KAYSO’da Türkiye Ekonomisi ve İş Fırsatları Konulu Seminer

03 Şubat 2023

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu işbirliğinde “Türkiye Ekonomisi ve İş Fırsatları” konulu seminer düzenlendi. Seminerde, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, katılımcılara Türkiye ekonomisini ve iş fırsatlarını anlattı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Kayseri ekonomisi hakkında bilgiler vererek, Kayseri olarak 2022 yılında 3 milyar 918 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi.

Kayserinin ithal ettiğinin iki katını ihraç eden bir il olduğuna vurgu yapan Özkaya, “Türkiye’nin cari açığını kapatma anlamında aylık yaklaşık 200 milyon dolar pozitif katkıda bulunuyoruz. Kayseri olarak ihracatçı firma sayımız 1.700 civarında olup, firmalarımız bugüne kadar dünyanın 190 farklı ülkesine ihracat yaptılar” dedi.

Dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 11 büyüyerek, G20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülkelerden birisi olmayı başardığını ifade eden Özkaya, “2022’nin üçüncü çeyreğinde ise, yüzde 3,9 büyüdü. İnşallah 2022 yılını da yüzde 5 – 5,5 civarında bir büyüme ile tamamlayacağız. Her ne kadar 2023’de gelişmiş ekonomilerin ciddi bir büyüme kaybı yaşayacakları öngörülse de, sanayiciler olarak bizler, Türkiye ekonomisinin ihracat öncülüğünde güçlü büyüme performansını sürdürmesi için temkini elden bırakmadan, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, KAYSO Meclis salonunda yaptığı sunumda; GSMH ve Gayrisafi Sabit Sermaye (GSS) Oluşumu, Tasarruflar ve Borçlanma, Bankacılık Sektörü, Toplam Dış Denge, İhracat ve İthalat, Uluslararası Doğrudan Yatırımlar, Reel Faiz, TCMB Rezervleri, Enflasyon, Kurlar, Dış Ticaret, Güven Endeksleri ve İç Talep, Bütçe Gelir-Giderleri ve Değişim, Yaşam Maliyetleri, Vergiler, Ücretler ve Verimlilik, Bölgeselleşme ve Küreselleşme Varlık ve Göstergeleri, Toplum, Nüfus, Girişimcilik & İş Kültürü, Sektörel ve Tematik İş Fırsatları, konularında katılımcılara bilgi verildi.

Soru-cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler