"Olmazsa Olmazımız Üretimdir"

20 Haziran 2019

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Nisan ayı olağan meclis toplantısı 30 Nisan 2018 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı. Seçimlerin ardından ilk meclis toplantısı olması dolayısıyla yönetim kurulu ve meclis üyeleri tanıştı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, mecliste yeni görev alan sanayicilere başarılar dileyerek, “Ülkenin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle zor bir dönemde seçimimizi yaptık. Gün geçmiyor ki içeride, dışarıda Türkiye ile ilgili olumsuz haberler çıkmasın. Ekonomimizi çökertmek için iç ve dış düşmanlar uğraş vermektedirler” dedi.
24 Haziranda yapılacak seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Özkaya, “Seçim tarihi uzasaydı bir belirsizlik oluşturulacaktı. Önümüzdeki 1-1,5 aylık süreçte inşallah seçimler bitmiş olacak. Bundan sonra kim kazanırsa saygı gösterilerek artık gündemimizin ekonomi olması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizler sanayiciyiz, daha çok istihdam, daha çok ihracat yapmamız gereken durum var. Bizim bunlara odaklanmamız gerekiyor. İstihdam, çevre, üretim, finansal erişim ile ilgili sıkıntılarımızın olduğunu kimse inkar edemez. Ama ben inanıyorum ki bundan sonraki dönemde ekonomiye odaklandığımız zaman sıkıntıların kısa süre içerisinde çözüleceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 01 Nisan’da Oda seçimleri yaptıklarını hatırlatarak, yeni seçilen sanayicileri tebrik ederken, önceki dönem görev yapanlara da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bu dönem hep birlikte el ele vererek, kardeşlik anlayışı içerinde güzel hizmetlere imza atacaklarını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Hep birlikte Kayserimizin ve iş dünyamızın meselelerini takip edeceğiz. Bizim temel vazifemiz, Kayserimizdeki sanayicilerimizin meselelerini, varsa sorun ve görüşlerini daha üst makamlara götürmek sureti ile bu konuları gündemde tutmak ve bunlara ilişkin çözümler üretmektir. Benim sizden ricam; özellikle meslek komitelerimizi iyi çalıştıralım. Toplantılarımıza azami ölçüde katılım sağlamaya özen gösterelim. Burası sizin Odanız. Kapımız herkese her zaman açık. Alt kurullarımız ne kadar iyi çalışırsa, sorunlarımızın çözümü o derece hızlı olur” dedi.

24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerin tüm partilere ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Başkan Büyüksimitci, ülkemizin geleceğine yönelik atılacak adımların yeni sistemle birlikte daha güçlü olacağını belirterek,  seçimlerin huzur içerinde yapılıp, bir an önce ekonomi odaklı gündeme dönülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin 2017 yılında 7.4 oranında büyüdüğünü hatırlatan Başkan Büyüksimitci, bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürdüğünü ancak bir çok kez bunu revize etmek durumunda kaldıklarını belirterek, “Biz kendi işimizse bakmak zorundayız. Bu tür algılara kapılırsak, karamsarlığa kapılırsak emin olun kendi işimizi yapamayız. Biz kendi işimizde ne yapacağız, nasıl işimizi geliştireceğiz, nasıl daha çok üretim yapacağız, bunları düşünmek zorundayız. Her zaman söylüyoruz, sanayisi olmayan bir ülke, ayakta kalamaz. Dolayısıyla sizlerin üretimle ilgili eğer şevkiniz kırılırsa, emin olun Türkiye’ye zarar vermiş oluruz. Belirli zorluklar olabilir ama bu zorlukları aşmak için de elimizden geleni yapacağız. Finansal erişimle ilgili zorluklar olabilir ama bunu aşmanın da yolları var. Hem hükümet bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor hem de TOBB kendi elinden gelen bir takım imkanları değerlendiriyor. Türkiye’nin olmazsa olmazı üretimdir. Mutlak surette, bizlerin işlerimizi daha büyütme zorunluluğumuz var. Türkiye’nin buna ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin ihracatının artmaya devam ettiğini,  TİM verilerine göre Türkiye'nin ilk üç aylık ihracatının yüzde 13,89 artarken, Kayseri’nin ihracatı yüzde 26,18 oranında arttığını açıklayarak, şehrimizin ve ülkemizin gelişip kalkınmasına katkı sağlayan tüm sanayici, ihracatçı ve çalışanları tebrik etti.

KOSGEB’in 10 maddelik yeni yol haritasıyla kendisini yeniden yapılandırdığına değinen Başkan Büyüksimitci, yerli ve milli üretim için ilk defa başlık açıldığını, KOBİ’lerin dört gruba ayrıldığını ve puan sistemi üzerinden faiz maliyetinde pozitif ayrımcılık yapılacağını belirterek, 10 maddelik yeni yol haritası ile ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi.

TOBB Nefes Kredisi hakkında da bilgiler veren Başkan Büyüksimitci, KAYSO’nun yaklaşık 14 milyon TL olan limitinden 8 milyon TL’nin kullanıldığını, kullanıma hazır yaklaşık 6 milyon TL kredi olduğunu açıklayarak, ihtiyacı olan KOBİ’lerin bu krediden yararlanabileceklerini söyledi.

Kayseri’de artık ticaretinde sanayinin de dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Büyüksimitci, “Bütün dünya değişiyorken bizim aynı şeylerde ısrara etmemiz mümkün değil. Bizim üretim mantığımızı, ticaret anlayışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Oda olarak önümüzdeki dönem bu konulara ağırlık vereceğiz. Dar kapsamlı eğitimler hazırlayacağız. Ar-Ge merkezleri hakeza bizim için çok önemli. Bu yıl Ar-Ge merkezleri sayımızı mutlaka artırmalıyız. Gelişen ülkelerde kümelenme modelleri çok yaygın. Bizde önümüzdeki dönem çeşitli sektörlerle ilgi kümelenme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bu konuda ciddi devlet destekleri var. Yine Üniversite sanayi işbirliğinin üzerinde duracağız. Elinde ciddi projeleri olan, sahaya inmeye hazır olan bilim adamlarımız var. Kayseri’de yapılacak çok iş var. Potansiyeli olan çok sayda firmalarımız var. Birlikte el ele vererek çok güzel işlere imza atacağımıza inancım sonsuzdur” şeklinde sözlerini tamamladı. 

 


11:24, 02.05.2018
 

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler