Büyüksimitci, “ Sanayicilerimize Hizmet Etmek İçin Önümüzdeki Dönem de Adayım”

29 Ağustos 2022

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı meclis toplantısı KAYSO meclis salonunda yapıldı. Toplantıya meclis, meslek komitesi, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, küresel ekonomide durgunluk seslerinin fazlasıyla gündemi meşgul ettiğini belirterek, “Hemen hemen tüm ekonomiler döndürülemeyen enflasyon seviyelerini test etmiş, emtia ve enerji fiyatları normal arz talep dengesinin dışına taşarak artık siyasallaşmış, bir nevi silah gibi tehdit unsuru olarak kullanılmaya başlamıştır. Ülkelerin faiz artışları rezerv paralara dönüşü hızlandırmış olup, sermaye ve finans piyasalarında borçlanma imkanları kısıtlanmış, maliyetleri de tahminlerin üzerinde artmıştır.” dedi.

Önümüzdeki dönemde küresel ekonomide ve Türkiye'de bir ekonomik sakinlik olacağına dikkat çeken Özkaya, “Bazı gelişmiş ekonomilerde 4-5 çeyrek sürebilecek resesyondan bahsediliyor. Kanaatimce inşallah ikinci çeyrek büyümesinin 7,5 veya 8 gibi olacağı düşünülen ülkemizde, resesyonyondan bahsedilemez ancak geçici bir daralmadan bahsedebiliriz. Özellikle Avrupa Bölgesi'ndeki daralma ve Euro/Dolar paritesinin eşitlenmesi bir takım hedeflerimize ulaşmada sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. Küresel ekonomilerde olan durgunluğa rağmen ülke olarak en az kayıpla çıkacağımıza inanıyorum. Bu durgunluğun ve kritik sürecin atlatılmasında firma yöneticilerimizin kabiliyeti ve manevraları önemlidir.” diye konuştu.

Kamu bankalarının piyasaları düşük faizlerle fonlamaya çalıştıklarını ancak özel bankalarda bu fedakarlığı göremediklerini ifade eden Özkaya, “Özel bankalarımız yüzde 14-15 ile merkez Bankası tarafından fonlandıkları halde yüzde 30-40’larla kredi verme peşindeler. Bu da kabul edilebilir bir durum değildir.  Gerçek olan hem sanayinin hem ticaretin hem de finans kesiminin birlikte ayakta durabilmesidir. Özel bankaların sadece kar maksimizasyonunu hedeflemesi ileriye doğru piyasayı küçültmek, zor durumda bırakmak, telafisi zor hatalara sebep olmaktadır. Müşterinin geri dönmesi çok zor olup ilgili herkesin bunu dikkate alması gerekir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yurdun çeşitli bölgelerinde yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve terörle mücadelede şehit düşen kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı.

Ayrıca ağustos ayının zaferlerle dolu bir ay olduğunu belirten Büyüksimitci, Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bu toprakları bizlere vatan yapan şanlı ecdadımızı rahmet ve minnetle andı.

Türk ekonomisinin yaşanan tüm zorluklara rağmen, son dönemde diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Başkan Büyüksimitci, ülke olarak ihracat, sanayi üretimi ve istihdamda, salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkıldığını söyledi.

Sanayici ve işadamlarının finansmana erişimde yaşadıkları zorluklara değinen Büyüksimitci, “Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, kovid-19’un yeniden yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkiliyor. Dolayısıyla, karşımıza çıkan bu zorlu dönemde, firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik öneme sahiptir. Bu dönemde işletmelerimizin kredi ihtiyacı eskiye göre daha da artmış durumda. Bankalarımızdan fonlama maliyetlerini de dikkate alarak, reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamaları ve yapıcı hareket etmeleri yönünde çağrıda bulunmak istiyorum. Bu zor zamanlarda firmalarımızın ayakta kalmaları için bu desteğe ihtiyacı var.” dedi.

İhracat siparişlerinde yavaşlamalar olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Türkiye'nin ihracat gelirleri ilk yedi ayda yüzde 19 artış kaydetti ancak Ukrayna savaşının küresel yansımaları, durgunluk işaretleri, başta Avrupa olmak üzere artan enflasyonist baskı ve gerileyen alım gücü, temel ihracat pazarlarında bozulma işaretlerini beraberinde getirdi. Yavaşlayan siparişler, yılsonu ihracat hedeflerinde de aşağı yönlü revizyonlara yol açtı.” diye konuştu.

Euro/Dolar paritesinin dış ticaret dengesini olumsuz etkilediği vurgulayan Büyüksimitci şunları söyledi: “Euro/Dolar paritesideki gerileme ise ihracattaki bir diğer sorun olarak karşımızda duruyor. Ukrayna savaşının etkisi ile Avrupa’da yaşanan enerji krizi sonrası durgunluk endişesinin yatırımcıları ABD dolarına yöneltmesi, Euro’nun son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açtı. Birçok sektörde ithal girdi maliyetleri Dolar bazında. AB ülkeleri ise bizim ihracat pazarlarımızın yarısını oluşturuyor. Dolayısı ile bu durum dış ticaret dengesini olumsuz etkileyecek, ihracatçılarımızın karlılık oranlarında düşüşlere sebep olacaktır. Ancak biz sanayiciler olarak her şeye rağmen ihracat yapmaya devam edecek, kayıplarımızı yeni pazarlar kazanarak ve katma değerli ihracatla telafi etmeye çalışacağız”

Kayseri Erkilet Havaalanı’na kargo gümrükleme sahası oluşturmak için yaptıkları çalışmalara değinen Büyüksimitci, “Biz uzun yıllardır Kayseri Havaalanı’nda gümrüklü bir kargo sahasının olmasını talep ediyorduk. Bu konuyu Ticaret Bakanımızın Kayseri ziyaretlerinde dile getirdik. Daha sonra online toplantılar yaptık. Bu konuda hiçbir sıkıntı olmadığını ilettiler. İnşallah önümüzdeki günlerde havaalanında gümrüklü bir kargo sahamız olacak. Buda bizim için çok büyük bir kazanç olacak. Böylelikle ihracatçılarımız hem zamandan tasarruf etmiş olacak hem de ciddi bir masraftan kurtulmuş olacak. Ben Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş başta olmak üzere Bakan Yardımcımız Sayın Volkan Ağar ve İhracat Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Kılıçkaya’ya desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Kurulma aşamasında olan 4. OSB ile ilgili de bilgiler veren Büyüksimitci, Bildiğiniz gibi, 4. OSB, Sivas yolu 25. kilometrede, 5 milyon 250 bin metrekare alanda kurulması planlanıyor. Öncelikle, burası karma OSB olacak. Bölgemizde orta yüksek ve yüksek teknoloji ile ilgili tahsislerimiz olacak. Şu anda bölgemize 1300 civarında yatırımcımızdan 26 milyon metrekareye yakın talep almış durumdayız. Bu da şehrimizde yatırım iştahının olduğunun bir göstergesidir. Desteklerinden dolayı Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Memduh Büyükkılıç’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. İnşallah onlarında desteği ile çalışmalarımızı hızla tamamlayıp, şehrimize çevre dostu bir OSB’yi en kısa zamanda kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

Kayseri Sanayi Odası seçimlerinin 01 Ekim 2022 Cumartesi günü yapılacağını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bildiğiniz gibi Oda/Borsa seçimleri 4 yılda bir yapılıyor ve bu seçimlerin Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 84’üncü maddesi gereğince Ekim/Kasım aylarında yapılması gerekiyor. Biz de Oda olarak organ seçimlerimizi 1 Ekim’de yapmayı planlıyoruz. Dolu dolu bir dönem geçirdik. Yönetim Kurulumuz, meclisimizle ve meslek komitelerimizle istişare içinde başarılı çalışmalara imza attık. Desteklerinden dolayı öncelikle Meclis Başkanımıza, yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarıma, siz değerli meclis üyelerimize, meslek komitesi üyelerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönem için de burada yine hizmet etmeye ekip olarak aday olduğumuzu meclisimizin huzurunda açıklamak istiyorum. Eğer sanayicilerimiz bizi seçer, Rabbim de kısmet ederse önümüzdeki dönem de sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

 

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler