KAYSO’da Moldova Ülke Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

17 Kasım 2022

Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’un katılımı ile Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) sanayici ve işadamlarına yönelik Moldova Ülke Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

Moldova Büyükelçisi Croitor ilk olarak KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi makamında ziyaret etti.

Başkan Büyüksimitci ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da geliştirilmesi adına karşılıklı ziyaretlerin önemine vurgu yaptı. Geçen yıl Kayseri’den Moldova’ya 10 milyon dolar civarında ihracat yaptıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “20 civarında üyemiz Moldova’ya ihracat yapıyor. Geçen yılki ihracatımız 10 milyon dolar civarında. Bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında bir artış var ama biz bunu yeterli bulmuyoruz. İhracat kalemlerimizin başında elektrikli ev aletleri geliyor. İthalatımız ise çok daha düşük. İnşallah karşılıklı ziyaretlerle ticaret hacmimizin çok daha yukarılara çıkacağına inanıyorum” dedi.

Büyükelçisi Croitor’a Kayseri ekonomisi, sanayisi ve ihracatı hakkında bilgi veren Büyüksimitci, geçen yıl 3 milyar 600 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini, bu sene ise 4 milyar doları geçeceklerini söyledi.

Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ise, “Türkiye her zaman Moldova’nın yanında oldu. TİKA aracılığı ile ülkemize birçok yatırım yapıldı. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Kayserili sanayici ve işadamlarını ülkemizde ağırlamak, yatırım imkanlarını yerinde göstermek isteriz. Ayrıca sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isteriz. Şuan ülkemizde bin 200 civarında Türk şirketi var. Çok güzel işlere imza atıyorlar. Ülkemize gelecek yeni yatırımcılarla işbirliklerimizi daha da artıracağımıza inanıyorum. Sıcak ev sahipliğinizden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Daha sonra KAYSO üyelerinin katılımı ile Moldova Ülke Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Büyükelçilere Croitor, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, katılımcılara Moldova’daki işbirliği fırsatları hakkında bilgiler verdi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler