intercontinental Taşkent Hotel'de düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
YURT İÇİNDE FUAR DÜZENLENMESİNE DAİR USUL VE ESASLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 56 ıncı maddesinin (g) bendine istinaden hazırlanarak yürürlüğe konulmuş olan "Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslarda Birlik Tarafından Belirlenecek Ücret Ve Hadler Eki"nde düzenleme yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN KOZMETİK İTHALATI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Pekin Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin hazırladığı "Çin'in 3301, 3302, 3303, 3304, 3305, 3306, 3307, 3401, 3402 no'lu Gümrük Tarife Pozisyonu'ndaki Kozmetik İthalatının İncelemesine Dair Rapor" çalışması iletilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN'IN TÜRK VATANDAŞLARINA YÖNELİK E-VİZE UYGULAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Suudi Arabistan Krallığı Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin de e-vize programı kapsamındaki ülkeler listesine alındığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
HİNDİSTAN İAUTOCONNECT 8. TERS ALICILAR - SATICILAR BULUŞMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Hindistan Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle, Otomotiv Bileşen Üreticileri Derneği'nin (ACMA) 22-23 Kasım 2023 tarihlerinde Yeni Delhi, Hindistan'da "iAutoConnect" adlı Alıcılar-Satıcılar Buluşması etkinliğini düzenleyeceği iletilmiştir

Devamını Oku
SIRBİSTAN YEŞİL İSTASYON İHALESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sırbistan'ın çeşitli bölgelerinde hâlihazırda 100 adet elektrikli araç şarj cihazının bulunduğu, Temmuz ayı verilerine göre geçen yılın aynı ayına kıyasla kayıtlı elektrikli araç sayısında %20 artış görüldüğü, önümüzdeki dönemde ise en az 80, en fazla 320 adet elektrikli araç şarj cihazı kurulumunun yapılacağı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
ORTA AFRİKA İŞ ENERJİ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Orta Afrika İş ve Enerji Forumu'nun (CABEF) 8-10 Kasım 2023 tarihlerinde Encemine'de düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ALMANYA YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Federal Almanya Yenilenebilir Enerji Sektörüne ilişkin olarak Almanya geneli ve Hamburg ile Schleswig Holstein Eyaletleri özelinde yenilenebilir enerjinin gelişimi, güneş ve rüzgar enerjilerinin yenilebilir enerji kaynakları içindeki yeri, açık denizden elektrik üretimi, yeşil hidrojen stratejisi ve ilgili projeler hakkında kapsamlı bilgi verilmekte olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÇAD YATIRIM FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Çad'ın başkenti Encemine'deki Radisson Blu Otel'de, 13-14 Aralık 2023 tarihlerinde Çad Yatırım Forumu düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı kapsamında Türkiye-BAE İş Forumu’nun 30 - 31 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SEVK ÖNCESİ İNCELEME (SÖİ) ÜLKELER TABLOSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sevk Öncesi İnceleme (SÖİ) işlemine dair bilgilendirme yapılmış olup, yazımız ekinde sunulan listedeki ülkelerde SÖİ uygulamasından hangi gözetim şirketlerinin sorumlu olduğu ve uygulamanın hangi alanları kapsadığına yönelik bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - KATAR 1.DÖNEM EKONOMİ VE TİCARET ORTAK KOMİTESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Katar 1. Dönem Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) toplantısının Kasım ayında gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
FAS BÜYÜKELÇİLİĞİNİN APOSTİL ONAYLARI HAKKINDA TALEBİ

T.C. Kayseri Valiliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Fas Krallığı'nın Ankara Büyükelçiliğinden alınan örneği ekli Nota'da; ülkemiz ve Fas Krallığı'nın taraf olduğu "Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi' ne (Apostil Sözleşmesi) atıfta bulunarak Fas makamları tarafından usulüne uygun olarak apostil tasdiki yapılmış belgelerin başka bir onaya gerek kalmadan ülkemiz makamlarına sunulabileceği ve evrakların ülkemiz makamlarınca doğrudan kullanılabileceği vurgulan

Devamını Oku
ASEAN ÜLKE TOPLANTILARI KAMBOÇYA, LAOS VE MYANMAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TOBB öncülüğünde, Adana Sanayi Odası (ADASO), Aydın Ticaret Odası, , Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliğinde devam eden "Güneydoğu Asya Birliği Üye Ülkeleri (ASEAN) ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Platformu Kurulması Projesi kapsamında 19 Ekim 2023 Perşembe günü 10:00-11:30 saatleri arasında "Kamboçya, Laos ve Myanmar ülke Toplantısı" düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET BAKANLIĞI EĞİTİM PLANLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 24-25-26 Ekim 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı tarafından İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programının 1000 kişilik kontenjan sınırı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler