LİBYA FİRMA - İŞVEREN İDARE GÖRÜŞMELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye ile Libya arasında 13.08.2020 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı’nın (MoU) taraflar açısından iç onay süreçleri tamamlanıp resmen yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-MOLDOVA TİCARET VE SANAYİ ODASI FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye ve Moldova arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, ticaretin ve yatırımların arttırılması ve iki ülke arası potansiyel işbirliği alanlarının belirlenmesi konularını esas alarak, Moldova’ya yönelik çalışmalarını sürdürmekte olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - BAŞKURDİSTAN TİCARET VE SANAYİ ODASI FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, ticaretin ve yatırımların arttırılması ve potansiyel işbirliği alanlarının belirlenmesi konularını esas alarak, Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’ne yönelik çalışmalarını sürdürmekte olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-ARNAVUTLUK TİCARET VE SANAYİ ODASI FORUMU 1. EKONOMİ KONFERANSI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (UCCIAL) ve Arnavutluk-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (ATTSO) işbirliğinde, 29 Ocak 2021 tarihinde sanal ortamda "Türkiye-Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı" düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
BREXIT SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; BREXIT bağlamında Birleşik Krallık ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
TUNUS' TAN HURMA İTHALATI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Tunus'ta 2020-2021 sezonu için 330.000 tona ulaşacak hurma üretiminin öngörüldüğü bildirilmiştir.

Devamını Oku
BREXIT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) 31 Ocak 2020 tarihinden itibaren ayrılmasının ardından başlayan geçiş döneminin 31 Aralık 2020 tarihinde sona ereceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
ALMANYA SAARLAND EYALETİNDEKİ İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi ile Saarland Eyaleti Yatırım Ajansı’nın işbirliğinde, 7 Ocak 2021 tarihi 13.00-14.40 saatleri arasında çevrimiçi bir bilgilendirme toplantısı düzenleneceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
GİNE YATIRIM FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Gine Yatırımlar ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bakanlığı ile Gine Özel Sektör Yatırımlarının Teşviki Ajansı (APIP) ortaklığında, Afrika Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası/Uluslararası Finans Kurumu desteğiyle, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin himayelerinde 24-26 Şubat 2021 tarihlerinde Konakri Sheraton Otel'de Gine Yatırım Forumu'nun düzenleneceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
MEDOS- BREXIT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Birleşik Krallık'ın (BK) Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) yönünde karar alınmasının ardından 31.12.2020 tarihi itibariyle BK ile ikili ticaretimizde Gümrük Birliği kurallarının sona ereceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA BİRLİĞİ İŞLETMELERİN VE KOBİ 'LERİN REKABET EDEBİLİRLİĞİ (COSME) PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME) kapsamında, "Uluslararası İş Birliği ve Kapasite Geliştirme Yolu ile Dijital Çözümlerin, İnovasyon ve Yeni Teknolojilerin Turizmde Benimsenmesi" konulu proje teklif çağrısı yayınlanmış olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
01 OCAK 2021 TARİHİNDEN İTİBAREN BİRLEŞİK KRALLIK'TA ATA KARNESİ KULLANIMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 31 Ocak 2020 tarihinde Birleşik Krallık’ın resmi olarak Avrupa Birliği'nden ayrılacağından; İngiltere ile AB'nin gelecekteki ilişkilerini müzakere edecekleri bir geçiş döneminin başladığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - KONGO CUMHURİYETİ KARMA EKONOMİK KOMİSYON (KEK) 3. DÖNEM TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 3. Dönem Toplantısının 2021 yılı ilk çeyreği içerisinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
FORM-A BELGELERİNİN MEDOS ÜZERİNDEN DÜZENLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Avrasya Ekonomik Komisyonu'na üye ülkeler de dahil olmak üzere, ülkemizin ihracatta düzenlediği diğer ülkelere muhatap Özel Menşe Şahadetnamesi (FORM-A) Belgesi'nin 11 ve 12 no’lu hanelerinde ilgili belgenin onaylandığı Odanın bulunduğu il/ilçe esas alınmak kaydı ile "il (ya da ilçe)/TURKEY" şeklinde ibarelerin eklenmesinin uygun görüldüğü belirtilmiştir.

Devamını Oku
BREXIT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; 15 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen Brexit konulu toplantıda belirtildiği üzere, ilgili şirket ve işletmelerimizin yeni dönemde Birleşik Krallık ile ticarete ilişkin kurallar konusunda Ticaret Bakanlığı'ndan görüş, öneri ve değerlendirme alabilmelerini teminen sta@ticaret.gov.tr elektronik posta adresine soru ve sorunlarınızı iletebileceğiniz hususunu bilgilerinize sunarız.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler