TÜRKİYE-POLONYA ONLINE İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TOBB ve Polonya Ticaret Odası işbirliğinde, tıbbi ekipmanlar, kozmetik, tekstil ürünleri (giyim), bio teknoloji ve ilaç, gıda ve tarım ürünleri, otomotiv, beyaz eşya ve ev kimyasalları (temizlik ürünleri) alanlarında faaliyet gösteren Polonyalı firmaların katılımıyla, 16 Eylül 2020 Çarşamba günü ZOOM üzerinden "Türkiye-Polonya İş Forumu ve İş Görüşmeleri" gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ YENİ TOPLANTI LİNKİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; bahse konu e-sohbet toplantısının Microsoft teams linkinin ekte yer aldığı şekilde değiştiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - SUUDİ ARABİSTAN VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" başlıklı toplantılar düzenlendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-İSPANYA I. DÖNEM JETCO TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-İspanya 1. Dönem JETCO Toplantısı'nın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve İspanya Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto Illera eşbaşkanlıklarında video konferans yöntemiyle 23 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
PİL DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Belçika'nın Flaman Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası (VOKA) üyesi olan pil üreticisi bir şirketinin Türkiye pazarında pil distribütörlüğünü yapmak isteyen firmaları ile işbirliği yapmak istediği belirtilmiştir.

Devamını Oku
İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 03 Temmuz 2020 tarihinde TOBB Başkanımız Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn.Mustafa Varank'ın teşrifleri, Oda-Borsa Başkanları ile Sanayi Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla İstişare Toplantısı gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TOBB TİCARET MERKEZİ HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM), şirketlerin yurtdışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri, ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla mağaza/ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran, şirketlere hukuki ve mali danışmanlık ile dağıtım ağlarının güçlendirilmesine yönelik hizmetlerin sunulduğu merkezler olarak belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAS TARAFINDAN SICAK HADDELENMİŞ SAC İTHALATINA KARŞI KESİN KORUNMA ÖNLEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sıcak Haddelenmiş Sac Ürünlerine yönelik geçici olarak uygulanmasına karar verilen %25'lik ek verginin kesin vergi haline getirildiği bildirilmiş olup, uygulamadan muaf tutulan durumlar vurgulanmıştır.

Devamını Oku
MEDOS - ISLAK İMZA HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; AB dışındaki diğer serbest/tercihli ticaret anlaşması ortaklarımıza (Mısır, Bosna Hersek, Moldova, Malezya, Gürcistan, İran gibi) yönelik MEDOS sisteminde düzenlenen tercihli menşe ispat belgelerinin gümrük vizesi kutusunun da 01 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla ilgili gümrük memuru tarafından imzalanmayacağı açıklanmıştır.

Devamını Oku
2020/13 SAYILI GENELGE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 21.02.2020 tarihli ve 31046 sayılı 1. mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile izinli alıcı uygulaması iş akışlarının revize edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN YUANI FONLAMASI KULLANDIRIMLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 19 Haziran 2020 tarihinde yapılan basın duyurusunda, TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yapılan swap (para takası) anlaşması kapsamında Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - FAS VE CEZAYİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" başlıklı toplantılar düzenlenmeye başlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN GÜMRÜK VERGİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Suudi Arabistan Krallığı tarafından bazı ürünlerde uygulanan gümrük vergisi oranlarının arttırıldığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ HAZIR GİYİM ENDÜSTRİSİNDE YAŞANAN KRİZ VE YATIRIM İMKANLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş Hazır Giyim İhracatçıları ve Üreticileri Derneği (BGMEA) Başkanı Rubana Huq, Bangladeş'te hazır giyim endüstrisinde yaşanan krize ilişkin olarak COVID- 19 salgını nedeniyle her gün 10'dan fazla hazır giyim fabrikasının kapandığını belirtmiştir.

Devamını Oku
ABD VE KANADA TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE ELEKTRONİK SOHBETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşaviri ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" adıyla online toplantılar düzenlendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler