Sanayicilerimiz Üretim ve İhracat Rekorlarıyla Ekonomimizin Belkemiği Olduğunu İspatladı

01 Temmuz 2022

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Haziran ayı meclis toplantısı KAYSO meclis salonunda yapıldı. Meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci’de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, alıcılar ve satıcılar arasında sorun haline gelen döviz alım satım kurlarının günün belirli saatlerinde Merkez Bankası tarafından yayınlanması ve fiyat karışıklığının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Ticari araçlara ÖTV desteği sağlanması talebinde bulunan Özkaya,  ticari araçlarla birlikte yurt içi ve yurt dışı yük ve yolcu taşımacılığında akaryakıta ÖTV desteği sağlanmasının, Türk mallarının uluslararası piyasalarda rekabet edebilmesine ve enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacağını belirtti. Özkaya, “Ticari kredi kartlarının limit yetersizliği, bankaların kredi vermekteki gönülsüz tutumu, yüksek ve orantısız faizler ve ek teminatlar gibi önümüzde büyük meseleler durmakta. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir kalkınma için bu konulara ivedilikle el atılmalıdır” dedi.

BDDK tarafından kerdi kullanım şartlarında yapılan değişikliklerin bazı zorlukları beraberinde getirdiğini ifade eden Özkaya şunları söyledi; “Kararın yayınlandığı gün yürürlüğe girmesi reel sektörün ve finans sektörünün uyum sürecini zora sokmuştur. Ayrıca bağımsız denetime tabi şirketlerin bu kapsamda olması ve bu şirketlerin net işletme sermaye ihtiyacının daha yüksek olması sebebi ile döviz karşılığı üst limitin 15 milyon TL artırılması gerekmektedir. Kredi koşullarının bağımsız denetim firmalarının raporu yerine şirketlerimizin yeminli mali müşavirlerinin düzenleyeceği raporlar geçerli olmalı, şirketlerimiz maliyet ve zaman israfından kurtarılmalıdır” 

Daha sonra kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı.

Küresel ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği büyümeyi önemli gördüklerini ifade ene Büyüksimitci, “Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 11 ile beklentilerin üstünde bir büyüme performansı göstermişti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise, yüzde 7,3 büyüyerek, yüksek oranlı büyüme performansını sürdürdü. Sanayi sektörü ise ihracatta kaydedilen sıçramanın da desteği ile pozitif ayrışarak yüzde 16,6 büyüdü. Sanayicilerimiz her türlü zorluğa rağmen, üretim ve ihracat rekorlarıyla bir kez daha Türk ekonomisinin belkemiği olduğunu ispatlamış oldu. Önümüzdeki dönemde bu performansın desteklenmesi durumunda, ülke olarak küresel rekabette çok daha öne çıkan bir aktör haline gelmemiz kaçınılmaz olacaktır. Yılın ikinci çeyreğinde, savaşın da etkisiyle artan maliyetler ve enflasyondaki belirsizlik, hem tüketim hem de yatırımları olumsuz etkileyerek, büyümeyi aşağıya çekme olasılığı vardır” dedi.

İSO İlk 500’de yer alan Kayseri firmalarını tebrik eden Başkan Büyüksimitci, “İSO İlk 500 sıralamasında geçen yıl 15 firmamız vardı, bu sene 18 firma ile listede yerimizi aldık. Her yıl olduğu gibi Kayseri olarak büyük illeri saymazsak Anadolu’da Gaziantep’ten sonra ikinci iliz. Tüm Türkiye genelinde ise geçen yıl 7. sıradayken, bu yıl bir basamak daha sıçrama yaparak 6. sıraya yükseldik. İnşallah ikinci 500’de de bu başarıyı bekliyoruz. Ben bu vesile ile listede yer alan tüm firmalarımızı, bir kez daha tebrik ediyorum.  Yöneticisinden en alt kademedeki çalışanlarına kadar, ülkemiz ekonomisi, ihracatı ve istihdamına sağladıkları katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Başkan Büyüksimitci,  Turkishtime tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri’ sıralamasında yer alan 10 Kayseri firmasını kutlayarak başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Kayseri olarak TİM tarafından açıklanana “Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçısı 2021” araştırmasında da Kayseri olarak iyi bir performans sergilediklerini vurgulayan Büyüksimitci, “Araştırmaya göre ilk 1000'de Kayseri’den 22 firmamız yer aldı. Geçen yıl listede 21 firmamız vardı, bu sene 22’e yükseldi. TİM tarafından açıklanan listede 17 firmamız görünüyor ancak, listede yer almayan ve Kayseri Serbest Bölgemizde faaliyet gösteren 5 firmamız daha var. Bunlarla birlikte ilk 1000’de Kayseri’den toplam 22 firmamız yer almış oldu. Ben bu vesile ile listeye giren firmalarımız başta olmak üzere, üreterek ve ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sunan tüm firmalarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Asgari ücret konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başkan Büyüksimitci, “Bugünkü mevcut şartlarda yüzde 50 civarında yapılan asgari ücret zammı çok yeterli olmadı. Şu andan bu maaşlarla insanların geçinmesi çok zor. Dolayısıyla asgari ücretin artırılıyor olması önemli. Zaten birçok sanayicimizin bu konuda kendi bünyelerinde bir takım çalışmalar yaptığını biliyoruz. İhracatta özellikle ABD ve Avrupa başta olmak üzere durgunluğa giden ve daralan bir pazar var. Asgari ücretin insanlarımızın geçinebileceği düzeye getirilmesi önemli ama rekabetteki zorluklarda düşünülerek işverenin üzerindeki yükleri hafifletecek gerekli destek mekanizmasının çalıştırılmasını özellikle talep ediyoruz. Çünkü bu iş sadece asgari ücretle kalmayacak, diğer çalışanlarımıza da maaş düzenlemesi yapmak durumunda kalacağız” diye konuştu.

TÜİK mayıs ayı ihracat verilerini değerlendiren Büyüksimitci, "Mayıs ayı ihracatımızda geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 22,11 artışla 305 milyon 538 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıla göre ilk beş aylık artışımız ise yüzde 20,83 oranında gerçekleşti. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 70 civarında. Dolayısı ile cari açığa pozitif katkı veren bir iliz. İnşallah ihracat artışımız bu şekilde devam ederse, yılsonu hedefimiz olan 4,3 milyar doları rahatlıkla yakalayabileceğimizi söyleyebiliriz” dedi.

Kayseri Model Fabrika’nın çok başarılı işlere imza attığını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Kayseri Model Fabrikamızın 2. Öğren-Dönüş Lansmanı gerçekleştirildi. Lansman sonuçlarından da anlaşıldığı üzere, Yalın İmalat Teknikleri ile üretim gerçekleştiren firmalarımızın verimlilikleri yüzde 40 ile yüzde 100 artarken, maliyetleri de düşürüyor. Odamızın da yalın üretim konusunda yürüttüğü Verimlilik Koordinasyon Ofisi Projesi 3. İhalesi tamamlandı. Burada hedef sektörlerimiz Makine ve Elektrikli Ev Aletleri. Siz değerli sanayicilerimizi Odamızın yürüttüğü bu projeye katılmaya davet ediyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Fatih Atilabey, ‘Kayseri İli Mobilya Sektörü Değer Zinciri Analizi’ konulu sunun yaparak meclis üyelerini bilgilendirdi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler