DEİK- TİCARET BAKANIMIZ SAYIN MEHMET MUŞ'UN ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ FORUMU

05 Ağustos 2022

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) Odamıza intikal eden yazıda; T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un resmi ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad’da Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle her iki ülke bakanlarının onurlandırmalarıyla Türkiye-Pakistan İş Forumu gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefimizin 5 milyar dolar olduğu güncel ticaret rakamlarının henüz potansiyelin altında yer aldığı belirtilmiştir. 2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaştığı; 2020 yılında ise Pakistan’a ihracatımızın bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar, ithalatımızın ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisi verilmiştir. Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyelinin bulunduğu, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu vurgulanmıştır..

Bahse konu İş Forumu programının bilahire paylaşılacağı; katılmayı arzu eden firmaların bağlantıda bulunan ön kayıt formunu 5 Ağustos 2022, Cuma gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğü ile (Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü/e-posta: sbardakci@deik.org.tr) iletişime geçilebilmektedir.

Bilgilerinize sunarız,


Saygılarımızla,
Detaylı Bilgi İçin:
Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü
E-posta: sbardakci@deik.org.tr
Tel.: 0212 339 50 37

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız