Başkan Büyüksimitci “2023 Yılı İhracat Hedefimiz 5 Milyar Dolar”

11 Ağustos 2022

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nde, “2023 İhracat Vizyonu ve Yeni Fırsatlar” konulu panelde Kayseri'nin ihracatı ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Kayseri’nin ihracat potansiyelini değerlendiren Başkan Büyüksimitci, “Türkiye’nin ihracat ve istihdam hedefine çok katkı sağlayan bir noktadayız. 2020 pandemi döneminde 1,5 ay ürün gönderemedik. 2020 sene sonunda ise 1,5 aylık eksik ihracatı tamamlayıp, 2 milyar 605 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. 2021 yılı bizim için muhteşemdi. 2022 yılı hedefimizi ise, 3,6 milyar dolara yükselttik. Hedefleri koyarken sanayicimizin iştahını ve yeni yatırımları gözlemliyoruz. Oldukça memnun edici bir tablo görünüyor. Özellikle mobilya sektöründe 1 milyar doları geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

İhracatlarının yüzde 50’ye yakının AB ülkelerine gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyüksimitci, “Daha önce Irak ve Orta Doğu pazarı ilk sıradayken, 2021 yılında ABD ülke bazında birinci sıraya yükseldi. Şu anda ihracatımızın yüzde 45-50’sini  Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Uzak pazarlar konusunda sanayi odası olarak ABD’nin birinci pazar haline gelmesi için Ticaret Bakanlığı ve Türk Ticaret Merkezi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yılsonuna kadar 4,3 milyar dolar ihracat sağlayacağız” diye konuştu.

Şehir olarak elektrikli ev aletlerinde iyi durumda olduklarının altını çizen Büyüksimitci şunları söyledi: “Elektrikli ev aletleri ve küçük aletler sektöründe, İstanbul’dan sonra ikinci büyük ihracatçı şehir Kayseri. Küçük ev aletleri alanında büyük ihracatçılarımız var. Kayseri’de üniversitelerle sürdürdüğümüz AR-GE ve inovasyon çalışmaları ile teknolojik ürünlerde endüstri 4.0’a uyumlu katma değer yaratan ürünlerin ihracatı sayesinde 1 milyar doları yakaladık. Fakat gidecek daha çok yolumuz var. Pazar ve ürün çeşitliliği ile olası tüm fiyat düşüşleri ve maliyet artışlarını telafi edeceğimize inanıyoruz”

Finansmana erişim konusunda sıkıntı yaşayan sanayicilere de mesaj veren Büyüksimitci, “Özellikle İGE’nin kurulmuş olması bu konuda pozitif katkı sağlayacak. Eximbank’ın ihracat potansiyelinin artması ve finansmana erişimi kolaylaştırıcı rolü çok önemli katkı sağladı. Bu dönemde bankalarla görüşüyoruz. Bazı sanayicilerimiz ölçekleri küçük olduğu için yerelde çözmeye çalışıyor. Hepimiz aynı amaç için koşuyoruz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kayseri’de 5 milyar dolar ihracat hedefimizi 2023 yılında gerçekleştireceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız