Başkan Büyüksimitci’den Kayseri’ye Gümrüklü Hava Terminali Talebi

29 Mayıs 2020

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı. Başkan Büyüksimitci toplantıda, Kayseri sanayisi ve sanayicilerden gelen talep ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Bakan Varank ile yapılan toplantıya; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehduh Büyükkılıç, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, İncesu OSB Başkanı Ali Baktır, Mimarsinan OSB Başkanı Mehmet Karabulut, Kayseri Serbest Bölgesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Büyüknalbant ve Teknopark Genel Müdürü Serhat Dalkılıç katıldı.

Başkan Büyüksimitci toplantıda yaptığı konuşmada,  Kayseri’de kurulma aşamasında olan model fabrikaya katkılarında dolayı Bakan Varank’a teşekkür ederken, temmuz sonu gibi açılması planlanan fabrikanın açılışına davet etti.

Türkiye’de teknoloji hamlesini başlatarak yerli üretime verdikleri desteklerden dolayı Bakan Varank’a teşekkür eden Başkan Büyüksimitci, Kayseri’de 13 Ar-Ge merkezi ve 2 tasarım merkezi ile bu sürece azami derecede destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

2019 verilerine göre Kayseri’nin ihracatta 10. İl konumunda olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Kayseri olarak ihracatta iyi bir konumda olmamıza rağmen gümrük ve laboratuvar işlemlerinde Ankara’ya bağlıyız. Operasyonel ihtiyaçlar nedeni ile Kayseri Gümrükler Baş Müdürlüğü ve Kayseri Gümrük Laboratuvarları kurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin demiryolu taşımacılığında Türkiye’de en önde olan illerden bir tanesi olduğunu ancak Koronavirüs nedeni ile öngörülen sürelerde limana gelemeyen gemiler için limanlarda konteynerleri bekleyen sanayicilerin ödediği ardiye ücretlerinin kaldırılması yönünde destek talebinde bulundu.

Kayseri’ye gümrüklü hava terminali kurulması yönünde de Bakan Varank’tan talepte bulunan Başkan Büyüksimitci, hem e-ticaretin gelişmesi hem de yurt dışına gönderecekleri ürünler anlamında gümrüklü hava terminalinin Kayserili sanayicileri çok rahatlatacağını söyledi.

Orta Anadolu’ya yeni bir üretim havzası oluşturulması yönünde de bir taleplerinin olduğunu dile getiren Başkan Büyüksimitci, “Ülkede yatırımların büyük bir kısmının Marmara havzasında toplandığını görmekteyiz. Marmara Bölgesi artık fazlasıyla doldu. Üstelik deprem riskinin yoğun olduğu bir bölge. Marmara bölgesi ile Güneydoğu arasında gelişmişlik bakımından ciddi uçurum var. İskenderun, Adana ve Mersin'in deniz ayağını oluşturacak, Konya, Kayseri ve Aksaray'ı da içine alacak şekilde yeni bir üretim havzasını bölgemizde hayata geçirmek istiyoruz. Orta Anadolu yeni oluşturulacak yatırım havzası için en iyi potansiyele sahip bölgedir. Bu konuda da desteklerinizi arz ediyoruz” diye konuştu.

Sanayicilerden gelen taleplerede değinen Başkan Büyüksimitci, mücbir sebep kapsamının yüzde 20 ciro kaybı yaşayan sektörleri de içine alacak şekilde genişletilmesinin, YEKDEM bedellerinin sanayiciyi çok zorladığı ve bu konuda yeni bir düzenleme yapılmasının ve Covid-19’un meslek hastalıkları kapsamından çıkarılmasının Kayserili sanayicilerin genel talepleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler