SIRBİSTAN VE AVUSTURYA E-SOHBET TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 9 Mart 2021 Salı günü 14:00-15:30 saatleri arasında Sırbistan'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz; l l Mart 2021 Perşembe günü 14:00-15:30 saatleri arasında ise Avusturya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ile bu ülkelerde iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşılacağı e-sohbet toplantılarının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
BAZI ZARARLI KİMYASALLARIN İHRACATI VE İTHALATI YÖNETMELİK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği üyelik sürecinde yürütülen Zararlı Kimyasalların İhracatı ve İthalatına İlişkin 27/07/2012 tarihli ve (EC) 649/2012 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü'nün uyumlaştırılması çalışmaları kapsamında hazırlanan "Bazı Zararlı Kimyasalların İhracatı ve İthalatı Hakkında Yönetmelik" taslağına ilişkin görüş ve öneriler talep edildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MACARİSTAN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Macaristan'da salgın nedeniyle 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yeni kısıtlamaların devreye girdiğini, şimdiye kadar olan seyahat kısıtlamalarının daha da katılaştırıldığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
AFRİKA KITASAL SERBEST TİCARET BÖLGESİ (AFCFTA) ANKETİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Etiyopya, Ruanda, Senegal, Fildişi Sahili, Gana ve Tanzanya’nın da yer aldığı, Afrika'yı dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri konumuna yükseltecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TIR İŞLERİ (TIR KARNESİ DAĞITIMI)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TIR Karnesi düzenleme işlemlerinin, Odaların sistem içerisindeki rolü korunarak oluşturulacak bir yapı ile "Uluslararası ve Yurtiçi Taşıma Acenteliği yapan G türü yetki belgesi sahibi gerçek veya tüzel kişiler (Acenteler)" üzerinden de gerçekleştirilmesi yönünde bir seçenek hazırlanmış olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
IRAK SAĞLIK VE ÇEVRE BAKANLIĞI İLAÇ ALIM DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Malzemeler Pazarlama Genel Şirketi (KİMADİA)'nin ilaç tedarik sözleşmelerine ilişkin 11/2020/A ve MED16/2020 sayılı davetinin 26/01/2021 tarihinde anılan şirketin internet sitesinde (www.kimadia.iq) yayınlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI KAPSAMINDA SANAYİ SEKTÖRÜNÜN KARBONSUZ EKONOMİYE GEÇİŞ SÜRECİNİN DESTEKLENMESİ PROJESİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği tarafından 2019 yılının Aralık ayında açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı (European Green Deal), yalnızca üye ülkeleri değil; ülkemiz gibi AB ile yoğun siyasi ve ticari ilişkileri olan ülkeleri de önemli oranda etkileyeceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
PAKİSTAN ULUSLARARASI HELAL AKREDİTASYON KONFERANSI VE FUARI (PAK-IHACE 2021)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; dünya helal pazarında önemli bir pay sahibi olan ve Türkiye'nin de önemli bir partneri konumunda bulunan Pakistan'ın Milli Akreditasyon Konseyi (PNAC) ile T.C. Helal Akreditasyon Kurumu arasında 14 Şubat 2020 tarihinde helal alanında iş birliğine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ARJANTİN VE PARAGUAY İHALELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Arjantin ve Paraguay'da çeşitli alanlarda ihaleler açıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
PAKİSTAN'A İHRACATTA KARŞILAŞILAN TARİFE DIŞI ENGELLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısı'nın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eş başkanlığında, 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad'da gerçekleştirildiği ve söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak "Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planı'nın imzalandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SRİ LANKA İHALE DUYURULARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Seylan Elektrik Kurulu'nun (The Ceylon Electricity Board) Kerawalapitiya'da kendi işletim ve demirleme mekanizması ile uyumlu bir yüzer depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesinin konuşlandırılması için ihale duyurusunun açıldığı ve firmalardan 18 Haziran 2021 saat 11.00'e kadar teklif verilmesinin beklendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
UMH EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN KİTAP BASIM İHALESİNE KATILACAK ŞİRKETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Eğitim Bakanlığı tarafından, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için okul kitabı basım ihalesine katılmak üzere ithalat siciline kayıt yaptırmış olan firmaların ekte yer alan formu doldurmaları gerektiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
İŞBİRLİĞİ TALEBİ - BANGLADEŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş'te uzun yıllardır faaliyet gösterdiği belirtilen Globe Janakantha Shilpa Paribar Ltd. firmasının, başta kırmızı mercimek olmak üzere diğer sebze ve baharatlar için Türkiye'den ihracatçılarla iletişim kurmak istediği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - KÜBA İŞ DİYALOĞU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi tarafından 9 Mart 2021 Salı günü 17.00-19.00 saatleri arasında “Türkiye-Küba Interconnected Business” Toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
16. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 17 ve 18 Mart 2021 tarihlerinde saat 14.00-16.00 arası, Milli Komitemiz ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından TOBB ile işbirliğinde, "16. ICC Türkiye Tahkim Günü" konulu webinar düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler