DEPREM FELAKETİ SEBEBİYLE MENŞE İSPAT VE DOLAŞIM BELGELERİNİN ONAYLANMASINA İLİŞKİN AKSAMA YAŞANMAMASI İÇİN ALINACAK TEDBİRLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, deprem felaketi sebebiyle menşe ispat ve dolaşım belgelerinin onaylanmasına dair aksama yaşanmaması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce gerekli tedbirlerin alınmasının talep edildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın ve Bağdat Ticaret Müşavirliği’nin yazılarına atfen, Irak Merkezi Hükümeti (IMH) tarafından uygunluk değerlendirme kuruluşlarında değişiklik yapıldığı belirtilerek, Intertek ve HQTS China firmalarının 15.02.2023 tarihinden, Geo Chem Middle East firmasının ise 01.03.2023 tarihinden itibaren uygunluk sertifikası düzenleme talebi alamayacağı açıklanmıştır.

Devamını Oku
KAR NEDENİYLE KAPANAN GÜRCİSTAN KARAYOLLARINDAKİ DURUM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın ve Tiflis Ticaret Müşavirliği'nin yazılarına atfen, hava koşulları nedeniyle Gürcistan'ın çeşitli bölgelerinde özellikle transit taşımacılığı sekteye uğratacak önemli yolların trafiğe kapandığı, Rusya yönünde Mleta-Gudauri ve Gudairi-Kobi karayolunun 2 gündür kapalı olduğu ve Aktaş Sınır Kapısı Aktaş yönünde Gürcistan içerisinde 10 km TIR kuyruğu oluştuğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
BOSNA HERSEK'TE BULUNAN ALTIN REZERVİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığının yazısına atfen, Bosna Hersek'in (BH) Jajce şehri yakınlarındaki BH Sırp Cumhuriyeti entitesinde yer alan Jezero Belediyesi sınırları içinde (Mrkonjic Grad yakınlarındaki Pliva Nehri boyunca) üç farklı yerde büyük çaplı bir altın rezervinin bulunduğu belirtilmiş olup;

Devamını Oku
TİCARET BAKANLIĞI DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİM PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atıfla, 22 Şubat 2023 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından Devlet Destekleri Eğitim Programının çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği açıklanmış olup, programa katılmak isteyenlerin 16 Şubat 2023 tarihi saat 17.00'ye kadar yazıda bilgisi verilen link üzerinden online kayıt yaptırmaları gerektiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ARJANTİN'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN İHALELER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C Buenos Aires Büyükelçiliği'nin yazısına atfen, Arjantin'de gerçekleştirilecek ihalelere yönelik bilgiler ve internet sitesi bağlantıları iletilmiştir.

Devamını Oku
DEİK_ TÜRKİYE / AVUSTURYA İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Sayın Michael Ludwig'in beraberindeki Avusturya İş Heyeti ile İstanbul'a gerçekleştirecekleri ziyaret vesilesiyle T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un teşrifleriyle 10 Şubat 2023 Cuma günü Hilton İstanbul Bosphorus Otel'de "Türkiye - Avusturya İş Forumu”nun gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
BEAC KARARLARI KAPSAMINDA BEAC ÜLKELERİNDEN DÖVİZ ÇIKIŞINDA YAŞANAN PROBLEM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın ve Yaounde Ticaret Müşavirliği'nin yazılarına atıfla, son dönemde Kamerun ile yapılan ticarette bankalar arasındaki para transferlerine ilişkin sorunlara ve Bank of Central African States'in (BEAC) 2018 tarihli "Döviz Kontrolleri Yasası"nı sıkı uygulamasına dair Müşavirlikçe yapılan çalışmalara değinilmiş olup, firmalarımızın tedbir amaçlı neler yapabileceği hususları açıklanmıştır.

Devamını Oku
TÜRKİYE - AVUSTURYA İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, 10 Şubat 2023 tarihinde firmalarımız ile Viyana Valisi ve Belediye Başkanı Sayın Michael Ludwig beraberindeki Avusturyalı iş insanlarından oluşan heyetin katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek Türkiye-Avusturya İş Forumu’na Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un iştiraklerinin planlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
SLOVAKYA - ONKOASİST PROJESİ İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Slovakya Ulusal Sağlık Bilgi Merkezi'nin (NCZI), kanser hastalarının tedavisi için tasarlanan OnkoAsist projesi için yaklaşık 11 milyon Avro (KDV hariç) değerinde bir ihale açtığı ve projede yer almak isteyenlerin 17.02.2023 tarihine kadar teklif vermeleri gerektiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ONLİNE EĞİTİM 'UYGULAMADA AKREDİTİFLER'

ICC Türkiye Milli Komitesi’nden Odamıza intikal eden yazıda; ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 07 Şubat 2023 tarihinde 10.00 – 14.00 saatleri arasında (4 saat) “UYGULAMADA AKREDİTİFLER” başlıklı bir online eğitim gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TACİKİSTAN ETKİNLİĞİ'NİN İPTALİ HK.

İlgi: 16.01.2023 tarihli ve (50-00)87 sayılı yazımız. İlgide kayıtlı yazımızda, Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir'in Ankara ziyareti kapsamında, Sn. Sherali Kabir ve beraberindeki heyetin katılımıyla, 19 Ocak 2023 Perşembe günü, 14.00-15.30 saatleri arasında, TOBB Sosyal Tesisler 1-2-3 numaralı salonlarında TOBB organizasyonunda Türkiye-Tacikistan İş Forumu’nun düzenleneceği bildirilmiş idi.

Devamını Oku
AVUSTRALYA GENEL TİCARET HEYETİ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonu, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) organizasyonu ile 26 Şubat - 05 Mart 2023 tarihleri arasında, Avustralya'ya yönelik tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Genel Ticaret Heyeti gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
2023 ERASMUS+ VE ESC MERKEZİ PROJE FIRSATLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’nın, Avrupa Birliği’nin eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki hibe programı olan Erasmus+ Programı ve Avrupa çapında toplumsal ihtiyaçları karşılamaya yönelik olan Avrupa Dayanışma Programı’nın (ESC) ülkemizde yürütülmesinden sorumlu kamu kuruluşu olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - TACİKİSTAN İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir'in Ankara ziyareti kapsamında, Sn. Sherali Kabir ve beraberindeki heyetin katılımıyla, 19 Ocak 2023 Perşembe günü, 14.00-15.30 saatleri arasında, TOBB Sosyal Tesisler 1-2-3 numaralı salonlarında TOBB organizasyonunda Türkiye-Tacikistan İş Forumu’nun düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler