FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİ

14 Aralık 2021

Sayın Üyemiz,

Kayseri Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden alınan yazıda; 28.06.2014 tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinde yer alan “a) Açık halde satılan mal: Önceden paketlenmeksizin, tüketicinin hazır bulunduğu bir ortamda ölçülerek satılan malı, (...)ifade eder.” hükmünde olup Bakanlığın 30.09.2020 tarihli ve 57806356 sayılı yazılarında “Bakliyatlar, baharatlar, kuruyemiş, kasap ve manav ürünleri, kilo ile satılan unlu mamuller, pasta, balık, şarküteri vb. ürünler, mevzuatta açık halde satılmaya elverişli olan hükmü ile ifade edilen malların “önceden paketlenmeksizin”, tüketicilere “birim fiyatları” üzerinden, istedikleri ağırlık miktarınca ölçülerek “satış fiyatının” satış anında etiketlenerek malın paketi üzerine iliştirilmesi suretiyle satın alınmasına imkan verecek şekilde yapılan satışlara ilişkin olarak uyulması gereken yasal düzenlemelere yukarıda yer verilmiştir.

“Açık halde satışa sunulan ürünlerin birçoğu satıcı tarafından hazır bulunan ambalaj, kutu, paket, kap vb. muhafaza ürünleri içerisine koyularak tüketiciye satılmadan önce, yukarıda yer alan ve uymayanlar hakkında idari yaptırımı bulunan bu yasal yükümlülükler dolayısıyla fiyat etiketinin yanıltıcı ya da aldatıcı herhangi bir bilgi içermemeleri amacıyla, bu tür ambalaj, kutu, paket, kap vb. muhafaza ürünlerinin darası alınarak satılacak ürünün ölçülmesi suretiyle net miktar üzerinden satış fiyatının belirlenmesi ve bu sayede satış fiyatının birim fiyat ile uyumlu olması ve etiketin yanıltıcı ve aldatıcı bilgi içermeme yükümlülüğünün yerine getirilmesi gerekmektedir.” olarak belirtilmiştir.

Ticaret İl Müdürlüğüne son günlerde Pastırma, Sucuk, Şekerleme ile pasta ve tatlı satışlarında Yönetmelik hükümlerine uygun işlem yapılmadığı yönünde şikayetler geldiği belirtilmektedir. Her bir ürün tartımında mezkur hükme aykırı işlem yapılmasının 2021 yılı için cezası 452 TL olduğu hususunu,

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ek: Fiyat Etiketi Denetimi Hakkındaki yazı için tıklayınız..

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız