HALIYA UYGULANACAK İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ IRAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Irak'a tüm ülke ve menşelerden 5702.32.30 ve 5702.32.10 GTİP kodu ile ithal edilen halı ürünlerine dört yıl süreyle yüzde altmış (%60) oranında ilave gümrük vergisinin uygulanmasına, ilgili ülke tarafından karar verildiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
PAKİSTAN - ELEKTRİK İLETİM HATTI MALZEMELERİ ALIM İLANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Pakistan Ulusal Elektrik İletim ve Sevk Şirketi tarafından "Enerji İletimini Güçlendirme Projesi" kapsamında teçhizat alımının yapılacağı bildirilmiştir.

Devamını Oku
AVRUPA TARIMSAL GIDA SÜRDÜREBİLİRLİK KÜMESİ ORTAKLIKLARI TEKLİF ÇAĞRISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ülkemizin, AB programlarından Tek Pazar Programı - KOBİ'ler ve Rekabetçilik bileşenine (SMP-COSME) 31 Mart 2023 tarihinde imzalanan katılım anlaşması ile asosiye ülke olarak dâhil olduğu belirtilmiştir.

Devamını Oku
KARADENİZ HIZLANDIRMA PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Karadeniz bölgesinde sürdürülebilir mavi ekonomi çözümlerini desteklemek, yine aynı bölgede sürdürülebilir ve döngüsel inovasyonu teşvik etmek amacıyla Karadeniz Hızlandırma Programı'nın hayata geçirildiği, bu kapsamda hızlandırma programına kabul edilmek üzere çağrıya çıkıldığı ifade edilmiştir.

Devamını Oku
GÜRCİSTAN 4. TİFLİS İPEK YOLU FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 4. Tiflis İpek Yolu Forumu'nun, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili'nin himayesinde, 26 – 27 Ekim 2023 tarihleri arasında, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
SORUNLU İTHALATÇI FİRMA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Cezayir'e ihracat yapan firmalarımızın yaşadıkları mağduriyetlere ilişkin olarak; aşağıda bilgileri yer alan Cezayirli ithalatçı firma ile ticari ilişkide bulunan / bulunma ihtimali olan ihracatçı firmalarımızın ihtiyatlı olmaları konusunda bilgilendirme yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
KARADAĞ YATIRIM İMKANLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan'ın 26 Haziran 2023 tarihinde Karadağ BaşbakanYardımcısı Ervin İbrahimoviç'le bir görüşme gerçekleştirdiği ve görüşmede Sayın İbrahimoviç'in, Karadağ'da Türk yatırımlarının arttırılmasını arzu ettiklerini bildirmiştir.

Devamını Oku
IRAK BİLGİ NOTU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat'ın yakın zamanda Irak'a bir ziyaret gerçekleştireceği belirtilerek ziyaret kapsamında gerçekleştirilecek görüşmelerde gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin bilgi notu talep edilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRLİKLERİ VE ATAŞELİKLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığının yurt dışı teşkilatının hâlihazırda 109 ülkede görev yapmakta olduğu, Ticaret Müşavirlerimizin / Ataşelerimizin elde ettikleri ticari bilgileri ağırlıklı olarak dijital mecralar vasıtasıyla (Müşavire Danışın Uygulaması, Dış Talepler Bülteni, Dış Temsilcilikler Blog Uygulaması, Ticaret Müşavirlerle Elektronik Sohbetler etkinlikleri ve Bakanlık internet sayfası) Türk iş dünyasının istifadesine sunduğu bildiril

Devamını Oku
GABARİ SINIRLARINI AŞAN YABANCI ARAÇLARA İLİŞKİN CEZALAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Rusya Federasyonu tarafından gabari sınırlarını aşan yabancı araçlara ilişkin 14 Ağustos 2023 tarihinden itibaren uygulanacak cezai hükümlere dair bilgi iletilmiştir.

Devamını Oku
BATARYA İLE ATIK BATARYALARA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliğinde bataryalar ile atık bataryalara ilişkin Yönetmeliğin, 28 Temmuz 2023 tarihli ve L 191/1 sayılı AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
RUSYA FEDERASYONU İTHALATI GÜMRÜK VERGİSİ ORANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Rusya Federasyonu'nun "dost olmayan" ülkelerden gerçekleştirdiği köpüklü şarap, kozmetik ürünleri ve silah ithalatındaki gümrük vergisi oranını, O 01.08.2023 - 31.12.2023 tarihleri arasında geçici olarak %35'e çıkarttığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
MENŞE ŞAHADETNAMELERİNİN İHRACATTAN SONRA DÜZENLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Menşe Şahadetnamelerinin İhracattan Sonra Düzenlenmesi konusunda Ticaret Bakanlığından görüş talebinde bulunulmuştur.

Devamını Oku
UZK İCRA DİREKTÖR YARDIMCISI İLANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Uluslararası Zeytin Konseyi adına Madrid/İSPANYA'da 4 yıl görev almak üzere ülkemizden İcra Direktör Yardımcısı seçileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
GÜNEŞ ENERJİ SANTRELLERİNİN İNŞASI PROJESİ İHALE DÖKÜMANI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Sırbistan'ın Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı Kanunu'na dayanılarak, anılan ülkede batarya depolamalı yüksek kapasiteli güneş enerji santrallerinin inşası projesini gerçekleştirecek stratejik ortağın seçim prosedürünü belirleyen Karar'ın uygulanmasına yönelik Kararname'nin Resmi Gazete'de bildiriminin yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler