Finlandiya Kayseri Fahri Konsolosluğu Açıldı

13 Mayıs 2022

Finlandiya Kayseri Fahri Konsolosluğu, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) düzenlenen törenle açıldı. Törene Kayseri Vali Yardımcısı Şemsettin Erkaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Finlandiya Ankara Büyükelçisi Ari Maki, Finlandiya Ankara Konsolosu Raimo Pahkasalo, Finlandiya Kayseri Fahri Konsolosu Murat Sert, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ve protokol üyeleri katıldı.

Açılışta konuşma yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bütüksimitci, Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki’yi Kayseri’de ve Kayseri Sanayi Odası’nda görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başladı.

Büyüksimitci, ülkemizin AB katılım sürecine destek veren Finlandiya’yla ikili ilişkilerimiz ve uluslararası alandaki işbirliğimizin güçlenerek gelişmeye devam ettiğini belirterek, açılışı yapılan fahri konsolosluğunda bunun en güzel örneklerinden birisi olduğunu söyledi.

Kayseri Sanayisi hakkında bilgiler veren Büyüksimitci, “Kayseri, 6 bin yıllık geçmişi ile hem üreten hem de ürettikleri ile Türkiye ekonomisine ve ihracatına ciddi katkılar sağlayan bir ilimizdir. Şehrimiz 11 milyar dolar GSYH’ya, 5 milyar doların üzerinde de dış ticaret hacmine sahiptir. 3 organize sanayi bölgesi, 1 üretim ağırlıklı Serbest Bölgemiz var. 4. OSB kurma çalışmalarımız devam ediyor. 2021 yılında Kayseri olarak 3 milyar 600 milyon doların üzerinde bir ihracat gerçekleştirerek, tüm zamanların ihracat rekorunu kırmış durumdayız. Bu yıl da inşallah hedefimiz olan 4 milyar doları rahatlıkla yakalayacağımıza inanıyorum. Türkiye’de ilk bin ihracatçı firma arasında 17 şirketimiz var. Her geçen yıl ihracatçı firma sayımızı artırıyoruz. 700’ün üzerinde ihracatçı firmamızla, dünyanın 180’den fazla ülkesine ihracat yapıyoruz” dedi.

Kayseri ile Finlandiya arasındaki dış ticaret verilerine de değinen Büyüksimitci, toplam 10 üyemiz tarafından Finlandiya’ya maden ürünleri, elektrikli ev aletleri ve demir-çelikten mamul eşya gibi alanlarda ihracat yapılmaktadır. Kayseri’nin 2021 yılında Finlandiya’ya ihracatı 25 milyon 133 bin 40 dolar, ithalatı ise 7 milyon 249 bin 560 dolar. Elbette bu rakamlar yeterli değil. İnşallah bugün açılışını yapıyor olduğumuz fahri konsolosluk, dış ticaret hacmimizin daha da artmasına vesile olurken, şehrimiz ile Finlandiya arasındaki kültürel ve sosyal ilişkilerinde gelişmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Fahri Konsolos Murat Sert’in de bu görevi layıkı ile yapacağına inandıklarını ifade eden Büyüksimitci,  fahri konsolosluğun her iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirerek, köprü görevi yapacağını söyledi.

Kayseri bir üretim ve ticaret şehri olduğuna vurgu yapan Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzun farkındayız. Finlandiya’nın da ciddi bir sanayiye sahip olduğunu biliyoruz. İnşallah Murat Bey’in de gayretleri ile bu potansiyellerimizi en iyi şekilde değerlendirerek, Finlandiya ile her alanda var olan bağlarımızı daha da güçlendireceğiz. Biz de Kayseri Sanayi Odası olarak, iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerin daha da gelişmesi adına her türlü desteğe hazırız. Ben katılan herkese teşekkür ederken, Murat Sert’e hayırlı olsun diyor, görevinde başarılar diliyorum”

Finlandiya’nın Kayseri’de bulunmak için pek çok nedeni olduğunu söyleyen Finlandiya Ankara Büyükelçisi Ari Maki ise, “Finlandiya’nın Kayseri’de bulunmayı talep etmesinin nedenleri çok çeşitlidir. Finlandiya Cumhuriyeti şu anda çok mükemmel ticari ilişkilere sahiptir. Ülkeler ile pek çok alanda da iş birliği içerisindedir. Finlandiya ve Türkiye şu anda iş birliği içerisindeler. Karşılıklı ilişkilerimiz tarihteki en büyük rekoruna ulaşmış vaziyette. Sadece bu sene Dışişleri Bakanımız 2 kere Türkiye’yi ziyaret ettiler. Türkiye’ye ekonomik anlamda ziyaretlerimiz olacak. Murat beye buradaki önemli görevlerinde de başarılar diliyorum” dedi.

Finlandiya Konsolosu Raimo Pahkasalo da, “Konsolosluğumuz adına sayın Murat beyi Fahri Konsolosluğu için tebrik etmek istiyorum. Elçimiz mükemmel adaylar bulma konusunda çok başarılı olmuştur şimdiye kadar. En son İzmir, Adana ve şimdi de Kayseri’ye bağlı konsolosları seçmiş bulunmaktayız. Şu anda Finlandiya Türkiye’de çok güçlü bir şekilde temsil edilmektedir. Şu anda bizim de burada görevimiz Murat beye destek sağlamak olacaktır. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Umarım bu göreve gelişimiz iyi olur” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Kayseri Fahri Konsolosu Murat Sert, Finlandiya’yı iyi tanımak ve iş birliklerini çoğaltmak gerektiğini söyleyerek, “Başta Kayseri olmak üzere Aksaray, Niğde, Nevşehir, Sivas ve Yozgat illerini kapsayan bu onurlu göreve beni layık gördükleri için Finlandiya Devletine, uygun gören büyüklerimize ve dostlarımıza teşekkür ederim. Bu fırsat ile bu görevin benim için şahsi anlamını ifade etmek istiyorum. Bir ülke düşünelim; sayısız göller ve masalsı bir coğrafyası var. 5,5 milyon nüfusu var. Finlandiya’nın insanları tıpkı bizim gibi Ural-Altay dilinde konuşmaktadır. Bence Finlandiya’yı iyi incelememiz lazım. İş birlikleri ve ortaklıklar kurmamız lazım. Teknolojik gelişmeleri öğrenmeli ve faydalanmalıyız. Ticaretimizi, sosyal ve kültürel ilişkilerimizi aramızdaki turizmi arttırmamak için hiçbir sebep olmadığını düşünüyorum” dedi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy da, kayseri ekonomisi ve ticareti hakkında bilgiler vererek, “Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Ari Maki’de buradayken ilişkilerimizi daha üst çıkarmak için söz alalım. Fahri Konsolos Murat Sert’in katkıları ile bu ticaret hacmimizi daha da yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum. Kayserimizin sahip olduğu imkanlar ve Finlandiya’nın sahip olduğu imkanlar bu ticaretin daha da yukarılara taşınmasına fırsat sağlayacaktır. Buradan tüm yatırımcılarımıza da çağrıda bulunalım. Finlandiya’ya yatırım yapsınlar. İnanıyorum ki bugün hizmete açtığımız fahri konsolosluğumuz ile her alanda ilişkilerimiz çok daha hızlı bir şekilde gelişecektir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, “Gerçekten güvenli bir liman olan, huzur şehri olan, yatırımcılar açısından da önem arz eden ve cumhurbaşkanımızın bizlere önerdiği yatırımcıya destek ve ihracatı önemseme bağlamında Anadolu’nun bağrında bir cazibe merkezi olan böyle bir şehrin belediye başkanı olmak bizler için onur ve gurur vericidir. Kayseri’nin yatırımcı ve ihracat açısından da daha da ileri götürülmesinin önemi bizler açısından da çok açık ve ortada. Şehrimize bu anlamda bir etkinlik yapılıyor olması ve bir fahri konsolosluk çalışmasının burada hayata geçiriliyor olması bizleri keyiflendiriyor. Ben katılımcıların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol tarafından hediyeler verilerek açılış kurdelesi kesildi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız