Hazine ve Maliye Bakanı Nebati KAYSO’da Üyelerimizle Bir Araya Geldi

02 Mayıs 2023

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımları ile üyelerimize yönelik istişare toplantısı düzenledik. Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkan Mehmet Büyüksimitci, yoğun programları arasında toplantımıza katılımlarından dolayı Bakan Nebati’ye teşekkür etti.

Her şeye rağmen sanayicilerin üretmeye devam ettiğine vurgu yapan Büyüksimitci, “Önce pandemi ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ve daha sonra da 11 ilimizi ve 13 milyondan fazla insanımızı etkileyen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depreme rağmen, sanayicilerimiz çalışıyor, üretiyor, istihdam ve ihracat yapmaya, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Öncü göstergeler de bu yılda Türkiye ekonomisinin yüzde 3 ila 4 büyümesine işaret ediyor” dedi.

Pandemi döneminden başlayarak sanayici ve iş insanları tarafından kendilerine ulaştırılan problemleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği vasıtası ile Bakanlığa ilettiklerini belirten Büyüksimitci, “Gerek sizlerin gösterdiği gayret, gerekse ilgili birimlerimizin gayreti ile ülkemizin içinde bulunduğu imkanlar ölçüsünde sorunlarımız çözüme kavuştu. Eminiz ki bu süreçten sonra da bizleri bekleyen makro ve mikro sorunların çözümünde elinizden gelen gayreti göstereceksiniz” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde devlet millet dayanışmasının en güzel örneklerini sergilediklerini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Valiliğimiz ve AFAD koordinasyonunda Kayseri Sanayi odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Mimarsinan ve İncesu Organize sanayi bölgesi, Kayseri Serbest Bölge Sanayici ve iş insanları olarak; 60 kategoride 400 çeşitten fazla ürün çeşidinden oluşan 700 tırdan fazla yardım gönderdik, elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ettik. Bu vesile ile Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e, desteklerinden dolayı BBB Sayın Memduh Büyükkılıç ‘a ve ilçe belediye başkanlarımıza şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde, ‘El Verin Ev Yapalım’ sloganıyla ‘İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası’na tam destek verdiklerini açıklayan Büyüksimitci, bundan sonra Oda olarak depremzedeleri kalıcı konutlara kavuşturmanın gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde Orta Anadolu Üretim Havzası’nın canlandırılması talebinde bulunan Başkan Büyüksimitci, “Ülke yatırımlarının büyük bir kısmının deprem riskinin fazla olduğu Marmara Bölgesi’nde yoğunlaştığını görüyoruz. Son yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremler,  yeni yatırımların bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Marmara bölgesine alternatif, Kırıkkale ve Ankara’dan başlayarak, Kayseri, Konya, Aksaray, Niğde, Mersin ve Adana gibi illeri içine alacak şekilde “Orta Anadolu Üretim Havzası” oluşturulması, yaşanabilecek sosyal ve ekonomik kayıpların önüne geçecektir. Bununla birlikte bölgesel kalkınma farklılıklarının da en aza indirilmesine katkı sağlayacaktır. Sizlerin de desteği ile inşallah bunu önümüzdeki dönemde canlandırmayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Hazine ve Maliye  Bakan Yardımcısı Mahmur Gürcan’a da teşekkür eden Büyüksimitci,” Bakan Yardımcımız, değerli hemşehrimiz Sayın Mahmut Gürcan’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Gece gündüz ne zaman arasak kendilerine ulaştık. Konularımızı istişare etme imkanı bulduk. İnşallah bundan sonraki dönemde de istişare içerinde hareket ederek, sizlerin de destekleri ile şehrimizi ve ülkemizi hak ettiği konuma taşımanın gayretinde olacağız” dedi.

Son olarak 14 Mayıs seçimlerinin demokratik bir ortamda, huzur ve kardeşlik içerisinde geçmesini dileyen Büyüksimitci, seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu.

Daha sonra kürsüye gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, depremzede vatandaşların yaralarını sarmak için tüm kurumlarla canla başla çalıştıklarını kaydederek; "Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardım yapıyoruz. Deprem felaketi sonrasında afetzedelerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla ilk etapta bütçeden ayırdığımız yaklaşık 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımıza kullandırıyoruz. DASK çerçevesinde yaklaşık 22 milyar lirayı aşan hasar ödemesinde bulunduk. İnşaat sürecine de hızla başlamış bulunuyoruz. 11 ilimizde tam 113 bin konutun yapımına başladık. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde 'İşletme Giderleri ve Yatırım Destek Paketini' devreye aldık. Bu destek paketleri çerçevesinde hâlihazırda 10,4 milyar liralık kredi hacmine ulaşılmış olup kullandırımlar devam etmektedir. KGF paketlerinin hacminde artışa giderek 250 milyar liralık KGF limitini tam 400 milyar liraya yükselttik. Bunun 50 milyar lirasını doğrudan deprem bölgesinde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın istifadelerine sunuyoruz. Bölgedeki esnaf, sanatkârlar ve çiftçilerimizin kredi ödemelerini erteledik. Büyükbaş için 500 lira, küçükbaş için 50 lira yem desteği sağladık. Deprem bölgesindeki illerimizde sertifikalı tohum desteğimizi yüzde 100 artırdık" dedi.

Kayseri'deki desteklerin her geçen gün arttığını belirten Bakan Nebati; "Kayseri’ye sağladığımız destekleri her geçen gün artırmaktayız. 2022’de Kayseri’de sağladığımız 341 adet teşvik belgesiyle yatırımın artmasına katkı sağladık. 2023’ün ilk 2 ayında da Kayseri’de yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yönelik 53 adet teşvik belgesi düzenledik. Böylece, 1,3 milyar liralık sabit yatırım yapılmasını ve 711 kişiye iş imkânı sağlanmasını hedefliyoruz. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat hedefleri doğrultusunda ülkemize katma değer sağlayacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Kamulaştırma çalışmaları devam eden Kocasinan Tarıma Dayalı İhtisas OSB’miz ile birlikte Kayseri’de OSB sayısı 4’e ulaşacaktır. Ayrıca, vatandaşlarımızın taze ve ucuz sebze-meyveye ulaşmalarını sağlamak için hayata geçirmeyi planladığımız Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB’mize tüzel kişilik kazandırdık. Kayseri’de tarımsal üretimi daha da artırmak için 2022 yılı içinde Kayseri’deki 13 bin 126 tarımsal üreticimize yaklaşık 3,7 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi kullandırdık. 2023 Ocak-Mart döneminde de toplam 6 bin 312 üreticiye 1,4 milyar liralık hazine faiz destekli kredi kullandırdık" ifadelerini kullandı.

Yerköy - Kayseri Hızlı Tren Projesi'nde 1.2 milyar Euro'luk dış finansman temin ettiklerinin altını çizen Bakan Nebati; "Kayserimize hayırlı uğurlu olsun" diyerek; Hizmet ve eser siyasetini düstur edinmiş bir iktidar olarak, yaptıklarımız yapacaklarımızın göstergesidir diyor, yapılanlarla yetinmeyerek ülkemizi şahlandıracak yepyeni eserlere imza atıyoruz. Kayserili kardeşlerime buradan güzel bir haber de vermek isterim. Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Projesine ilişkin olarak bildiğiniz üzere çalışmalarımıza devam ediyorduk. Projemizde önemli bir aşamayı daha geride bıraktık ve dış finansman sözleşmelerimizi imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman temin ettik. Hem Kayserimize hem ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. Projemizin sonuçlanmasıyla beraber, Kayserimizin lojistik potansiyelini kullanıp, yatırım ve istihdam için daha fazla alan açmış olacağız. Ülkemize daha fazla yatırım getirebileceğiz. Bu projenin devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demiryoluyla 7 saatte sağlanan Ankara - Kayseri ulaşım süresi 2 saate düşecek. Hem yük taşımacılığı hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir. Böylece, ülkemiz milyarlarca dolar tasarruf da sağlayacaktır" diye konuştu.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler