KONTEYNER TAKİP FORMU GEÇERLİLİK SÜRESİNİN UZATILMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 2024 yılında süresi biten/bitecek olan geçici ithalat rejimi altındaki konteynerlere ilişkin olarak üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemler için 2024 yılında yapılacak süre uzatımı başvurularında ayniyet tespitinin sunulacak belgeler üzerinden yapılarak süre uzatımı yapılmasının uygun bulunduğu bilgisi iletilmiştir.

Devamını Oku
HELİKOPTER İHALESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Portekiz Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 22.642.297- € bedelli 3 adet orta boy savaş helikopteri ihalesine çıkıldığı ve son başvuru tarihinin 2 Şubat 2024 olduğu bildirilmiştir.

Devamını Oku
ARJANTİN İTHALAT REJİMİ VE MEVZUATINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Arjantin dış ticaret rejiminde son dönemde yapılan bazı düzenlemelerle ilgili güncel gelişmeler hakkında basında yer alan haber kesitlerini ihtiva eden notlar hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku
EORI NUMARASI ZORUNLULUĞU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan Ülkelerin NCTS Faz-5'e geçişi ile birlikte ortak transit kapsamdaki transit beyanlarında taşıyıcı kimlik no alanında, Ekonomik Operatör Kayıt Tanımlama Sistemi (EORI) Numarası yer alması gerekeceği ve beyan edilen EORI Numarasının geçerliliğinin sistem üzerinden arka planda otomatik olarak kontrol edileceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TPS-OIC MENŞE İSPAT BELGESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TPS-OIC Menşe Kuralları Anlaşmasının 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla uygulanmasının kararlaştırıldığı belirtilmiş olup, üye devletlerin Anlaşma'nın 26. Maddesine dair yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği açıklanmıştır.

Devamını Oku
18. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ

Milletlerarası Ticaret Odası’ndan Odamıza intikal eden yazıda; 16 Şubat 2024 tarihlerinde İstanbul Fairmont Quasar Otel'de "18. ICC Türkiye Tahkim Günü" ICC Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile işbirliğinde TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
MACARİSTAN SUNUMLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Macaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından gönderilen Macaristan ekonomisi ve yatırım teşvikleri ile ilgili sunumlar iletilmiştir.

Devamını Oku
FUAR DÜZENLEME YETKİ BELGESİ İŞLERİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 56 ıncı maddesinin (g) bendine istinaden hazırlanarak yürürlüğe konulmuş olan "Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar"da düzenleme yapıldığı bildirilmiştir.

Devamını Oku
ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI ALIM HEYETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı'nın 11-14 Mart 2024 tarihlerinde Atlanta'da Georgia World Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek MODEX 2024 Fuarına (https://www.modexshow.com) Türk iş insanlarından oluşacak bir alım heyeti düzenleyeceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
ŞANGAY İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 4. STARTUP FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Şangay İşbirliği Teşkilatı (SCO) Dördüncü Start-Up Forumu'nun 31 Ocak 2024 tarihinde Yeni Delhi'de düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
E-İHRACAT PROJESİ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafından %75 oranında desteklenen e-ihracat tanıtım projesinin ikincisinin 2024 Mart ayında başlatılacağı belirtilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE KIRGIZİSTAN İŞ FORMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Türk-Kırgız Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısı münasebetiyle 2 Şubat 2024 Cuma günü öğleden önce TOBB ve DEİK işbirliğinde Ankara'da Türkiye-Kırgızistan İş Forumu düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET BAKANLIĞI İHRACAT SÜREÇLERİ VE DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ PROGRAMI

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nden Odamıza intikal eden yazıda; 22-23 Ocak 2024 tarihlerinde 14.00-17.00 saatleri arasında "Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Devlet Destekleri Eğitim Programı" düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TÜRKİYE - İRAN İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu iş birliğinde 24 Ocak 2024 Çarşamba günü Ankara'da Türkiye-İran İş Forumu'nun düzenleneceği bildirilmiştir.

Devamını Oku
TİCARET MÜŞAVİRİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER-FRANSA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Ticaret Bakanlığı tarafınca Fransa'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirleri ile "Fransız Otomotiv Sektörü Tedarik Zincirinde Yer Alma ve İş Kültürü" konulu e-sohbet toplantısının 16 Ocak 2023 Salı günü saat 14:00'da "Zoom" uygulaması üzerinden gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler