11. SARAYBOSNA İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 11. Saraybosna İş Forumu'nun 11-12 Mayıs 2022 tarihlerinde Bosna Hersek'te düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
GÜNEY SUDAN, KENYA VE ETİYOPYA ARASINDAKİ LAPSSET PROJESİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Güney Sudan Cumhuriyeti'nde hayata geçirilmesi planlanan "Lamu Port-Güney Sudan-Etiyopya (LAPSSET) Ulaştırma Koridoru Projesi" hakkında bir örneği ekte sunulan bilgi notu iletilmiş olup; bahse konu projenin Doğu Afrika Bölgesi'nin en büyük altyapı projeleri arasında yer aldığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. BİLDİRİMİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından; Türkiye-Çin ve Çin-Türkiye yönünde yük trenlerinin seferlerine devam ettiği, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Hattı üzerinden ağır yüklerin ve proje yüklerinin demiryolu ile taşınabileceği, aynı şekilde İran-Kazakistan/Almatı-Altınkol/Khorgos rotası üzerinden de Çin'e ulaşılabildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - FİNLANDİYA I. DÖNEM JETCO TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Finlandiya Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) Birinci Dönem Toplantısının 08 Haziran 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilerek, I.Dönem JETCO Mutabakat Zaptında yer almasında fayda görülen konularda İngilizce ve Türkçe metin önerilerine ve konuşma notlarında faydalanılmak üzere bilgi notlarına ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir.

Devamını Oku
MOLDOVA İHRAÇ ÜRÜNLERİ HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Moldova’nın Ankara Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Moldova’nın aşağıda belirtilen ürünleri ülkemiz üzerinden Mısır pazarına ihraç edebileceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
DEİK / UGANDA - TÜRKİYE İŞ VE YATIRIM FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi tarafından, ülkemiz ile Uganda arasındaki ticaret ve yatırım alanlarındaki iş ortaklıklarının kurulmasını sağlamak amacıyla 10-11 Mayıs 2022 tarihleri arasında Uganda'ya yönelik bir ticari heyet programı düzenleneceği bildirilmiş olup;

Devamını Oku
TÜRKİYE - LÜBNAN 4. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Lübnan 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısının Mayıs içerisinde Beyrut'ta gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ULUSAL VE AB'DEKİ TESCİLLER, ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLER WEBİNARI

Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 28 Nisan 2022 tarihinde saat 11:00’da coğrafi işaretleri ele alan bir web semineri gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN DOLANDIRICILIK FAALİYETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Pekin Ticaret Müşavirliği'nin yazısına atfen, son dönemde birçok Türk firmasının hammadde/ara mamulleri piyasa ortalamasının oldukça altında fiyat taahhüdü ile Çinli firmalara peşin ödeme veya büyük ölçekli avans ödemesi yoluyla dolandırıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
EKONOMİK TARİFE SORUNLARI GRUBU (ETSG) SEKTÖR DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği ya da Türk firmaları tarafından 01/01/2023 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşya ile ilgili ekte bir örneği sunulan duyuru metnindeki bilgiler esas alınmak kaydı ile ekte sunulan listeye ilişkin itirazların, Ticaret Bakanlığına en geç 10/05/2022 tarihine kadar iletilmesinin gerektiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE İLE TAYLAND ARASINDA AKDEDİLMESİ MUHTEMEL STA İLE İLGİLİ TAYLAND PAZARINA GİRİŞ ANKETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye ile Tayland arasında akdedilmesi muhtemel STA ile ilgili olmak üzere yürütülen çalışmalar kapsamında Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve aşağıda link adresi yer alan anketin, firmalar tarafından 07 Nisan - 06 Mayıs 2022 tarihleri arasında doldurulması hususunu;

Devamını Oku
TIR İŞLERİ (GENEL)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; yakın komşularımız olan ve taşımacılık ağımızda önemli yer teşkil eden Rusya ve Ukrayna arasında 24.02.2022 tarihi itibarıyla başlayan kriz ile birlikte Avrasya karayolu yük trafiği büyük ölçüde Gürcistan-Rusya arasındaki Verhniy Lars Sınır Kapısı ve Azerbaycan-Rusya arasındaki küçük ölçekli sınır kapıları üzerine kaydığı,

Devamını Oku
TÜRKİYE'NİN SİNGAPUR KONVANSİYONU'NA TARAF OLMASININ İŞ DÜNYASINA ETKİLERİ SEMPOZYUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 11 Nisan 2022 tarihinde Adalet Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde; arabuluculuk sonucunda imzalanan sulh anlaşmalarının uluslararası alanda icrasına imkan veren Singapur Sözleşmesi'ne ilişkin değerlendirmelerin yapılacağı "Türkiye'nin Singapur Konvansiyonuna Taraf Olmasının İş Dünyasına Etkileri" sempozyumunun gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
11. SARAYBOSNA İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 11. Saraybosna İş Forumu'nun Bosna Bank International organizasyonunda ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin himayesinde 11-12 Mayıs 2022 tarihlerinde Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE SEKTÖREL ELEKTRONİK SOHBETLER- ENDONEZYA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 07 Nisan 2022 Perşembe günü 10:30-12:00 saatleri arasında Endonezya'da görev yapmakta olan Ticaret Bakanlığı temsilcileri ve Endonezya'da iş yapmakta olan firma temsilcimiz konuşmacı olarak katılacağı "Endonezya: Makine ve Aksamlar (Tarım Makineleri), Otomotiv Yan Sanayi" isimli sektörel e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız