BİRLEŞİK KRALLIK GEÇİCİ KABOTAJ UYGULAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Birleşik Krallık'a (Kuzey İrlanda hariç) yüklü olarak giren yabancı taşıtların 30 Nisan 2022 tarihine kadar 14 gün süre ile sınırsız olarak kabotaj taşıması yapabilmesine izin verildiği bildirilmiştir.

Devamını Oku
4. TÜRKİYE -SAKSONYA İŞBİRLİĞİ FORUMU

Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 11-12 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye'nin Makinecileri, TAVSAD ve Saksonya Makine İnovasyon Birliği (VEMAS) ortaklaşa işbirliği ile 4. TÜRKİYE-SAKSONYA online Forumu gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Konseyi 8. Liderler Zirvesi 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SIAL CANADA 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ülkemiz ihracatının ana lokomotiflerinden gıda sektörümüze yeni ihracat imkanları temin etmek amacıyla, İstanbul Ticaret Odası tarafından SIAL Gıda Fuarlarına iştirak edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
MOSKOVA KARANTİNA TEDBİRLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Rusya Federasyonu'nda COVID-19 pandemisinde 4'üncü dalga sürecinde 24 Ekim 2021 tarihinde günlük vaka sayısında rekor kırılarak 37.930 seviyesine ulaşıldığı, Moskova şehrinde ise 8 bin seviyesine tekrar yaklaşılmasını müteakip muhtelif karantina tedbirlerinin tekrar uygulamaya geçirilmeye başlandığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
MISIR ACI SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mısır’ın 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak uygulamaya koyduğu Advanced Cargo Information System (ACI) hakkında bilgilendirme yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
BURKINA FASO CORAIL INDUSTRIE FİRMA TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Burkina Faso'da yerleşik Corail Industrie firması temsilcilerinin domates ürünlerinin işlenmesine yönelik ekipman, teknoloji transferi ve know-how sağlayabilecek Türk firmalarının desteklerini bekledikleri ve bu konuda katkı sağlayabilecek Türk firmalarının irtibat bilgilerini talep ettikleri bildirilmiştir.

Devamını Oku
BANGLADEŞ İHALE DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Bangladeş Enerji Bakanlığı (Ministry of Energy, Power and Mineral Resources) tarafından https://cptu.gov.bd/advertisement-goods/details-76412.html linkinde yayınlanan Pabna'nın Anahtar Teslim 60 MW Güneş Paneli Projesi (Engineering, Procurement, Construction & Commissioning (EPC) of Pabna 60 MW Solar Park Project on Turnkey Basis) konulu ihale ilanı olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ 2. KEK TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türkiye - Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 2. Dönem toplantısının 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Kinşasa'da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - KARADAĞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 2 Kasım 2021 Salı günü 14.00-15.30 saatleri arasında Karadağ'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ile bu ülkelerle iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılacağı e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ULUSLARARASI MEYSAN ENERJİ İMAR VE YATIRIM 7. KONFERANS VE FUARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; "Uluslararası Meysan Enerji, imar ve Yatırım 7. Konferans ve Fuarı"nın Meysan'da 20-23 Şubat 2022 tarihleri arasında, Al Sakar Al Dahabi Reklam, Yayın, Fuar ve Konferanslar Düzenleme ve Gerçekleştirme Şirketi'nce Irak Fuarlar ve Ticari Hizmetler Genel Şirketi koordinasyonunda düzenleneceği ifade edilmiştir.

Devamını Oku
GÜRCİSTAN-RUSYA SINIRINDAKİ İNŞAAT ÇALIŞMALARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Gürcistan - Rusya arasındaki Zemo-Larsi gümrük geçiş noktasının Rusya tarafında gerçekleştirilen inşaat çalışmaları nedeniyle Rusya'nın yeterli sayıda yük taşıtının geçiş işlemini gerçekleştiremediği bildirilerek Türk nakliye firmalarının alternatif gümrük geçiş noktalarını (Tsiteli Khidi - Siniq Korpu 'Kırmızı Köprü' ve/veya Lagodekhi - Mazimchay) kullanmalarının tavsiye edildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NDEN ÜLKEMİZE TIR KARNESİ KAPSAMINDA YAPILAN İLK TAŞIMA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yakın geçmişte TIR Sözleşmesine katılmış olduğu, bu sayede TIR Karnesi kapsamında BAE hareket ve varışlı taşımalar yapılması imkanı sağlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ ÖZEL MENŞE ŞAHADETNAMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TOBB tarafından Ticaret Bakanlığı ile yapılan şifahi görüşmeler sonucunda, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden Rusya Federasyonu’na Özel Menşe Şahadetnamesi (FORM-A) Belgesi düzenlenmemesini teminen gerekli teknik çalışma yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
İHRACAT BEDELLERİNİN YURDA GETİRİLMESİ HAKKINDA

TCMB İhracat Genelgesi’nin “İhracat bedellerinin yurda getirilmesi”, "İndirim ve mahsup işlemleri" ve "İhracat hesabının kapatılması" başlıklı maddelerinde 21 Ekim 2021 tarihinde değişiklik yapılmış olduğu ve Genelgeye “İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler” ve “İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde Gümrük Beyannamesinde Yer Alan Tutarın Yüzde Ellisinin Tasarrufunun Serbest Bırakıldığı Ülkeler” listeleri eklenmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız