BAŞKANIN MESAJI

Tüm dünyada ve ülkemizde son yüzyılın en büyük felaketlerinde biri olarak tanımlanan Covid-19 salgınıyla karşı karşıyayız. Ülke olarak 2020 yılı Mart ayından beri bu salgınla mücadele ediyoruz. Geçen yıl Haziran ayından itibaren bir takım kısıtlamaların kalkması ve yeni normalle birlikte, birçok sektörde toparlanma başladı, ekonominin çarkları yeniden dönmeye başladı.

Pandemi kaynaklı tüm dünyada yaşanan sıkıntılara rağmen geçen yıl Kayseri olarak tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Ancak pandeminin etkisi bir süre daha devam edeceğe benziyor. Tedbiri elden bırakmadan yeni kontrollü normalleşme sürecinde de üretmeye devam edeceğiz. Maalesef son günlerde vaka sayılarında bir artış söz konusu. Bu süreçte özellikle hizmetler sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimiz ciddi sıkıntılar çektiler. Bu sıkıntıları bir daha yaşamamak adına, tedbirlere hep birlikte uymanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

KAYSO olarak 2019 yılında firmalarımızda verimlilik artışı, dijitalleşme, ihracat artışı gibi birçok konuda hedef koymuştuk. 2020 yılında bu hedeflerimize yoğunlaştık. İşletmelerimizin verimliliğini arttırmaya yönelik projelerin üzerinde özellikle duruyoruz. Hem pandeminin etkilerini bertaraf etmek hem de Kayseri sanayisini hak ettiği yere taşımak adına sanayimizde yalın dönüşüm sürecini başlattık.

Geçen yıl firmalarımızın verimliliğini ve rekabet güçlerini artırmak amacıyla Kayseri Model Fabrika’yı kurmuştuk. Bu yılbaşında da Verimlilik Koordinasyon Ofisi projemizi başlattık. Proje kapsamında ilk etapta 20 mobilya firmamıza Yalın Dönüşüm Danışmanlığı ve Firma Çalışanı Eğitimlerine başladık. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın finansal desteği ile yürütmekte olduğumuz proje ile sanayicilerimizin üretim süreçlerini gözden geçirerek yalın sürekli iyileştirme modeline göre dönüşümlerini sağlamalarının yolunu açıyoruz.

Ardından elektrikli ev aletleri, fabrikasyon metal ürünler ve makine imalat sektörlerinde faaliyet gösteren 30 firmamıza daha eğitim desteği vereceğiz. Firmalarımızda seçilen alanlarda en az yüzde 25’lik verimlilik artışı hedeflemekteyiz.

Diğer bir projemiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile kurduğumuz Kayseri Model Fabrika, AGÜ Sümer Kampüsü içerisinde geçtiğimiz yılın eylül ayından beri başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Model Fabrikada eğitimlerini tamamlayan firmalarımızda aynı eleman ve aynı ekipmanla yüzde 100 verimlilik artışı yakalayan sanayicilerimiz var. Bu çok önemli ve sanayimiz adına sevindirici bir gelişme. Burada da Verimlilik Koordinasyon Ofisi ile koordineli halde çalışılacağız. Bu iki projemiz firmalarımızın verimliliğini artırarak rekabet güçlerini geliştirmeye katkı sağlayacak. İnşallah el birliği ile şehrimizi, sanayimizi daha yukarılara taşıyacak, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamaya devam edeceğiz.

 

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız