DOLANDIRICILIK VAKALARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Polonya'da ithalatçı firmaları dolandırma vakalarında artış gözlendiği, özellikle Polonya merkezli firmaların web-siteleri taklit edilerek veya tamamen sahte ad ve ürün çeşitliliği ile sahte web-sitesi kurarak dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
KORONAVİRUS (COVID-19) SALGINI TEDBİRLERİ KAPSAMINDA GERİ GELEN EŞYA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Koronavirus (COVID-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ihraç edildikten sonra geri gelen eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemlerinin öncelikli olarak yapılmasına ilişkin ekte bir örneği sunulan yazının, Ticaret Bakanlığı tarafından tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine gönderildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
AYÇİÇEĞİ TOHUMUNUN CIF KIYMETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 8.3.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmış olan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'de (2009/8) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile "Birim Gümrük Kıymet" ibaresinin "CIF Kıymeti" olarak değiştirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
COVID-19 SALGINI HAKKINDA İİT GENEL SEKRETERLİĞİ VE İSLAM KALKINMA BANKASI TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMALARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği ve İslam Kalkınma Bankası (İKB) tarafından koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadeleye ilişkin olarak yapılan basın açıklamalarına yer verildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
DESTEK YÖNETİM SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; mal ve hizmet ihracatına yönelik devlet desteklerine ilişkin başvuru, değerlendirme ve sonuçlandırma süreçlerinin 01.01.2020 tarihinden itibaren Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden yürütülmesi usulüne geçildiği belirtilmiş olup,

Devamını Oku
AVRUPA BİRLİĞİ'NE KURU İNCİR, FINDIK, ANTEP FISTIĞI İHRACATI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta, "Sağlık Sertifikası" yerine "Model Sertifika" düzenlenmesine başlanmış olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA BİRLİĞİ'NİN YENİ TIBBİ CİHAZ TÜZÜĞÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurulu'nun Avrupa Birliği'nin Yeni Tıbbi Cihaz Tüzüğü hakkında bilgilendirme yazısı iletilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI SINIRDA KARBON DÜZENLEMESİ GERİ BİLDİRİM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Komisyonu'nun 2050 yılına kadar "Iklim - Nötrbir Avrupa" hedefi çerçevesinde 11 Aralık 2019 tarihinde Avrupa için Yeşil Mutabakatı (AYM) belgesi kapsamında önümüzdeki dönemde yapılması planlanan politika değişikliklerini açıkladığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
FİLİPİNLİ FİRMALARIN AKTİF FARMASÖTİK BİLEŞENLER (API) İHTİYACI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; yazımız ekinde yer alan aktif farmasötik bileşenlere (APIs) ihtiyaç duyan Filipinli şirketlerin söz konusu ürünleri Türkiye'de ki üreticilerinden ithal edebileceği konusu bildirilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN GÜMRÜK UYGULAMALARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; fuarlarda sergilenmek üzere Suudi Arabistan'a geçici ihracı gerçekleştirilen eşya ile ilgili son dönemde yaşanan sorunlar hakkında Riyad Büyükelçiliğimiz tarafından Suudi Arabistan Gümrük idaresi ile yazışmalar yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNETMELİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliğin, 21/02/2020 tarihli ve 31046 sayılı 1. mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
İRAN SINIR GEÇİŞLERİ HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Koronavirüs gerekçesi ile İran sınırımızda yer alan Kapıköy geçişi üzerindeki tren trafiği hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
DOĞU KUDÜS BÖLGESİ FİRMASI HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Filistin'in en büyük dağıtım ağına sahip olan vurgulanmış olan Sbitany şirketinin CEO'su Akram Sbitany ile bir görüşme gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
KANADA İŞ VE YATIRIM ORTAMI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 19 Mart 2020 Perşembe günü saat 10:00'da Türkiye Ekonomi ve Araştırma Politikaları Vakfı'nda (TEPAV) Kanada İş ve Yatırım Ortamı konulu bilgilendirme semineri düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
AZERBAYCAN CUMHURİYETİ'NİN İDARİ YAPTIRIMLAR KONUSUNDAKİ YENİ UYGULAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Azerbaycan Cumhuriyeti'nde trafik kurallarını ihlal eden yabancı devletlere kayıtlı araçları kullanan yabancı uyrukluların ve vatansızların, uygulanan cezaları ödemeden ülkeye serbest şekilde giriş-çıkış yapmalarının neden olduğu olumsuzluklar ifade edilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler