BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULANIMI ÇALIŞTAYI

24 Şubat 2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işaretinin, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dahil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacağı bildirilmiştir.

CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve CE işareti gibi, eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA işaretinin, Britanya piyasasına sunulacak eşya için kullanılmasının zorunlu olacağı ve bu önemli değişikliğin Türk ihracatçılarını da doğrudan etkileyeceği ifade edilmiştir.

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) tarafından söz konusu değişikliğin getireceği yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla Türkiye'nin öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendiği vurgulanmıştır.

Bu çerçevede, BEIS yetkililerince CE işaretinin yerini alacak olan UKCA işareti hakkında Türk şirketlerinin bilgilendirmesini teminen, 2 Mart 2022 Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında Ankara TOBB Sosyal Tesisleri'nde, ekte programı sunulan bir çalıştay düzenleneceği iletilmiştir.

Söz konusu çalıştayın, hibrit formatta (çevrimiçi ve yüz yüze) gerçekleştirilecek olup, mevcut Kovid tedbirleri kapsamında fiziksel toplantıya kayıt yapan ilk 50 kişi kabul edileceği belirtilmiştir.

Türkçe-İngilizce tercüme hizmeti sunulacak olan çalıştaya katılmak isteyen firma temsilcilerinin, ekteki programda linkleri sunulan çevrimiçi ve yüz yüze katılım formlarını 28 Şubat 2022 Pazartesi gününe kadar eksiksiz doldurmaları gerektiği hususunu,

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla,

İlgili Dökümanlar

Döküman Adı Dökümanı Aç Dökümanı İndir
UKCA Çalıştay Programı

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız