BAŞKANIN MESAJI

Üreterek Büyüyoruz

Kayseri çevresinde yer alan 12 şehir için ticaret, lojistik ve sağlık merkezi konumunda olup, işletme sayısı bakımından yüzde 3’lük oranla İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Konya’nın ardından 6’ncı sırada yer almaktadır. 3 Organize Sanayi Bölgesi ve 1 üretim ağırlıklı Serbest Bölgesi ile 42 milyon metrekare alanda yaklaşık 2 bin civarında firması ile Türkiye'nin büyüyen ekonomisine ivme kazandırmaktadır.

2021 yılında 3,5 milyar dolarlık ihracat hedefimiz vardı. Çok şükür bu hedefimizi gerçekleştirdik, hatta bir miktar da geçmiş olduk. Geçen yıl pandemiye rağmen Kayseri olarak 3 milyar 609 milyon doların üzerinde bir ihracat gerçekleştirerek, tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Öncelikle bize bu gururu yaşatan tüm sanayici, işadamları ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu yılda hedefimiz olan 4 milyar doları rahatlıkla yakalayacağımızı hatta bir miktar üzerine çıkacağımızı düşünüyorum. Bu da Kayseri için yeni bir rekor olmuş olacak. Aynı zamanda ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış hızına sahibiz ki, bu da şehrimizin Türkiye sıralamasında daha üst sıralara çıkması açısından son derece önemlidir. Kayseri cari fazla veren bir ilimiz. Biz, aldığımızın iki katından fazlasını ihraç ediyoruz. Bu da şehir olarak cari açığa ciddi manada destek verdiğimiz anlamına geliyor.

Türkiye’de ilk bin ihracatçı firma arasında 22 şirketimiz var. Her geçen yıl ihracatçı firma sayımızı artırarak, bin 700 civarında ihracatçı firma sayısına ulaşmış durumdayız. Bu firmalarımız bugüne kadar dünyanın 183 farklı ülkesine ihracat gerçekleştirerek, bölgemize ve ülkemize katma değer sağlamaya devam ediyor.

KAYSO olarak kuruluş amacımıza da uygun olarak, üyelerimizin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ve mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla birçok projeye imza attık. İlk olarak firmalarımızda ihracat artışı, verimlilik artışı, dijitalleşmeye yönelik projelerimizi hayata geçirdik. Özellikle verimlilik konusu önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Mobilya, elektrikli ev aletleri, fabrikasyon metal ürünler ve makine imalat sektörlerinde faaliyet gösteren 50 firmamızın verimliliklerini artırmak üzere Odamızda Verimlilik Koordinasyon Ofisi kurduk.

Buna paralel olarak Kayseri Model Fabrikayı kurarak 48 farklı kurumdan, 555 katılımcıya uygulamalı yalın teknikler eğitimi verdik. Öğren Dönüş Projesi kapsamında çalışılan hemen her firmada yüzde 40 ile yüzde 100 arasında değişen günlük üretim artışları sağlanması, ileriye dönük umutlarımızı da artırdı.

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi gibi konularda girişimlerde bulunmak ve bilgilendirmeler yapabilmek adına Odamız bünyesinde kendi kaynaklarımızla Yeşil Dönüşüm Ofisi ve Dijital Dönüşüm Ofisi’ni kurarak, sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Bunun dışında üyelerimizin yararına olacak projelerimizi faaliyete geçirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ayrıca üyelerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Odamız bünyesinde KAYSO Akademi Platformunu oluşturduk.

Platform kapsamında yedi ayrı konuda Yönetici Eğitim Programını başlatarak, firmalarımızın orta ve üst düzey yöneticilerine eğitimler düzenledik. Talepler doğrultusunda eğitim faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Tüm bunların yanı sıra üyelerimizin talep ve sorunlarını gerek meslek komitelerimiz aracılığı ile gerekse yaptığımız çeşitli anketlerle belirleyerek, üst makamlara iletiyor, çözüm noktasında gayret gösteriyoruz. 

Kayseri üreterek büyüyen bir ilimiz. Birçok veride Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyoruz. Maliyetlerdeki tüm artışlara rağmen canla başla çalışarak, yatırım yapmaya, üretime ve ihracata devam edip, bu büyümeyi devam ettirmek arzusundayız. İnşallah daha çok çalışarak, şehrimizin ve ülkemizin gelişip kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler