ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ VİDEO KONFERANSI

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ve Kayseri Sanayi Odası işbirliğinde 12 Haziran 2020 Cuma günü 15:00'da video konferans düzenlenecektir.

Devamını Oku
İÇ ORTAMLARIN VE HAVA KALİTESİNİN İNSAN SAĞLIK VE PERFORMANSINA ETKİSİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; 16 Haziran 2020 Salı günü 14:30-16:30 saatleri arasında Türkiye - Finlandiya İş Konseyi tarafından "İç Ortamların ve Hava Kalitesinin İnsan Sağlık ve Performansına Etkisi" konulu bir konferans düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ÇİN VE RUSYA TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE ELEKTRONİK SOHBETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşaviri ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" adıyla online toplantılar düzenlendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
RUSYA FEDERASYONU' NDA KORONAVİRÜS SALGINIYLA MÜCADELEDE ALINAN TEDBİRLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Rusya Federasyonu'nda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlere ilişkin tablo iletilmiştir.

Devamını Oku
MEDOS-AB ÜLKELERİ ISLAK İMZA

Ticaret Bakanlığı tarafından Avrupa Komisyonu ile yapılan görüşmeler neticesinde, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden elektronik ortamda AB ülkelerine muhatap olarak düzenlenen A.TR Dolaşım Belgesi ile AKÇT ve tarım ürünleri için düzenlenen EUR.1 Dolaşım Belgesi ve EUR.MED Dolaşım Belgesinin gümrük vizesi kutusuna ilgili gümrük memurunun ıslak imzasının atılması uygulamasına 24 Nisan 2020 tarihi itibarıyla son verilmesi hususunda mutabakata varıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
KUZEY MAKEDONYA HÜKÜMETİNİN STRATEJİK YATIRIM DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kuzey Makedonya Hükümeti tarafından ekonomik büyüme, istihdam artışı, yeni teknolojilerin kullanımı ve yatırımı teşvik amacıyla "Stratejik Yatırım" statüsü verilebilecek projeler için başvuru sürecinin başlatıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
FAS TARAFINDAN SICAK HADDELENMİŞ SAC İTHALATINA KARŞI KESİN KORUNMA ÖNLEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Fas tarafından sıcak haddelenmiş sac ithalatı için söz konusu önlemin %25'lik ek vergi şeklinde kesin önleme dönüştürüldüğü, ilgili önlemin 3 yıl boyunca uygulanacağı, ilk yıldan sonra % 25'lik ek verginin her yıl % 1 oranında düşürülmesine karar verildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN TEK PAZAR'IN İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Komisyonu tarafından Covid-19 salgını koşullarında AB Tek Pazarı'nda mal, hizmet ve kişilerin serbest dolaşımının sürdürülmesi, Tek Pazar'ın bütünlüğünün korunması ve üye ülkelerce alınan önlemlerin orantılı ve ayrımcı olmayacak şekilde uygulanması amacıyla sınır yönetimi rehberi, seyahat kısıtlaması ve hızlı geçiş sistemi tebliğlerinin yayınlandığı açıklanmıştır.

Devamını Oku
COVID-19 SONRASI TÜRKİYE -AB İKTİSADİ VE TİCARİ İLİŞKİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 11 Haziran 2020 Perşembe günü, saat 15:00-16:30 arası Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla "COVID-19 Sonrası Türkiye-AB İktisadi ve Ticari İlişkileri" hakkında webinar gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK - RUS TİCARET, YATIRIMLAR VE BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMA GRUBU GÖRÜŞ TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk-Rus KEK 14. Dönem Toplantısında oluşturulan "Ticaret, Yatırımlar ve Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu"nun üçüncü toplantısının önümüzdeki dönemde video konferans yöntemiyle gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
IRAK (IKBY) GÜMRÜK MUAFİYETLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Irak'ta ilgili kurum, kuruluş ve makamlardan izin alınmış olması kaydıyla kamu yatırımları, stratejik veya önemli projeler vb. kapsamdaki faaliyetlerde kullanılmak üzere ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük vergisi muafiyetlerinin yerel imalat sanayini korumak ve geliştirmek üzere durdurulduğunun açıklandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
"COSME" BAŞVURULAR VE PROJE ÖNERİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ülkemizde KOSGEB Koordinatörlüğünde sürdürülen "KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME)" kapsamında "Social Economy Missions" proje teklif çağrısını içeren yazı ekte gönderilmektedir.

Devamını Oku
2021 IRU DÜNYA KONGRESİ, START-UP YARIŞMASI HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ülkelerinde aktif kuruluşların üyelerinden oluşan ve 560.000'den fazla nakliye operatörünü tek çatı altında temsil eden Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU), özel sektör ve kamu sektörü arasındaki işbirliğini teşvik etmek, taşımacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek ve yeni çözümlerin önünü açmak için, karayolu taşımacılığı sektörünü 2021 yılında düzenlenecek IRU Dünya Kongresi'nde bir araya getireceği

Devamını Oku
ŞİLİ'YE İHRACATTA KULLANILAN TERCİHLİ MENŞE İSPAT BELGELERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kovid- 19 salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında, serbest ticaret anlaşması bulunan ülkelerden Şili'ye yapılan ithalat işlemlerinde tercihli menşe ispat belgelerinin dijital kopyalarının, salgının bitmesini takiben orijinal nüshalarının teslim edilmesi şartıyla kabul edileceğinin belirtildiği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
WORLD E-COMMERCE FORUM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye İş Bankası ana iş ortaklığında düzenlenen, İngiltere Ticaret Bakanlığı'nın, İngiltere'den e-ticaret firmalarının yöneticileri, uluslararası pazaryerlerinin temsilcileri ve tedarikçilerinin yer alacağı World E-Commerce 2020 Forumu'nun, koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mayıs 2020 tarihinde online olarak yapılacağı ve kayıtların https://worldef.netlkonferans/worlde-commerce-forum-2020/ linki üzerinden

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler