AFRİKA KALKINMA BANKASI İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Afrika Kalkınma Bankası'nın 13-14 Ekim 2020 tarihlerinde video konferans yöntemiyle iş fırsatları semineri düzenleyeceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
UFUK AVRUPA VE AB PROGRAMLARI İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; 2014-2020 yılları arasında yürütülecek olan hibe programı Ufuk 2020'nin devamı niteliğindeki 9. Çerçeve Programı'nın (Ufuk Avrupa) 2021 - 2027 yılları arasında yaklaşık 100 milyar Avro bütçe ile bilim ve yenilik faaliyetlerini destekleyeceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
COVID-19 PANDEMİSİNİ İZLEYEN DÖNEMDE LAOS İLE İŞBİRLİĞİ YAPILABİLECEK ALANLAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Covid-19 pandemisi bağlamında, ülkemiz ile Laos arasında önümüzdeki döneme yönelik işbirliği fırsatlarına ilişkin olarak Viyentiyan Büyükelçiliğimizden alınan değerlendirmeler aşağıda belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - MACARİSTAN 7. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Macaristan 7. Dönem KEK Toplantısının, KEK eşbaşkanı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Sayın Peter SZİJJARTO eşbaşkanlıklarında 11 Kasım 2020 tarihinde Ankara'da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
EXIMBANK İHRACAT KREDİLERİ VE ALACAK SİGORTASI PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 08.10.2020 Perşembe günü saat 15:00'da TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney'in katılımlarıyla webinar düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ULUSLARARASI EŞYA TAŞIMACILIĞI-HAZAR GEÇİŞLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; COVID- 19 salgınının tüm dünyada etkisini göstermeye devam etmesi ve Türkmenistan güzergahının komple taşıt (çekici+yarı römork) trafiğine halen kapalı olması nedeniyle, özellikle Hazar Denizi üzerinden Orta Asya ülkelerine yarı römork (dorse) taşımacılığı yapan firmalarımızca adı geçen Bakanlığa yapılan çekici+yarı römork değişikliği başvurularında ciddi artış yaşandığının belirlendiği iletilmiştir.

Devamını Oku
2021 YILI GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun Geçici 6. maddesinin 10. fıkrası uyarınca gümrük müşavirlerinin ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin yapacakları iş ve işlemler karşılığında alacakları asgari ücretler, takvim yılı bazında belirlenen “Asgari Ücret Tarifesi” ile belirlenmekte olduğu, söz konusu tarifedeki ücretler ile ücretlerin uygulanma usul ve esasları belirli dönemlerde güncellendiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
JEAN MONNET BURSU

T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan Odamıza intikal eden yazıda AB tarafından finanse edilen “Jean Monnet” Burs Programı 2021-2022 akademik yılı duyurusunun 09 Eylül 2019 tarihinde yayımlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
PAKİSTAN’DA HİDROELEKTRİK SANTRAL PROJESİ İHALESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Gilgit-Baltistan Hükümeti Su ve Elektrik işleri Departmanı tarafından EPe (Mühendislik, Tedarik ve inşaat) modeliyle hayata geçirilecek olan "20 MW Hydropower Project Hanzel Gilgit" adlı hidroelektrik santrali projesi için ihale açıldığı ve ihale için son başvuru tarihinin 5 Kasım 2020 olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
MACARİSTAN VE ALMANYA TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Müşaviri ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" adıyla online toplantılar düzenlendiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - DANİMARKA 2. DÖNEM JETCO TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye-Danimarka 2. Dönem JETCO Toplantısı'nın Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod eşbaşkanlıklarında video konferans yöntemiyle 27 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - AFRİKA EKONOMİ VE İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; 08-09 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun sanal platformda gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ETSG SEKTÖR DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretimi tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvurularının, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
DESTEK YÖNETİM SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnai Belgeleri ve Belgesiz İhracat Kredileri ile mal ve hizmet ihracatına yönelik devlet desteklerine ilişkin başvuru, değerlendirme ve sonuçlandırma süreçlerinin 01/01/2020 tarihinden itibaren Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden yürütülmesi usulüne geçilmiştir.

Devamını Oku
AB SINIRINDA KARBON DÜZENLEME MEKANİZMASI KAMU İSTİŞARE SÜRECİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği (AB) Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın (AYM) önemli politika araçlarından biri olan sınırda karbon düzenleme mekanizmasının içeriğinin belirlenmesi ve uygulamadan etkilenebilecek tüm paydaşlarla birlikte etkilerinin ele alınabilmesi adına 4 Mart – 1 Nisan 2020 tarihleri arasında bir geri bildirim sürecinin yürütüldüğü bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler