DEİK_TÜRKİYE-KAMBOÇYA 3. DÖNEM KEK TOPLANTISI KAPSAMINDA YUVARLAK MASA TOPLANTISI

03 Ocak 2023

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci ve Kamboçya Ticaret Bakanı Sayın Pan Sorasak Eşbaşkanlığında Türkiye - Kamboçya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 3. Dönem Toplantısı’nın 10- 12 Ocak 2023 tarihlerinde Punom Pen'de gerçekleştirileceği bildirilmiş olup, söz konusu ziyaret kapsamında, Punom Pen’de Türk ve Kamboçyalı iş insanlarının bir araya geleceği bir “Türkiye – Kamboçya Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenlenmesinin planlandığı bildirilmiştir.

Anılan yuvarlak masa toplantısında Türkiye ve Kamboçya arasındaki ikili ticari ilişkiler ve potansiyel iş birliği alanlarının değerlendirileceği ifade edilmiş olup, öncelikle tarım, tekstil ve gıda sektörlerinden üst düzey iş dünyası temsilcilerinin katılımının beklendiği bilgisi verilmiştir.

Türkiye Kamboçya ile dış ticaretinde net ithalatçı ve 2021 yılında ihracat-ithalatın yatay seyrederek sırasıyla 26 ve 64 milyon USD olduğu açıklanmıştır. Türkiye’nin Kamboçya’ya ihracatında pamuk, pamuk ipliği ile un ve pastacılık sektörlerinin, Türkiye’nin Kamboçya’dan ithalatında ise örme ve örülmemiş giyim eşyası sektörlerinin öne çıktığı vurgulanmıştır.

Türkiye ve Kamboçya arasındaki ikili ticari ilişkiler açısından önem arz eden “Türkiye-Kamboçya 3. Dönem KEK Toplantısı Kapsamında Yuvarlak Masa Toplantısı’na” kayıt için aşağıdaki bağlantının doldurulması gerekmektedir.  Katılmayı arzu eden firmaların 05 Ocak 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1525/19430 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları ve katılım ücretini yine linkte yer alan hesap bilgileri aracılığıyla ödemeleri gerektiği hususunu;

Bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla,

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler