2022 YILI TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARAŞTIRMASI BAŞLAMIŞTIR

05 Temmuz 2023

Sayın Üyemiz,

İstanbul Sanayi Odası’ndan alınan yazıda; 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyuna sunulan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırmasının, sanayimize ve ekonomimize ilişkin önemli bir referans niteliğinde olduğu belirtilmiştir. 50 yılı aşkın süredir Türk sanayi sektörünün gelişimine ışık tutan araştırma, katılımcı kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız büyük deprem felaketinin ardından 11 ilimizde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar "mücbir sebep hali" ilan edilmiş ve bölgedeki işletmelerin vergisel yükümlülükleri Ağustos'a uzatılmıştır. Bu kapsamda 2022 yılı araştırmasının depremden etkilenen firmaları kapsayacak şekilde yürütülebilmesi amacıyla anket süreci gecikmeli olarak başlatılmıştır.

2022 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına katılabilme alt sınırı, net üretimden satışlarda 500 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satışlar büyüklüğünün Kurumlar Vergisi Beyannamesi (E-beyanname) ile tutarlı olması gerekmektedir.

Söz konusu koşulları karşılayan ve 2022 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına katılmak isteyen kuruluşların;

  • www.iso500.org.tr adresinde yer alan "Anket Kullanıcı Girişi" uygulamasını kullanarak anket bilgilerini doldurmaları ve Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname);

1 Eylül 2023 tarihine kadar sisteme yüklemeleri gerektiği hususunu,

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler