“Tarım ve Hayvancılık Asla İhmal Etmememiz Gereken Bir Alan”

20 Haziran 2019

Kayseri Ticaret Borsa’sının ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Barsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, dışa bağımlı olmamak için tarım ve hayvancılığın asla ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Kayseri Ticaret Borsası tutar bazında en çok işlem yapan üyelerine yönelik ödül töreni düzenledi. Törene Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız ve İsmail Tamer, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve çok sayıda işadamı katıldı.

Başarılı girişimcileri ve kurumları takdir etmenin onlara moral ve motivasyon olacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, bu vesile ile tarım ve hayvancılıktaki potansiyelin farkına varıp, müteşebbis insanları bu alana yönlendirmenin önemli olduğunu belirterek ödül alan firmaları tebrik etti.

Ülke olarak tarım ve hayvancılığa gerekli değerin verilmesi gerektiğinin altının çizen Başkan Büyüksimitci, “Bugün bu alanlarda tedbir almaz, şimdi ucuz diye ithal etmeye kalkarsak, boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de tehlikeye girer. Dolayısıyla tarım ve hayvancılık, asla göz ardı etmememiz, ihmal etmememiz gereken bir alan” dedi.

Tarım ve hayvancılığın değerini hep koruyan sektörlerin başında geldiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci,  şunları söyledi; “Tüm dünyada orta sınıf hızla büyüyor. Orta sınıf, daha çok tüketiyor daha çok harcıyor. Her yıl 2 Türkiye büyüklüğündeki nüfus orta sınıfa ekleniyor. Yanı başımızda, çevre coğrafyamızda 2 milyarlık bir nüfus var. Bu 2 milyarlık nüfus, yaklaşık 500 milyar dolarlık gıda, tarım ve hayvancılık ürünü ithal ediyor. Tarım ve hayvancılıktaki fiyat artışı, genel fiyat artışının üzerinde. İşte bu yüzden gıda, tarım ve hayvancılık hep kazanır. Değerini hiçbir zaman kaybetmez”

TOBB olarak, ticaret borsaları ile birlikte, tarım sektörünü daha da geliştirecek projeler ve çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Büyüksimitci, bugün ticaret borsalarının dünyaya örnek hale geldiğini ve 57 İslam ülkesine ve Türk Cumhuriyetlerine, borsacılık tecrübeleri aktardıklarını söyledi.

Bu konuda son dönemde önemli adımlar attıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, lisanslı depolar, ürün ihtisas borsası ve borsa tescil yazılımı bunlardan birkaçı olduğunu, bu hizmetlerin devreye girmesi ile hem üretici hem de tüketicilerin işlerinin daha güvenli bir ortamda, daha rahat yürütebileceklerini belirtti. 

İşadamları ve sanayicilerin bir takım sorunları olduğunu ancak bu sorunların birlik ve beraberlik içerisinde çözülebileceğine değinen Başkan Büyüksimitci, hep birlikte, el ele vererek ülkemizi hak ettiği yere getireceklerini belirterek konuşmasını tamamladı.  

 


12:57, 13.08.2018

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız