ACID SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mısır'da 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Gönderi Ön Kontrol Bilgi Deklerasyon Sistemi (ACID) uygulanmakta olduğu, Mısır'a ihracat yapacak firmalarımızın bu sisteme kaydolmasının elzem olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
BALKAN İŞ ÖDÜLLERİ 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 8. Balkan İş Ödülleri’nin 25 Mart 2022 tarihinde, Kosova’nın başkenti Piriştine’deki Emerald Otel’de gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE ELEKTRONİK SOHBETLER - MADAGASKAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 10 Şubat 2022 Perşembe günü 14:00-15:30 saatleri arasında Madagaskar’da görev yapmakta olan Ticaret Başmüşavirlerimiz ile bu ülkede iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşacağı e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TOPLU TEMİNAT MEKTUPLARININ YÜKÜMLÜLERCE SORGULANABİLMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından toplu teminat mektuplarının tutar ve bakiye bilgilerinin Gümrük Eşya Takip ve Beyanname İşlemleri Sorgulama Sistemi (GET-APP) üzerinden sorgulanabilmesini teminen yapılan ve 01.02.2022 tarihinde hayata geçirilen düzenlemeye ilişkin bilgi verildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
SENEGAL ZİYARETİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 22 Şubat 2022 tarihinde Senegal'e resmi bir ziyaret gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
HİNDİSTAN NASSCOM FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; bilişim ve yazılım teknolojileri alanında Hindistan'ın en büyük sivil toplum kuruluşu National Association of Software and Service Companies (NASSCOM) tarafından, Asya kıtasının alanındaki en büyük etkinliklerinden biri olan Teknoloji ve Liderlik Forumu'nun (NTFL), 17-19 Şubat 2022 tarihlerinde düzenleneceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ABD'DEKİ TÜRK KURUM VE ŞİRKETLERİ İLGİLENDİREBİLECEK İFLAS DAVASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; "Houston Teksas Bölge İflas Mahkemesi" tarafından Dışişleri Bakanlığı'na "Carlson Travel" isimli şirketin iflas süreciyle ilgili bir tebligatname ulaştığı, konu hakkında görüşlerine başvurulan Vaşington Büyükelçiliğimiz sözleşmeli hukuk firmasının anılan iflas mahkemesince görülmekte olan davada Carlson Travel grubunun borçlu olduğu 90.000 alacaklı arasında Türk şirketlerinin de olabileceğini belirttiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOGAN tarafından Şubat ayı içerisinde Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirilmesinin, söz konusu ziyarete Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un da katılım sağlamasının planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SANAYİ TESİSLERİNDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, sanayi tesislerinde yapılan elektrik kesintilerinin sebebinin açıklandığı ve sanayicilerimizin ihtiyaç duyması halinde yabancı muhataplarına iletmeleri için İngilizce olarak resmi mektup hazırlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
İHRACAT FİYATLAMASI VE BELGELENDİRME ÜZERİNE SANAL EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) tarafından 15-16 Şubat 2022 tarihlerinde Küçük ve Orta Boy İşletmelerin Desteklenmesi kapsamında "İhracat Fiyatlaması ve Belgelendirme" üzerine bir çevrimiçi eğitim çalıştayı düzenleneceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
BOSNA HERSEK'TE 2022 YILINDA DÜZENLENECEK ULUSLARARASI FUAR VE ETKİNLİKLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bosna Hersek'te 2022 yılında düzenlenecek olan uluslararası fuar ve etkinliklerin takvimi iletilmiştir.

Devamını Oku
İSTİHDAM YARATMA ODAKLI KOOPERATİF HİBE PROGRAMI

Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen "Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER) Projesi" kapsamında, "İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı" çağrısına çıkıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
BALKAN TALKS: ARNAVUTLUK'TA TARIM - GIDA ALANINDA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi tarafından, Tiran Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle, 1 Şubat 2022 Salı günü 15.00-16.15 saatleri arasında Zoom sistemi üzerinden "DEİK Balkan Talks: Arnavutluk'ta Tarım-Gıda Alanında İş ve Yatırım Fırsatları" konulu çevrim içi seminer düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - MALTA 2. DÖNEM JETCO TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Malta 2. Dönem Ticari ve Ekonomik işbirliği Komitesi (JETCO) Toplantısı'nın 25 Şubat 2022 tarihinde İstanbul'da düzenlenmesinin planlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - FİLDİŞİ SAHİLİ KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye - Fildişi Sahili KEK Toplantısının 2022 yılı ilk çeyreği içerisinde düzenlenmesine yönelik çalışmaların başlatıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız