Başkan Büyüksimitci “Mobilya İmalatında Türkiye’de Birinci Sıradayız”

28 Eylül 2022

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Odamızın da destekleri ile Sanayi ve Teknoloji İş Birliği Kurulu (SANTEK) tarafından düzenlenen “2023 Vizyonuyla Mobilya Sektörünün Geleceği” konulu toplantıya katılarak, Kayseri sanayisi ve mobilya üretimi hakkında bilgiler verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede'nin katılımı ile gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Büyüksimitci, “Böyle bir toplantının ‘Mobilya’nın Başkenti Kayseri’de düzenleniyor olmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Kayseri 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 üretim ağırlıklı Serbest Bölgesi ve 6 bin yıllık geçmişi ile hem üreten hem de ürettikleri ile Türkiye ekonomisine ve ihracatına ciddi katkılar sağlayan bir ilimizdir” dedi.

Geçen yıl 3 milyar 600 milyon doların üzerinde bir ihracat gerçekleştirerek, tüm zamanların ihracat rekorunu kırdıklarını ifade eden Büyüksimitci, 2022 yılı hedeflerinin 4,3 milyar dolar olduğunu belirterek, hedeflerine ulaşmak için tüm sanayicilerle birlikte gayret ettiklerini söyledi.

Kayseri’nin ithal ettiğinden iki katını ihraç eden bir il olduğunu ifade eden Büyüksimitci, Türkiye’nin cari açığını kapatma anlamında aylık yaklaşık 150 milyon dolar pozitif katkıda bulunuyoruz. Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’nin ihracat kilogram birim fiyatı 1.49 dolar iken Kayseri olarak bizim kilogram birim fiyatımız 2.39 dolar oldu. Bu da bizim daha katma değerli ürün yaptığımız anlamına geliyor” diye konuştu.

Kayseri’nin bin 700 civarında ihracatçı firma sayısına sahip olduğunu ve 183 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını açıklayan Büyüksimitci şu bilgileri verdi; “Mobilya ve elektrikli ev aletlerinde Türkiye’de 2. sırada, kablo imalatında ise 3. sıradayız. Mobilya imalatında ise Türkiye’de birinci sıradayız. Ülkemizdeki 20 büyük mobilya üreticisinin 11’i şehrimizde üretim yapıyor. Türkiye’de üretilen her 2 sandalyeden 1’i, 10 kanepeden 7’si, 4 bazadan 1’i, 4 oda takımından 1’i ve 2 yaylı yataktan 1’i Kayseri’de üretilmektedir”

Kayseri mobilya ihracatı hakkında da bilgiler veren Büyüksimitci, “Geçen yıl şehrimizden dünyanın 170 farklı ülkesine 876 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdik. Bu sene inşallah 900 milyon doları yakalamış olacağız. Markalaşma, daha inovatif ürünler üretme, kümelenme ve pazar çeşitliği anlamında biraz daha gayret edersek, inşallah Kayseri olarak çok daha iyi konumda olacağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler