“Ülkemizi Japonya Seviyesine Çıkartabilmek İçin 2 Milyon Yeni Girişimciye İhtiyacımız Var”

23 Şubat 2022

Summit Erciyes: Geleceğe Yatırım Yapanlar Zirvesi’nde konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Odamızın da destekleri ile Erciyes Teknopark ve ORAN Kalkınma Ajansının işbirliğinde “Summit Erciyes: Geleceğe Yatırım Yapanlar Zirvesi” gerçekleştirildi.

Erciyes Dağı’nda gerçekleştirilen zirvede açılış konuşması yapan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, zirvenin ana temalarından birisi olan girişim sermayesi fonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Girişim sermayesi fonlarının ağırlığının giderek arttığını belirten Başkan Büyüksimitci, “ Tüm dünya yatırımcılarının gözdesi haline gelen finans, teknoloji ve dijitalleşme alanlarındaki fırsatlara girişim sermayesi yatırım fonları üzerinden erişmemiz daha kolay hale gelmiştir” dedi.

Ülkemize girişim sermayesi anlamında, son 10 yılda yapılan yatırım miktarının bu yıl tek çeyrekte gerçekleştiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Son 10 yılda 736 milyon dolar yatırım gelirken, yılın ikinci çeyreğinde 63 girişim toplam 746 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılının ilk altı ayında ise 129 Türk girişimine 1.3 milyar dolar yatırım yapıldı. Böylece Türkiye, girişimlere yapılan yatırımlarda birçok Avrupa ülkesini geride bırakarak, milyar dolarlık yatırım ligine çıktı. Pandemi etkisinin azalması ile birlikte, önümüzdeki ayların yatırım açısından daha da verimli geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Küresel arenada var olmanın yolunun yeni girişimci yetiştirmekten geçtiğine değinene Büyüksimitci şunları söyledi; “Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkelerdir. Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlar. Bu yüzden zenginlik ve refaha giden tek yol girişimcilik diyoruz. Türkiye’de her 100 kişiden yalnızca 2’si girişimci. Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var”

TOBB bünyesinde kurulan ve 15 bini aşkın üyesiyle dünyanın en kapsamlı girişimcilik networklerinden biri olan TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları ile yeni girişimciler yetiştirdiklerine dikkat çeken Büyüksimitci, yaptığı çalışmalarla girişimciliği ülke gündemine almayı başaran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler