UKRAYNA-YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ukrayna'da faaliyet gösteren müteahhitlik firmalarımızın Ukrayna'daki çatışma durumundan zarar görmesi ihtimali ve olası zararların telafi edilmesi kapsamında iş sözleşmelerinin, sigorta sözleşmelerinin, makine-ekipmanlara ait faturalar gibi diğer önemli hususların dikkatle dokümante edilerek, kayıt altına alınmasının elzem olacağının değerlendirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
DURBAN LİMANI HAKKINDA BİLGİ NOTU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş ve Ticaret Müşavirleri İlker Eralp ve Bengü Okur Erdoğan, Durban Limanı Direktörü Nompumelelo Dweba-Kwetana ve ekibinin katılımları ile Durban Limanı'na yönelik yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirildiği, ilgili toplantıya ilişkin bir bilgi notu hazırlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE MARKASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 4 Aralık 2021 tarihinde yürürlüğe giren 2021/24 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'ne istinaden, "Türkiye" markasının güçlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde başlatılan "Hello Türkiye" kampanyası ile ilgili bilgi verilmekte ve kampanyaya dair video filme yazıda yer alan link üzerinden erişilebileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
NİJERYA - KOMPOZİT SİLİNDİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Abuja Büyükelçimiz ve Enerji Müşavirimizin 9 Şubat 2022 tarihinde Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva ile gerçekleştirdiği görüşmeye istinaden, ülkemizin kompozit silindir alanında faaliyet gösteren firmalarıyla çalışmaktan memnuniyet duyacağı belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAS İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Fas'ta madencilik faaliyetlerinden sorumlu kamu kurumu olan "Ulusal Hidrokarbonlar ve Madenler Ofisi" (L'Office National des Hydrocarbures et des Mines - ONHYM) tarafından, Ouarzazate bölgesinde bulunan Tafrent Altın Yatağının özel bir yatırımcıya devredilmesi için bir ön seçim ihalesi açıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
İŞBİRLİĞİ TALEBİ - BANGLADEŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş'te farklı sektörlerde faaliyet gösteren Unitex Group Firması'nın, enerji (petrol/gaz), gıda ve otomotiv gibi alanlar başta olmak üzere Türk firmalarla iş ortaklıkları kurma talebi olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
TUNUS MEDOS

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Tunus'a ihracatta ikinci bir talimata kadar elektronik ortamda düzenlenen EUR.l/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin gümrük vizesi kutusunun, ilgili gümrük memurlarınca imzalanması gerektiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
LÜBNAN'DAN METAL HURDA İTHALATI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Lübnan çıkışlı metal hurda ithalatının ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri doğrultusunda 13/11/2018 tarihli ve 0038811852 sayılı Makam Onayı ile yasaklandığı bildirilmiş olup, söz konusu yasağın ilgili kurum ve bakanlıklar ile yapılan değerlendirmelerin ardından 02/02/2022 tarihli Makam onayına istinaden, yazıda detayları yer alan şartların sağlanması koşulu ile kaldırıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
MORİTYUS İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Morityus'taki ihale ilanlarının bir örneği ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI - DİJİTAL EKONOMİ ORTAKLIK ANLAŞMASI TASLAĞI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) nezdinde kabul edilen “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun uygulanmasına ilişkin “2026 Yol Haritası (2022-2026 Strateji Belgesi)” kapsamında dijital ekonomi/ticaret alanında anlaşma müzakerelerine başlanmasına yönelik bir eylemin de yer aldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
UGANDA'NIN ULUSLARARASI KAHVE ÖRGÜTÜ'NÜN MENŞE BELGESİNİ DÜZENLEMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Uganda Kahve Kalkınma Kurumu'nun (Uganda Coffee Development Authority) 1 Mart 2022 tarihi itibariyle Uluslararası Kahve Örgütü (ICO) Menşe Belgesi düzenlemesini durdurduğu belirtilmiş olup, konu hakkında alınan nota örneği yazı ekinde iletilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ'TEKİ İHALELER HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş'te önümüzdeki dönemde gerçekleşecek köprü ve demiryolu ihalelerine ilişkin bilgiler verilmekte olup söz konusu ihalelere ilişkin detaylı açıklama ekte yer almaktadır.

Devamını Oku
MISIR'DA İTHALATTA AKREDİTİF KULLANIMI ZORUNLULUĞU HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ekte bir örneği sunulan Kahire Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atfen, Mısır Merkez Bankasının 13 Şubat 2022 tarihinde yayımladığı bir Karar kapsamında, Mart ayının başlangıcından itibaren ithalatta vesaik mukabilinin ödeme yöntemi olarak kullanılmayacağı, bunun yerine akreditifin kabul edileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
GÜNEY SUDAN'DA DOLANDIRICILIK FAALİYETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Juba Ticaret Müşavirliğimize başvuran bazı Türk firmalarınca traktör ve tarım makineleri alımı gibi konularda Güney Sudan hükümetince açılmış olduğu düşünülen kamu ihalelerine çevirim içi ortamda davet edildikleri; gerekli evrakları internet veya posta yoluyla ilgili Güney Sudan makamlarına ilettikleri ve söz konusu ihaleleri kazandıkları belirtilmiştir.

Devamını Oku
ABD'YE E-İHRACATTA MENTORLUK DESTEĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; sınır ötesi elektronik ticarete olan ilgi son dönemlerde artma eğilimi göstermekte olduğuna dikkat çekilerek; bu durum, yeni ticaret olanakları için girişimcilerimizin aktif olarak desteklenmesini elzem hale getirdiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız