KAYSO’da Yeni Yatırımları Değerlendirme ve 4. OSB Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

09 Aralık 2021

Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) 'Kayseri'deki Yeni Yatırımları Değerlendirme ve 4. OSB Hakkında Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Köksal ve OSB Başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri'de 2021 yılında 3.5 milyar dolarlık ihracatı geçeceklerini söyleyerek, "Özellikle ihracatta 3.5 milyar doları rahat geçeceğiz. Bu Kayseri için tüm zamanların rekoru olmuş olacak. Türkiye'nin ihracat artış hızının da daha fazlasını yaparak, şehrimizin Türkiye sıralamasında üst sıralara çıkma açısından önemlidir” dedi.

İthalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 206 olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Kayseri olarak biz bir birim alırken 2.06 birim satıyoruz. Bu da Kayseri adına ülkeye bırakılan katma değer açısından çok önlemli bir rakamdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘daha çok ihraç etmeliyiz' konusunda Kayseri üzerine düşeni yapıyor. Daha fazlasını da yapacaktır. 2020 yılında kilogram birim fiyatımız Kayseri'de 1.80 dolarken, şuanda 1.92 dolar. Aynı dönemde Türkiye'nin 1.07 dolarken, 1.21 dolar. Burada da bizim verilerimiz Türkiye'nin verilerinden daha iyi. İnşallah tüm Türkiye 2 dolarları 2.5 dolarları görür. Kayseri'nin birlik ve beraberliği anlamında vermiş olduğunuz çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyükkılıç: "Kayseri'miz ticaretin ve endüstrinin bir üssüdür"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Her şeyden önce birliğin ve beraberliğin en güzel örneklerinden birini sergileyen yaklaşım içerisinde böyle bir çalışmayı anlamlı görüyorum. Biz Kayseri'mizin ticaretin ve endüstrinin bir üssü olduğunu hep söylüyoruz. 6 bin yıllık geçmişi olan, çıkan tabletlerde adeta ticaretin merkezi olarak nitelendirilen bir anlayış içerisinde bu şehrin İpek Yolu üzerinde bulunan bir şehir olduğunu hep söylüyoruz. 3 tane OSB'si, 1 tane serbest bölgesi, 2 tane de teknopark niteliğinde kuruluşumuzun olduğu bu güzel şehrimizde Cumhurbaşkanımızın sürekli vurguladığı ‘döviz', ‘faiz' ‘borsa' sarmalarından çıkıp üretim yapmak, yatırım yapmak, ihracat yapmak ve dolayısıyla da bu ülkeyi yatırımlarla anılan, istihdama fırsat veren, üretimi olmazsa olmaz anlayış içerisinde çalışmalar yapmak için hepimiz gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Günaydın: "İlk 10 aylık ihracatımız  ayında 2 milyar 915 milyon dolar"

Son olarak rakamlarla Kayseri sanayisini değerlendiren Kayseri Valisi Şehmus Günaydın “daha çok üretip, daha fazla istihdam ve ihracat yapmanın yolu birbirimize destek vermekten geçiyor. Kayseri'de bu anlayış ile son yıllarda çok önemli değişimleri görüyoruz. Geldiğimiz noktayı yeterli görmüyoruz. Biz Kayseri olarak çok daha iyisini yapabilecek potansiyele sahibiz. Bunun için bizlerin bu konudaki mesafe almamıza, ilimizin her alanda gelişmesine katkı veren Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Bizlerde bir uyum ve gayret içerisinde Kayseri'mizi her alanda daha ileri noktalara taşımak için çalışıyoruz. Biz 2021 yılı başlamadan ihracatta hedefimizi 3,5 milyar dolar olarak söylemiştik. Pandemi dolayısıyla dünyada bir takım sıkıntılar yaşanıyor ve bizde bu sıkıntılardan haliyle etkileniyoruz. Bizler Kayseri olarak, aziz milletimizin fedakar ve kahraman girişimci evlatları olarak ekonomide ve ihracatta önemli mesafeler alıyoruz. 2021 yılında Kayseri ihracatımızda geçen yıla göre yüzde 42,3 gibi bir artış var. 2020’nin ilk 10 ayında 2 milyar 49 milyon dolar ihracat yapmışken, 2021 yılının ilk 10 ayında 2 milyar 915 milyon dolarlık ihracat yaptık. Buna son 2 ayın rakamları dahil değil. İnşallah 3.5 milyarın üzerine çıkacağız. Bunun geçtikten sonra hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız. Önümüze yeni hedefler koyacağız" diye konuştu.

Yeni kurulacak 4. OSB hakkında da konuşan Vali Günaydın, "Bizim üretimimizi, ihracatımızı ve istihdamımızı artırmak için yatırımcıya uygun alanları oluşturmamız lazım. Fırsatlar vermemiz lazım. Kayseri'mizde 3 tane OSB'miz, 1 tane serbest bölgemiz var. Talep o kadar arttı ki, 1'inci OSB’de 60 yatırımcının yeni fabrika kurmak için müracaatı var. İncesu OSB'de 136 tane yatırımcımız müracaat etmiş. Mimarsinan OSB'ye 18, serbest bölgemize de 33 tane yatırımcımız müracaat etmiş. Kuracağımız 4'üncü OSB'ye yaklaşık 614 yatırımcı müracaatta bulunmuş. Kayseri'mizde çok büyük bir yatırım iştahı var. Bizim bu yatırımcının iştahını karşılayabilmek adına hem mevcut OSB'lerde yapabiliyorsak genişleme alanlarını oluşturacağız, hem de 4'üncü OSB'nin çalışmalarını büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, ticaret ve sanayi odamızla hızlı bir şekilde devam ettireceğiz. Çünkü yatırımcımız bu yatırımları biran önce hayata geçirmek için sabırsızlanıyor" dedi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler