“MEGİP Projesi İşçisizlik Sorununun Çözümüne Büyük Katkı Sağlayacak”

02 Mart 2021

İŞKUR Kayseri İl Müdürlüğü, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Ticaret Borsası (KTB) ve Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) işbirliği ile Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) uygulanmasına ilişkin Kurumlar Arası Ortak Çalışma Protokolü imzalandı.

Organize Sanayi Bölgesinde bulunan HAS Çelik Fabrikası Konferans Salonu'nda gerçekleşen imza törenine KAYÜ Rektörü Kurtuluş Karamustafa, İŞKUR İl Müdür Vekili Ayşe Ak, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, KTB Başkanı Recep Bağlamış, fabrika yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

İmza töreninde konuşan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, bu protokolün sanayicilerin ve imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların işçisizlik sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Eleman sıkıntısı çeken tüm üyelerimize bu protokolden yararlanmaları yönünde çağrıda bulunuyorum” dedi.

Bu projenin ilk olarak 2017 tarihinde İŞKUR ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalandığını hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Protokol kapsamında bu güne kadar işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde eleman yetiştirmek üzere birçok meslek edindirme kursları düzenlenmiş, akabinde kursiyerlerimiz Halk Eğitim Merkezlerince sertifikalandırılarak en az yüzde 50’si kursu düzenleyen firma bünyesinde istihdam edilmişti. Bugün burada imzalayacağımız protokolle aslında projeyi bir adım daha öteye taşımış, özellikle sanayi ve imalat sektörüne ağırlık vermiş olacağız” diye konuştu.

Protokolün sanayicilere hayırlı olması temennisinde bulunan Büyüksimitci, “İnşallah hep birlikte, üretime istihdama, dolayısı ile şehrimiz ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ben bu protokolün sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu kursların düzenlenmesinde emeği geçen, başta İŞKUR İl Müdür Vekilimiz Ayşe Hanıma ve İl Çalışma Grubu Üyelerine teşekkür ediyorum. Kurs sonrasında başarılı olan kursiyerlerin Kayseri Üniversitesince sertifikalandırılmalarına imkan tanıyan Sayın Rektörümüze ayrıca teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

İmza töreni konuşmaların ardından yapılan plaket töreni ve işletme gezisi ile sona erdi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız