ASPİLSAN ENERJİ A.Ş.

 

ASPİLSAN ENERJİ A.Ş

Aspilsan Enerji A.Ş. tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Emniyet güçlerinin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, endüstriyel tüketicilerin ve sivil piyasaların ihtiyaç duyduğu her türlü batarya bloğu, Ni-Cd uçak aküsü ve akü hücrelerinin üretimi yapılmaktadır. Bütün ürünler uluslar arası askeri ve sivil standartlarının kalite şartlarını fazlası ile karşılamaktadır. Uçak aküleri alman BWB kuruluşu ve Fransız SOPEMEA test merkezince sertifikasyona bağlanmıştır.

ASPİLSAN ENERJİ A.Ş.'NİN TARİHÇESİ

Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme Vakfı'nın %95 hisse ile sahip olduğu ASPİLSAN A.Ş. Kayserili vatandaşların yaptıkları bağışlarla 2 Nisan 1981 tarihinde Organize Sanayi bölgesinde kurulmuştur. Kuruluş amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel amaçları arasında yer alan Şarjlı Nikel- Kadmiyum üretimi olmasına karşılık, şirket geçen süre içerisinde büyük gelişme göstererek günümüzde ürün çeşidini 100'ün üzerine çıkarmıştır.

Bugün ASPİLSAN Enerji  A.Ş. sivil ve askeri her türlü sırt- el telsizleri, savaş araç gereçleri, elektronik-optronik sistemler, laboratuar test ve kontrol sistemleri, uçak ve aküler için komple aküler üretmektedir.

Şirket savunma sanayi projeleri kapsamında F-16 (Blok 30 ve 40/50), CASA CN-235 uçaklarının aküleri, Marconi HB SSB sisteminin gerektirdiği portatif enerji kaynağının üretimi ile ilgili Phenix2 projesinin kapsamında COUGAR AS 532 genel maksat helikopterine ait akünün üretimi ve üretilen akülerin Fransız EUROCOPTER firmasına sevkıyatı başarıyla tamamlanmıştır. Scorsky UH-60 (S-70) helikopterine ait akülerin geliştirme, üretim ve teslimatları başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Kayseri halkının Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına yaptıkları bağışlarla 1981 yılında kurulmuş olan ASPİLSAN Enerji A.Ş., Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde 26 Mayıs 1984 yılında işletmeye açıldığında T.S.K.' nin ihtiyacı için yalnız 4 tip şarj edilebilir Ni-Cd pil üretirken, geçen sürede ürün çeşidini 100'ün üzerine çıkarmış ve bugün sahip olduğu bilgi birikimi ile ülkemiz Savunma Sanayine her türlü pil ve batarya bloğu ile akü üretebilecek düzeye ulaşmıştır.

ASPİLSAN Enerji A.Ş. Sektörünün Türkiye'deki tek üreticisi konumunda olup, halen K.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı, Dz.K.K.lığı, J.Gn.K.lığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile birçok kamu ve özel kuruluşa üretim yapmaktadır. Ürün çeşidinin başında portatif haberleşme cihazları, harp araç-gereçleri, elektronik ve optronik sistemler için şarj edilebilir pil/batarya blokları gelmektedir. ASPİLSAN Enerji A.Ş.' nin üretiği ürünler arasında Nikel - Kadmiyum ve Nikel - Metalhidrid pil blokları, Her türlü batarya blokları, Nikel - Kadmiyum uçak / helikopter akü hücreleri ve komple aküleri, Şarj cihazları, ve Laboratuar test ve kontrol sistemleri yer almaktadır. İşletme ürün kalitesi ve zenginliği itibarıyla özellikle silahlı kuvvetlerimizin portatif enerji kaynağı ihtiyaçlarını % 100' e yakın bir oranda karşılayacak bir konumdadır. Kuruluşundan beri tüm talepleri büyük bir titizlikle ve zamanında karşılayan fabrikamız bu sektörde dışa bağımlılığı ortadan kaldırdığı gibi, geçen zaman içerisinde ülkemize önemli miktarda döviz tasarrufu sağlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde kayıtlı bulunan tüm hava araçlarının akü hücresi ve akü ihtiyaçları ASPİLSAN A.Ş.'ce karşılanmaktadır. Ayrıca ASPİLSAN Enerji A.Ş. ülkemizin Savunma Sanayi projeleri kapsamındaki F -16, EADS CASA CN-235 ve Cougar AS 532 genel maksat helikopterlerine ait akü hücresi ve aküleri üreterek teslimatlarını gerçekleştirmiştir.

Kuruluş aşamasından beri modern işletmeciliği, hatasız ürün üretmeyi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan anlayışla, çalışmalarında her zaman dürüstlüğü ve yasalara uymayı esas alan ASPİLSAN Enerji A.Ş. sahip olduğu AQAP-2120 NATO Endüstriyel Kalite Güvence Belgesi gereklerine uygun olarak üretimine devam etmektedir. 2000 yılı başından itibaren ürünlerini yurt dışı pazarlara taşıma gayreti içerisinde olan ASPİLSAN Enerji A.Ş. halen İspanya, Fransa, Mısır, Ürdün ve Bosna Hersek federasyonuna yaptığı ihracat hacmini artırmayı ve yeni pazarlara girmeyi hedeflemiştir.

Şirket Yönetiminde temsilcimiz yoktur. Genel Kurula temsilci gönderilmektedir. KAYSO'yu MEHMET KARABULUT temsil etmektedir.
 

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler