TÜRK HAVA YOLLARI GÜNEY AMERİKA UÇUŞLARI İÇİN GÜNCEL YOLCU KABUL KURALLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Hava Yolları resmi web sitesinde 14 Mart 2024 tarihinde yayınlanan güncel bir duyuruda, Güney Amerika bölgesi için hazırlanan "Yolcu Kabul Kuralları"nın paylaşıldığı; özellikle Panama, Venezuela, Meksika, Kolombiya, Küba ve Brezilya ülkelerine seyahat gerçekleştirecek olan yolculara yolcu kabulü için pasaport ve vize gereksinimi gibi genel kuralların dışında bazı ek kontroller uygulandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
ROMANYA TEMEŞVAR ULUSLARARASI İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Temeşvar Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (CCIA) tarafından 9-10 Mayıs 2024 tarihlerinde, Romanya’nın Temeşvar şehrinde Romanya, Türkiye, Almanya, İtalya, Polonya, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten özel sektör temsilcilerinin katılım göstereceği “Uluslararası İş Forumu” gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KAPİTAN ANDREEVO SINIR KAPISINDAKİ LABORATUVARDA ANALİZ EDİLECEK ÜRÜNLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bulgaristan Kapitan Andreevo sınır kapısındaki laboratuvarda analiz edilecek ürünler uygulaması hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA LİMANLAR, DENİZCİLİK VE HAVACILIK BAKANLIĞI İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sri Lanka Limanlar, Denizcilik ve Havacılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ihale ilanı duyurusu iletilmiş ve söz konusu ihalenin kapanış tarihinin 26 Nisan 2024 olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
BELARUS - LİTVANYA SINIR GEÇİŞLERİ HAKKINDA KARAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Litvanya'nın 1 Mart 2024 tarihinde itibaren Belarus ile arasındaki Kotlovka - Lavoriski ve Privalka -Raigardas sınır geçiş noktalarını kapatmasından kaynaklı Belarus'un bazı ürün gruplarını Litvanya'dan ithalatına yasak getirdiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
EXPORT AKADEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından ihracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimcilerin bilgi, deneyim ve yeni iş bağlantıları kurma ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak amacıyla projeler yürütülmekte olduğu, UPS firması iş birliği ile hayata geçirilen Export Akademi-Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı'nın bahse konu çalışmaları arasında yer aldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
ICS2 WEBINARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği (AB) İthalat Kontrol Sistemi-2'nin (lmport Control System - ICS2) üçüncü aşamasına ilişkin olarak kamu kurumları ile iş dünyası temsilcilerine yönelik bir webinar gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MORİTYUS İHALE DUYURULARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından Morityus’ta yatırım fırsatları ve ihale ilanlarının paylaşılmıştır.

Devamını Oku
TÜRKİYE MEZUNLARI PORTALI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye Mezunları Programı (TMP) kapsamında ülkemiz yükseköğretim kurumlarından, dil kurslarından ve akademilerinden aldıkları eğitimi başarılı olarak tamamlayan uluslararası mezunlarımızın kendi aralarında ve Türkiye ile kurdukları iletişimin mezuniyetleri sonrasında da devamını temin etmek amacı ile muhtelif faaliyetler yürütüldüğü belirtilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA İHALELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sri Lanka’da düzenlenecek muhtelif ihaleler için bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
TIR SİSTEMİNİN ULUSLARARASI TİCARET VE TAŞIMACILIKTA SAĞLADIĞI FAYDALAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ülkemizin taraf olduğu TIR Sözleşmesine bağlı olarak ulusal Kefil ve Garantör Kuruluş olarak TOBB tarafından dağıtımı gerçekleştirilen TIR Karnelerinin, bu sözleşmeye taraf olan 78 ülkede gümrük teminatı sunduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
CEZAYİRLİ SORUNLU İTHALATÇI FİRMA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cezayir’e ihracat yapan firmalarımızın ticari münasebetlerinde yaşadıkları mağduriyetlere ilişkin yazımız devamında ünvan ve iletişim bilgileri yer alan Cezayirli ithalatçı firma ile ticari münasebette bulunacak/bulunma ihtimali olan firmalarımızın ticari ilişkilerinde ihtiyatlı olmaları tavsiye edilmiştir.

Devamını Oku
SINIR KAPISINDAKİ LABORATUVARIN AÇILIŞI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan tırların numunelerinin Kapitan Andreevo Sınır Kapısında incelenmesine olanak sağlayacak bir laboratuvarın 29/02/2024 tarihinde faaliyete başladığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
DEVLET DESTEKLERİ DEĞERLENDİRME FORMU

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan Odamıza intikal eden yazıda; ilimizdeki imalat sanayi firmalarının devlet desteklerinden yararlanma durumlarını tespit etmek ve süreçle ilgili deneyimlerini öğrenebilmek amacıyla bir çalışma başlatıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
CUMHURBAŞKANIMIZIN IRAK ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki dönemde Irak'a bir ziyaret gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler