KAYSERİ SERBEST BÖLGESİ İHTİSAS GÜMRÜĞÜ UYGULAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 22 Ocak 2022 tarihli ve 31727 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 97)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 184) ve Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 105)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 186) ile, Kayseri Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü;

Devamını Oku
TÜGİP TEKNİK DESTEK ÇAĞRISI

Türkiye Gıda İnovasyon Platformu’ndan Odamıza intikal eden yazıda; TÜGİP faaliyetleri kapsamında gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren 50 firmanın Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla 5 Ocak 2022 tarihinde Teknik Destek çağrısı açılmış olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
UKRAYNA İŞBİRLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Luhansk Bölgesel Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden, Rubizhne şehrinde yerleşik "RKS–sicil no 42952492) ve "Vostochnoukrainskaya"-sicil no 36847053) firmalarının, ambalaj bantları ürettikleri (yapışkanlı ambalaj bandı ve polipropilen bandaj) ve bu kapsamda, bu ürünlerin üretiminde kullandıkları, Ukrayna'da bulunmayan, akrilik yapışkanlı çift eksenli yönlenmiş jumbo ruloya (H. S. kod 39199090) ihtiyaç duydukları bildirilmiştir.

Devamını Oku
MORITYUS İHALE İLANLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Madagaskar'da mukim Morityus Cumhuriyeti Büyükelçiliğinden alınan 8 Şubat 2022 tarihli nota ve Morityus'taki ihale ilanları iletilmiştir.

Devamını Oku
BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULANIMI ÇALIŞTAYI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işaretinin, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dahil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacağı bildirilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ

Kayseri Valiliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İçişleri Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının 2022 yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri konulu ilgi yazısı iletilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE KAZAKİSTAN İŞ FORuMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. Dönem Toplantısı vesilesiyle KEK Eş Başkanı T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın yapacağı Kazakistan ziyareti kapsamında, 4 Mart 2022, Cuma günü Nur-Sultan’da Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nun düzenleneceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
SUMMIT ERCİYES 2022

Erciyes Teknopark A.Ş. ve ORAN Kalkınma Ajansı iş birliğinde 23 Şubat 2022 tarihinde Erciyes Dağı’nda “Summit Erciyes: Geleceğe Yatırım Yapanlar Zirvesi” gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku
TÜRKİYE YATIRIM PLATFORMU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Dışişleri Bakan Yardımcısı, AB Başkanı, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Ulusal Koordinatörü (NIPAC) Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığında Avrupa Komisyonu DG NEAR Genel Müdür Vekili Sayın Maciej Popowski ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra, AB Türkiye Delegasyonu temsilcilerinin katılımıyla özel sektör kuruluşlarına yönelik Türkiye Yatırım Platformu Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - KIRGIZİSTAN İŞ FORUMU

Sanayiciler İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu’ndan Odamıza intikal eden yazıda; SANKON ve Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile Kırgızistan ve Türkiye'nin ithalat-ihracat, ekonomik ve ticari ilişkilerine katkı sağlamak amacıyla 25 Şubat 2022 Cuma günü her iki ülkenin yatırımcı iş adamları ve iş kadınlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan Türkiye-Kırgızistan İş Forumu düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN TİCARİ GİZLEME İLE MÜCADELE PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Suudi Arabistan'da (SA) faaliyet lisansı temininde ve vergi yükümlülüklerinde Suudi vatandaşlara daha elverişli şartlar sağlanması nedeniyle, yasak olmasına rağmen, genellikle küçük ve orta ölçekli ticari faaliyet göstermek isteyen yabancı girişimcilerin güvendikleri bir SA vatandaşı ile gayri resmi ortaklık kurarak ekonomik faaliyette bulunmasının ülkede yaygın bir uygulama olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
İSLAM TİCARET GELİŞTİRME MERKEZİ İHRACAT FİYATLANMASI VE BELGELENDİRME ÜZERİNE SANAL EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İslam Ticaret Geliştirme Merkezi (ICDT) tarafından 15-16 Şubat 2022 tarihlerinde saat 12:00'de KOBİ'lerin desteklenmesi kapsamında "İhracat Fiyatlaması ve Belgelendirme" konu başlıklı çevrimiçi bir çalıştay düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
D-8 PROJE DESTEK FONU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ülkemiz ile Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın, üye ülkeler arasında kalkınmaya yönelik işbirliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal ilişkileri zenginleştirmek amacıyla 1997 yılında kurulmuş olan bir örgüt olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE BAHREYN 7. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Bahreyn 7. Dönem KEK Toplantısı’nın 23 Mart 2022 tarihinde Bahreyn / Manama'da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÜRDÜN YATIRIM BAKANI ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ürdün Yatırım Bakanı Sayın Khairy Amro'nun Mart ayının ilk yarısında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmesinin öngörüldüğü bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız