“Sanayimizin Önemli Bir Değişim ve Dönüşüme İhtiyacı Var”

20 Haziran 2019

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’ın katılımı ile yapılan toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, meclis toplantısına katılımlarından dolayı Mustafa Elitaş’a teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Son dönemlerde ekonomide bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını açıklayan Meclis Başkanı Özkaya, “Enflasyonda, faiz oranlarında ve eleman konusunda son zamanlarda ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Yine sanayide 50 milyon kWh ve üzeri enerji tüketen işletmelerin elektrik maliyetlerine yüzde 35’e yakın zam geldi. Bunların her biri acil çözülmesi gereken konular. Tüm bunları el birliği ile çözme gayretinde olacağız” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yoğun programları arasında meclis toplantısına katılımlarından dolayı Mustafa Elitaş’a teşekkür ederek, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanlığına seçilmelerinden dolayı tebrik ederek başarılar diledi.

Elitaş’ın sanayici ve tüccarların sorunlarına vakıf olduğunu, milletvekili seçildiği günden beri hep yanlarında olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, ilk günden bu yana şehrimize, ülkemize ve sanayiye verdiği desteklerden dolayı bir kez daha teşekkür etti.
 
24 Haziran seçimlerinin Türk demokrasi tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcı olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Türkiye her alanda daha hızlı ve daha kararlı adımlar atacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında oluşan ilk kabinenin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bundan sonra Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak reformlara ve özellikle ekonomiye odaklanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyüksimitci, “Yeni dönemde Türkiye olarak yeni bir büyüme hikayesi yazmalıyız. Bunun içinde, yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformları gerçekleştirmek, Ar-Ge, inovasyon, teknoloji odaklı üretim dönüşümünü, dijital dönüşümü, işgücü dönüşümünü ve en önemlisi eğitim dönüşümünü sağlamak zorundayız” diye konuştu.

2017 yılında ve 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüyen Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sanayinin verdiğini belirten Başkan Büyüksimitci, şunları söyledi; “2017 yılında yüzde 7,4 ile büyüme rekoru kıran Türkiye’de, sanayinin istihdam ve büyüme üzerinde önemli bir katkısı olmuştur. Ancak, sanayimizin özellikle teknolojik yapısı itibari ile önemli bir değişim ve dönüşüme ihtiyacı var. 2023 hedefleri arasında yer alan ilk 10 ekonomiye girme hedefi de dahil olmak üzere diğer pek çok ekonomik başarının ilk anahtarı bu değişim ve dönüşüme bağlıdır”

Bir takım sektörlerin halen klasik usullerde üretim yapmaya devam ettiğini, bunun da sektörleri ciddi sıkıntıya soktuğunu kaydeden Başkan Büyüksimitci, dünyada iş yapma şekillerinin değiştiğini anlatarak, Uber, Alibaba.com ve İkea gibi firmaları örnek gösterdi.

Teşvik sistemlerinin değişmesi gerektiğini, özellikle ilçe bazlı ve aynı sektör içerisinde haksız rekabete yol açmayan teşvik sistemlerinin çok daha faydalı olacağını vurgulayan Başkan Büyüksimitci, 5. ve 6. Bölge teşviklerinin sanayisi gelişmemiş illere verildiğini ancak burada bir başarı yakalanamadığını belirterek, bir model değişikliğine gidilerek, Marmara havzası dışında Kayseri, Aksaray, Konya ve Mersin limanını da içine alacak şekilde yeni bir üretim havzası oluşturulması gerektiğini söyledi. Büyüksimitci, bu bağlamda özellikle yerli otomobil yatırımının Kayseri olması konusunda ellerinden gelen gayreti göstereceklerine yineledi.

Türkiye’nin her şeye rağmen 7,4 büyüdüğünü ancak 2018 yılının biraz daha zor geçeceğini belirten Başkan Büyüksimitci, “Özellikle Amerikan Merkez Bankası FED’in bilanço küçültme süreci, güçlü dolar, ticaret savaşları, tüm dünyada yükselen faizler ile birlikte artık hem küresel ekonominin hem de özellikle içinde Türkiye’nin de olduğu gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları düşecektir. Bundan sonar Türkiye daha zor ve pahalı kaynak bulmak zorunda kalacak. Yani Türkiye olarak önümüzdeki dönemde daha az kaynak ile daha fazla büyümek zorundayız. Ama ben birçok zorluğu aştığımız gibi bu dönemi de aşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Başkan Büyüksimitci, kur ve faiz kıskacı altına alınmış sanayicinin ayakta kalabilmesi için nefes alması gerektiğini belirterek, elektrik fiyatlarının sanayiciyi çok üzdüğünü, bu konunun bir an önce adil bir şekilde çözüme kavuşması gerektiğini söyledi. Yine kanunla sanayicilere avukat, doktor, bağımsız denetçi, iş güvenliği ve çevre gibi birtakım zorunluluklar getirildiğini belirten Büyüksimitci, tüm bunların maliyet azaltılması gereken dönemde sanayicilere ek maliyet olduğunu vurguladı.

Nisan ayı işsizlik rakamlarının tek haneye düştüğünü hatırlatan Başkan Büyüksimitci, rakamların yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleştiğini, Kayserinin 2018 yılı Haziran ayı ihracatının geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre yüzde 13,58 artarak, 141.4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, Türkiye’nin 2018 yılı ilk 6 aylık ihracatını yüzde 12,16 artarken, Kayseri’nin ihracat artışının yüzde 19,29 olduğunu açıklayarak tüm sanayici, ihracatçı ve çalışanları tebrik etti. 

İSO İkinci 500 sıralamasında Kayseri’den 14 firmanın yer aldığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, firma çalışanlarını ve yetkililerini tebrik etti. Tüm meclis üyelerinin kurban bayramını da tebrik eden Büyüksimitci, kazasız belasız bir bayram dileyerek konuşmasını tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, KAYSO meclis toplantısında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, birlikte güzel işlere imza attıklarını, Mimarsinan OSB’ye kuruluşu aşamasında Milli Emlak’tan çok uygun fiyata 2 milyon metrekarelik bir arazi aldıklarını, Kayseri OSB’nin üç kat büyüklüğe ulaşmasına ciddi katkılar sağladıklarını, OSB’lerde emlak vergisinin kaldırılması konusunda bizzat kendisinin imzasının olduğunu anlattı.

İhracatta sıçrama yapabilmek için Kayseri sanayisinin bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirten Elitaş, bu dönüşümün zaruri olduğunu, sanayicilerin markaya verilen teşviklerden ve  AB Hibe Fonlarından (UFUK2020) yararlanması gerektiğini, aynı zamanda  AB Kırsal Kalkınma Fonlarından (IPARD) Kayseri tarımının faydalanması için hükümet olarak çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Kayseri’nin Türkiye’de ekonominin, ticaretin kalbinin attığı yer olduğunu vurgulayan Elitaş,  “Yerli otomobil için de Kayseri potansiyel bir şehirdir. Dünya devlerinin pek çoğu Detroit gibi, Manheim, Stutgart gibi limana yakın olmayan yerlerde konuşlanmış. Neden Kayseri Detroit, Stutgart olmasın” dedi. Teşvik sistemini dile getirmesinden dolayı KAYSO Başkanı Büyüksimitci’ye teşekkür eden Elitaş, kendisinin de bu konuyu yıllar öncesinden beri savunduğunu, bu konuda da bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Elitaş, 2002 yılında Türkiye’nin toplam gayri safi milli hasılasının 231 milyar dolar olduğunu, bugün döviz fiyatlarındaki artışa rağmen 800 milyar doları geçen bir Türkiye ekonomisi olduğunu söyledi.

OSB’lerde kalifiye eleman sıkıntısına da değinen Elitaş, AK Parti döneminde iş gücüne katılma oranında büyük bir artış olduğunu vurgulayarak, “2002 yılında işsizlik oranı yüzde 10.4’dü. 5 yıllık kalkınma planındaki hedef 10.3’ düşürmekti. İşsizlik oranı yüzde 10’nun altına düştüğü takdirde kalifiye olmayan elemanın pankartlarını da OSB’de görüyoruz. Yüzde 9’a düştüğü zaman ‘Eleman aranıyor’ pankartları var. İşsizlik oranı yüzde 10’u geçtiği an ‘Nitelikli eleman aranıyor’ pankartları var. İşi beğenmeyen, baba parasına bakan, köyden gelen erzaklar ile geçimine devam eden bir kitle de fazlalık var. Bu kitlenin Türkiye’de yüzde 7-8 civarında olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

AK Parti olarak emekli olduktan sonra iş hayatına devam eden çalışanların sigorta katkı paylarını sıfıra düşürdüklerini, kalifiye eleman konusunda OSB’lerde ki sanat okullarının bir fırsat olduğunu, bu okullarda öğrenci başına 6 bin liraya kadar destek verildiğini hatırlatarak, bu fırsatların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 


02:21, 31.07.2018

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler