BİRLEŞİK KRALLIK'TA YENİ GÜMRÜK İŞLEMLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; 01.01.2021 tarihi itibariyle Birleşik Krallığın Avrupa Birliği üyesi devlet dışı konumunda olacağından, gümrük işlemlerine dair farklı kuralların yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-AB İŞ DÜNYASI DİYALOĞU- SOLVENCY AUDIT PROJESİ

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBERS) ve TOBB işbirliğinde yürütülmekte olan ve Odamızın da dahil olduğu "Türkiye - AB İş Dünyası Diyalogu, Solvency Audit - Şirketlerin Borç Ödeme Yeteneğinin Geliştirilmesi " programı gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku
MEKSİKA - İKİNCİ YATIRIM PLANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Meksika Hükümeti tarafından 05.10.2020 tarihinde özel sektörü temsilen İş Koordinasyon Konseyi (CCE) ile imzalanan "Ekonominin Yeniden Canlandırılması Anlaşması" çerçevesinde açıklanan "Yatırım Planı" kapsamındaki toplam 297,3 milyar Meksika pesosu tutarında yatırım bedeline sahip 39 altyapı projesi olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
İRAN YAPTIRIMLARI SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; ABD Başkanlık Yürütme Emri ile ABD tarafından İran'a yönelik yaptırımların 10 Ocak 2020 tarihli 13902 sayılı Başkanlık Kararnamesi ile önceki sektörlere ek olarak İran'ın tekstil, madencilik, inşaat sektörleri ve imalat faaliyetleri içerecek şekilde genişletildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
AMERİKA' DAKİ TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN BİR MERKEZ KOLOMBİYA WEBINARI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıda; 17 Aralık 2020 Perşembe günü 17.00’de “Colombia: A Hub For Turkish Companies In The Americas'” konulu bir webinar düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SENEGAL EYLEM PLANI VE PROJE LİSTESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Senegal'in COVID-19 salgını ve benzeri olası krizlere karşı arz güvenliğinin temin edilmesi ve ülke ekonomisinin salgın öncesi büyüme rakamlarına tekrar kavuşturulması hedefleriyle, hâlihazırda yürürlükte olan ekonomi programlarında revizyona gidildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - BULGARİSTAN İŞ KONSEYİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıda; 17 Aralık 2020 Perşembe günü 17.00 - 18.00 saatleri arasında “Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi, DEİK EU Talks: İş Dünyasında Sürdürülebilir Gelecek ve Yeşil Mutabakat” etkinliği gerçekleştirileceği iletilmiştir.

Devamını Oku
DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLARIN İZLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Doğrudan Yabancı Yatırımların (DYY) izlenmesine ilişkin 10 Nisan 2019 tarihinden bu yana yürürlükte olan 2019/452/EU sayılı AB tüzüğü hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
ONLINE EXPORT AKADEMİ PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı ve UPS Hızlı Kargo Taşımacılığı A.Ş. işbirliğinde kadın ve genç girişimcilerin ihracata yönlendirilmesi amacıyla oluşturulan "Export Akademi-Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı", yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Nisan ayı itibariyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER UKRAYNA VE GÜRCİSTAN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; 15 Aralık 2020 Salı günü 14:00-15:30 saatleri arasında Ukrayna'da görev yapmakta olan Ticaret Bakanlığı temsilcileri, 17 Aralık 2020 Perşembe günü ise 14:00-15:30 saatleri arasında Gürcistan'da görev yapmakta olan Ticaret Bakanlığı temsilcileri ile bu ülkelerde iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşılacağı e-sohbet toplantılarının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
LİBYA MUTABAKATI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye ile Libya arasında 13.08.2020 tarihinde imzalanan ve taraflar açısından iç onay süreçleri tamamlanıp resmen yürürlüğe giren Mutabakat Zaptı'na (MoU) ilişkin bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
BREXIT BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 31.12.2020 tarihinde sona erecek olan Brexit geçiş döneminin ardından Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaretin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında devam etmesine yönelik müzakereler Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
NİJER'DE TARIM ALANINDA YAPILMASI ÖNGÖRÜLEN PROJE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 12 Ekim 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou'nun bir görüşme gerçekleştirdiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
IRAK YAPTIRIMLAR LİSTESİ GÜNCELLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; BM Güvenlik Konseyi'nin 1518 (2003) sayılı kararı uyarınca teşkil edilen Irak Yaptırımlar Komitesi Başkanı tarafından BM nezdindeki tüm Daimi Temsilciliklere gönderilen Nota iletilmiştir.

Devamını Oku
GÜRCİSTAN'DA EKSİK CMR- BEYAN DIŞI EŞYA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Gürcistan Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanım Anlaşmasına göre uygulanan ortak veri değişimi protokolü kapsamında, iki ülke arasında sevkiyata konu eşyaya ilişkin verilerin paylaşıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler