İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 03 Temmuz 2020 tarihinde TOBB Başkanımız Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn.Mustafa Varank'ın teşrifleri, Oda-Borsa Başkanları ile Sanayi Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla İstişare Toplantısı gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TOBB TİCARET MERKEZİ HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM), şirketlerin yurtdışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri, ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla mağaza/ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran, şirketlere hukuki ve mali danışmanlık ile dağıtım ağlarının güçlendirilmesine yönelik hizmetlerin sunulduğu merkezler olarak belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAS TARAFINDAN SICAK HADDELENMİŞ SAC İTHALATINA KARŞI KESİN KORUNMA ÖNLEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sıcak Haddelenmiş Sac Ürünlerine yönelik geçici olarak uygulanmasına karar verilen %25'lik ek verginin kesin vergi haline getirildiği bildirilmiş olup, uygulamadan muaf tutulan durumlar vurgulanmıştır.

Devamını Oku
MEDOS - ISLAK İMZA HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; AB dışındaki diğer serbest/tercihli ticaret anlaşması ortaklarımıza (Mısır, Bosna Hersek, Moldova, Malezya, Gürcistan, İran gibi) yönelik MEDOS sisteminde düzenlenen tercihli menşe ispat belgelerinin gümrük vizesi kutusunun da 01 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla ilgili gümrük memuru tarafından imzalanmayacağı açıklanmıştır.

Devamını Oku
2020/13 SAYILI GENELGE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 21.02.2020 tarihli ve 31046 sayılı 1. mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile izinli alıcı uygulaması iş akışlarının revize edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN YUANI FONLAMASI KULLANDIRIMLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 19 Haziran 2020 tarihinde yapılan basın duyurusunda, TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yapılan swap (para takası) anlaşması kapsamında Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - FAS VE CEZAYİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" başlıklı toplantılar düzenlenmeye başlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SUUDİ ARABİSTAN GÜMRÜK VERGİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Suudi Arabistan Krallığı tarafından bazı ürünlerde uygulanan gümrük vergisi oranlarının arttırıldığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ HAZIR GİYİM ENDÜSTRİSİNDE YAŞANAN KRİZ VE YATIRIM İMKANLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş Hazır Giyim İhracatçıları ve Üreticileri Derneği (BGMEA) Başkanı Rubana Huq, Bangladeş'te hazır giyim endüstrisinde yaşanan krize ilişkin olarak COVID- 19 salgını nedeniyle her gün 10'dan fazla hazır giyim fabrikasının kapandığını belirtmiştir.

Devamını Oku
ABD VE KANADA TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE ELEKTRONİK SOHBETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşaviri ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" adıyla online toplantılar düzenlendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KAZAKİSTAN YATIRIM PROJELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kazakistan Cumhuriyeti hükümeti tarafından belirlenen bazı turizm projeleri bildirilmiş olup söz konusu projelere ilişkin örneği ekte sunulan ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - LETONYA 1. DÖNEM JETCO TOPLANTISI GÖRÜŞ TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Letonya 1. Dönem JETCO Toplantısı'nın Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan ve Letonya Ekonomi Bakanı Sn.Janis Vitenbergs'in eşbaşkanlıklarında video konferans yöntemiyle 09 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
YABANCILARIN CEZAYİR' DE KURACAĞI ŞİRKETLERE İLİŞKİN MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 04 Haziran 2020 tarihli Cezayir Resmi Gazetesinde yayımlanan Ek Bütçe Kanunu'nun 49 ve 50. maddesiyle, ticaret veya imalat sanayinde faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin hisselerin %51'inin Cezayir vatandaşlarına ait olma kuralının değiştirildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
COVİD-19'UN ORTADOĞU VE KÖRFEZ ÜLKELERİNDE İŞ DÜNYASINA ETKİSİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; 02 Temmuz 2020 Perşembe günü 16:30 - 18:00 saatleri arasında Covid-19'un Ortdoğu ve Körfez Ülkelerinde İş Dünyasına Etkisi konulu bir seminer düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ICC ONAYLI INCOTERMS 2020 SERTİFİKASI

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesinden Odamıza intikal eden yazıda; Incoterms 2020 kuralları için online ve sertifikalı bir eğitim verileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler