KAYSO’da KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

28 Aralık 2022

Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) “KOSGEB KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2022 Proje Teklif Çağrıları” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Üyelerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, KOSGEB Kayseri İl Müdürü Ahmet Özbekler, bir sunum yaparak proje teklif çağrıları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Özbekler, “KOSGEB, 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik olarak çıktığı “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrıların hem kapsamını genişletti hem de destek üst limitlerini arttırdı” dedi.

Çağrılara son başvuru tarihinin 11 Ocak olduğunu hatırlatan Özbekler, Yeni çağrıda, dijitalleşme başlığının yanına rekabetçilik ve verimlilik modülü de eklendi. Daha önce işletme başına 1 milyon lira olan üst limit, dijitalleşme için 2 milyona çıkartıldı. Yeni ilave edilen rekabetçilik ve verimlilik başlığı için de destek üst limiti 1 buçuk milyon lira olarak belirlendi. Çağrılar kapsamında sağlanan geri ödemesiz destekler personel giderlerini, geri ödemeli destekler ise makine, teçhizat ve hizmet alımı giderlerini kapsıyor. Şartları sağlayan KOBİ’ler, 11 Ocak 2023’e kadar açık olan çağrılara başvurabilecek” diye konuştu.

Çağrılara imalatçı küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvurabileceklerini açıklayan Özbekler, “Çağrının diğer ayağında imalatçı KOBİ’lerin rekabetçiliklerinin ve verimliliklerinin arttırılması hedeflendi. Bu çağrı kapsamında makine-teçhizat alımları desteklenecek. İmalatçı küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvurabilecekleri çağrıda, personel, yazılım ve hizmet alımları giderleri de destek kapsamında olacak. İşletmeler, toplam 1 buçuk milyon TL'ye kadar destekten faydalanabilecek” dedi.

Başvuruların internet üzerinden yapılacağını kaydeden Özbekler, “KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve 2020 ve 2021 yılı KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden yeni KOBİGEL çağrılarına başvurabilecek. Çağrı, 11 Ocak 2023 saat 23.59’a kadar açık kalacak. Başvurular, Mart 2023’te sonuçlandırılacak” şeklinde sözlerini tamamladı.

Soru cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.

Toplantı sunumu için tıklayınız!

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler