Büyüksimitci, “Kayseri Üreterek Büyüyen Bir İl”

07 Ocak 2022

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ın katılımı ile Kayseri Ticaret Odası’nda “İş Dünyası Buluşmaları” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Bakan Yardımcısı Gürcan’a yeni görevinde başarılar dileyerek, “Hem hemşerimiz olarak hem de bir iş insanı olarak sizi bu görevde görmenin bizleri ziyadesi ile memnun ettiğini belirtmek istiyorum” dedi.

Kayseri’nin çevresinde yer alan 12 şehir için ticaret, lojistik ve sağlık merkezi konumunda olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Şehrimiz işletme sayısı bakımından yüzde 3’lük oranla İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Konya’nın ardından 6’ncı sırada yer almaktadır. 3 Organize Sanayi Bölgesi ve 1 üretim ağırlıklı Serbest Bölgesi ile 42 milyon metrekare alanda yaklaşık 2 bin civarında firması ile Türkiye'nin büyüyen ekonomisine ivme kazandırmaktadır” diye konuştu.

2020yılında pandemiye rağmen Kayseri olarak 2 milyar 624 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların ihracat rekorunu kırdıklarını açıklayan Büyüksimitci, 2021 yılında da 3,5 milyar dolar olan hedeflerini bir miktar geçerek, yeni bir rekora daha imza atacaklarını söyledi.

Büyüksimitci, Kayseri’nin üreterek büyüyen bir il olduğunu ve birçok veride Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdüklerini vurguladı.

Büyüksimitci, “Tüm dünyada olduğu gibi hammadde ve enerjiden kaynaklı zorluklarımız olsa da inşallah devletimizin de desteği ile tüm bu zorlukların altından hep birlikte kalkacağız. Şehrimizin ve ülkemizin gelişip kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Asgari ücrette yapılan vergi indiriminin hem işveren hem de çalışanlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını ifade eden Büyüksimitci, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ve hükümetimize şükranlarımızı sunmak istiyorum. Yine, kurumlar vergisinde imalat sanayi ve ihracatçılarımız için yapılacak olan %1’lik indirim, yapılması düşünülen kurumlar vergisi ve KDV ile ilgili kapsamlı çalışmaları da sanayimizi ve ihracatımızı geliştirme yönünde olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın fonlama maliyetlerini yüzde 14'e düşürmesine rağmen kamu bankaları dışındaki bankaların, son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde artırdıklarını dile getiren Başkan Büyüksimitci, şunları söyledi; “Bazı bankaların yüzde 25-30'lar seviyesinde, hatta kredili mevduat hesaplarına 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını duyuyoruz. Ülkemiz ekonomisini büyütecek, üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı artıracaksak, hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve fedakârlık yapmalıyız. Reel sektörün ve bankaların aynı gemide olduğumuzu unutmaması gerekiyor. Bu arada piyasayı destekleyen kamu bankalarımıza sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin destekleri ile piyasayı fonlamaya devam edeceklerine inancımın tam olduğunu da belirtmek istiyorum. Diğer bankalardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz”

Artan enerji fiyatlarının, sanayide enerji yoğun sektörlere ihraç pazarlarında rekabet zorluğu yaşattığını ifade eden Başkan Büyüksimitci,  bu konuda hükümetin çalışma yapmasına ihtiyaç olduğunu ve bu sektörlerin belli bir süre desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik tedbirle, kurların daha stabil hale geldiğini ve piyasalarda oluşmaya başlayan istikrarın kendilerine gelecek adına umut verdiğini ifade eden Büyüksimitci, sanayiciler olarak Türk lirasına güveni tesis eden tüm adımları desteklediklerini, şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada devletin yanında olduklarını belirterek, birlik beraberlik içerisinde tüm zorlukların üstesinden geleceklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler