ÇİN GÜMRÜKLER GENEL İDARESİ GIDA ÜRETİCİLERİ KAYIT SİSTEMİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından yapılan düzenlemelerin, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Devamını Oku
İHALE İLANI

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Odamıza intikal eden yazıda; Portekiz'de bir kamu iştiraki olan Comboios de Portugal, E.P.E. şirketi tarafından 14.12.2021 tarihinde 819.000.000- avroluk bir ihale açıldığı ve söz konusu ihalenin tren vagonu, tramvay ve bunların bakımı ile bakım istasyonun yapımını kapsadığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TERCİHLİ TİCARET DÜZENLEMELERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizin mevcut ticaret anlaşmalarına ilişkin özel sektör nezdinde farkındalığın artırılması ve akdedilen ticaret anlaşmalarının ülkemiz ihracatına/ihracat kapasitesine sağladığı katkının geliştirilmesi için, belirli merkezlerde bilgilendirme toplantılarının düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KUZEY İRLANDA'YA A.TR DOLAŞIM BELGESİ DÜZENLENMESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Kuzey İrlanda'ya yapılacak ihracat işlemlerinde A.TR Dolaşım Belgesi'nin düzenlenebilmesine yönelik, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi'nde (MEDOS) gerekli güncellemeler tamamlanmış olup, konu hakkındaki duyurunun MEDOS'ta yapıldığı belirtilmiştir.

Devamını Oku
BELARUS İÇİN İTHALAT YASAĞI BİLGİLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 01.01.2022 tarihinden itibaren Belarus'a ithali yasak eşya kalemleri listesinde güncelleme yapılacağı, alınan kararın 01.01.2022 ila 30.06.2022 tarihine kadar geçerli olacağı ve bu sürenin uzatılabileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ABD VİZESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; COVID-19 salgınının, tüm dünyadaki büyükelçiliklerin ve konsoloslukların rutin vize hizmetlerine devam edebilme kapasitelerini etkilemekte olduğu, vize süreçlerinde sıkıntılar yaşandığı ve vize alma süreçlerinin yavaş ilerlediği belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRK YATIRIM BANKASI SH.A

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan yükümlülük ve sınırlamaların Kosova mevzuatında icra kabiliyetinin bulunmaması nedeniyle çeşitli kişi ve kuruluşların Kosova'da banka unvanı ile şirket açtıkları; Kosova Merkez Bankasından aldıkları herhangi bir bankacılık yetkileri olmamasına rağmen Türkiye'de bu şirketlerin şubeleri gibi hareket ederek piyasaya çek, teminat mektubu vb. sundukları belirtilmiştir.

Devamını Oku
FAZLA MESAİ PROGRAMI - PİLOT UYGULAMAYA GEÇİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; gümrük idarelerindeki fazla mesai işlemleri için hazırlanan elektronik sistemin pilot uygulamasında bir takım yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapıldığı belirtilmiş; bahsi geçen düzenlemelerin söz konusu pilot uygulamanın devam ettiği Ankara ve Erenköy Gümrük Müdürlüklerinde, 13.12.2021 tarihi itibariyle devreye alınmasının öngörüldüğü bilgisi verilmişti.

Devamını Oku
COVID-19 TEDBİRLERİ (TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİLİM KURULU KOMİSYONU)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatında alınacak tedbirlerle ilgili yeni kararlar alındığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
UFUK AVRUPA PROGRAMI GENEL BİLGİ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan Odamıza intikal eden yazıda; Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen ve yürütücüsünün T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ana yararlanıcısının TÜBİTAK olduğu ve Rekabetçi Sektörler Programı altında desteklenen "Ufuk 2020'de Türkiye Faz-II" teknik destek projesi ev sahipliğinde 18 Ocak 2022 tarihinde Kayseri Wyndham Oteli'nde “Ufuk Avrupa Bilgi Günü” etkinliği gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
KARADAĞ YATIRIM VE İŞ OLANAKLARI ETKİNLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Karadağ Dışişleri Bakanlığı'nın "Karadağ Yatırım ve İş Olanakları" başlıklı kitabın beşinci baskısının tanıtımı için 20 Aralık 2021 Pazartesi günü saat 09.00’da hibrit formatta bir etkinlik düzenleyeceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE-KOSOVA İŞ VE YATIRIM FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan Odamıza intikal eden yazıda; DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi tarafından, Kosova-Türkiye Ticaret Odası (KTTO) iş birliğiyle, 20 Aralık 2021 Pazartesi günü 10.00-13.30 saatleri arasında Wyndham Grand Levent Hotel’de “Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu” düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
FAZLA MESAİ PROGRAMI - PİLOT UYGULAMAYA GEÇİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; gümrük idarelerinde fazla mesai işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesini teminen hazırlanan elektronik sistemin pilot uygulamasında, bir takım yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
SOURCE INDIA B2B GÖRÜŞMELERİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan Odamıza intikal eden yazıda; DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi organizasyonunda ve MÜSİAD Konya iş birliğinde 14-17 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul ve Konya'ya iş insanları heyeti düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MOZAMBİK PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA VE ÜRETİM ALANLARI İÇİN 6. LİSANSLAMA TURU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Mozambik Ulusal Petrol Enstitüsü (Instituto Nacional de Petróleo-INP)'nün, ülkedeki 16 adet bloktan oluşan petrol ve gaz arama ve üretim alanlarının imtiyazı için 6. Lisans Turunu 25.11.2021 tarihi itibarı ile ihale başlattığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız