Kayseri İli Müşterek Oda Borsa Toplantısı Yapıldı

08 Kasım 2021

Kayseri İli Müşterek Oda Borsa Toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nnu katılımı ile Kayseri Ticaret Borsası’nda düzenlendi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kayseri Ticaret Borsası’nın tarım sektörünü geliştirmek üzere hizmet kalitesini artırmasının bir nişanesi olan bu törende bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Tarımın en önemli ve stratejik sektörlerden birisi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Zira, tarım başka alanlara benzemez. Her şey yolunda giderken, önemi göz ardı edilir. Ama fırında ekmek yoksa işte o zaman ne kadar stratejik olduğunun farkına varılır. Allah yokluğunu göstermesin, ama tarımın gerçek değeri, ancak yokluğunda anlaşılır. Bugün tedbir almazsak, ucuz diye her şeyi ithal etmeye kalkarsak, boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de tehlikeye girer” dedi.

Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminin tarım ve hayvancılığın nasıl stratejik bir sektör olduğunu herkese gösterdiğini, önce kendine yeten, sonra çevresine yeten ülke olmanın önemini yaşadıklarını ifade etti.

Tarım ve hayvancılık işini asla ihmal etmemek gerektiğine inandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz de TOBB olarak, ticaret borsalarımızla birlikte, tarım sektörünü geliştirecek projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Sizlerin görüş, öneri ve sıkıntılarını, siyasi iradeye iletiyoruz, çözüm yolları arıyoruz. Özellikle tarım ve hayvancılıktaki, yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışların, sıkıntıya yol açtığı görüyoruz. Verilen desteklerin, en az girdi maliyetlerindeki artış seviyesinde olması gerektiğini de söylüyoruz” dedi.

Kayseri Ticaret Borsası’nın şehre değer katacak her işin, her yatırımın peşinde olduğuna ve hayata geçmesini sağladığına şahitlik ettiğini dile getiren TOBB Başkanı, “İç Anadolu’nun en modern canlı hayvan borsasını ve pazar yerini kurmaya başladı. Kalkınma Ajansından temin ettiği destekle, et ürünlerine yönelik ar-ge istasyonu projesini hazırladı. Faaliyete geçirdiği gıda ve toprak laboratuvarıyla, üreticimizin ürün verimini artırdı. Hayata geçirdiği e-ticaret sitesiyle, yerel firmalarımıza ve kendi ürünlerimize destek oldu. Sizlere daha iyi hizmet vermek üzere, ülkemizin en kapsamlı ticaret borsası kampüsünü kurmayı hedefledi” şeklinde konuştu.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de bu tür istişare toplantılarının oldukça kıymetli olduğunu belirterek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış da, pandemiye rağmen 2021 yılında da Kayseri iş dünyası olarak üretmeye, çalışmaya, ihracat yapmaya, yeni pazarlar bulmaya ve istihdam sağlamaya devam ettiklerini, büyük fedakarlıklar göstererek, zarara uğrasalar da pes etmediklerini söyledi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız