Libya Heyetinden KAYSO’ya Ziyaret

30 Haziran 2022

Libya’daki kardeş şehrimiz Misrata’nın Belediye Başkanı Mahmud Mohamed Sigutri, Libya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohamed Abdulkarim Raied ve beraberindeki heyet Kayseri Sanayi Odası’nı (KAYSO) ziyaret etti.

Libya heyetini Kayseri Sanayi Odası’nda ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade eden KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Türkiye ile Libya’nın yüzyıllara dayanan köklü bir ilişkiye sahip olduğunu belirterek, “Libya’yla ilişkilerimiz, Libya’da kalıcı barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlanması ve karşılıklı yarar temelinde mümkün olan tüm alanlarda geliştirilmektedir. Ülkemiz, Libya’daki soruna BM öncülüğünde ve Libyalılar arasında diyalog yoluyla siyasi bir çözüm bulunması amacıyla uluslararası çabalara da aktif destek sağlamaktadır” dedi.

Kayseri sanayisi hakkında misafirlere bilgiler veren Özkaya, Kayseri’nin 6 bin yıllık geçmişi ile hem üreten hem de ürettikleri ile Türkiye ekonomisine ve ihracatına ciddi katkılar sağlayan bir il olduğunu söyledi.

Kayseri ile Libya arasındaki dış ticaret verilerine değinen Özkaya,  “Toplam 32 üyemiz tarafından Libya’ya; elektrikli ev aletleri, çelik kapı ve mobilya başta olmak üzere tekstil, makine, inşaat ve inşaat malzemeleri ve gıda gibi alanlarda ihracat yapılmaktadır. Kayseri’nin 2021 yılında Libya’ya ihracatı: 67 milyon dolar civarında. Bu rakamı 2022 yılında 100 milyon dolar, 2023 yılında ise, 200 milyon dolar olarak hedefliyoruz. Elbette bu rakamlar yeterli değil. İnşallah bu ziyaret dış ticaret hacmimizin daha da artmasına, şehrimiz ile Libya arasındaki kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bizde Kayseri Sanayi Odası olarak, iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerin daha da gelişmesi adına her türlü desteğe hazırız” diye konuştu.

Kayseri’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirten Özkaya, Libya'nın yeniden yapılandırılma sürecinde, altyapı ve üst yapı hususunda faaliyet gösteren Türk şirketlerine fırsat verilmesinin ihracat hedefine katkı sunacağını sözlerine ekledi.

Misrata Belediye Başkanı Mahmud Mohamed Sigutri ise, üretim ve sanayi şehri Kayseri’de olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, birçok Türk şirketinin Libya’da faaliyet gösterdiğini ve bu şirketlerle dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, Türk firmalarının bölgelerine daha fazla yatırım yapmaları arzusunda olduklarını söyledi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız