KAYSO Antalya Yörex Fuarına Katıldı

20 Haziran 2019

Antalya Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) bu sene 9.’su gerçekleştirildi.

 

Fuara Kayseri Sanayi Odası adına Meclis Başkanımız Abidin Özkaya, Meclis Başkan Vekilimiz Mehmet İlgü, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Abdullah Oğuzbaş ve Ahmet Gümüşçü katıldı. Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarda TOBB’a bağlı oda ve borsalar yöresel ürünlerin sergilendiği stantlarıyla yer aldı.

Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği 24-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen Fuar’ın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İlinizdeki, ilçenizdeki coğrafi işaretli ürünleri gün yüzüne çıkarın, sahip çıkın, bunları tescil ettirin. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada, coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını, Oda-Borsalarımız tescil ettirdi. Oda-Borsalarımız tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti” dedi.

Sadece yurtiçi tescille işin bitmediğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, önemli olanın yurtdışında da tescili başarmak ve yurtdışı pazarına girmek olduğuna işaret etti. Şu ana kadar Avrupa’da tescillenen 3 ürünün; Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bunu başaran Gaziantep Sanayi Odamızı, Aydın Ticaret Odamızı ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızı tebrik ediyorum. Diğer ürünlerimizin AB nezdinde tescili için de çalışıyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerin, üretimini, ticaretini, tüketimini ve denetimini artırmamız lazım”

Konuşmasının sonunda coğrafi işaretli ürünlere sahip çıkan, kadın girişimcilere özellikle teşekkür eden Hisarcıklıoğlu,  “Heyecan ve vizyonlarından dolayı hepsiyle iftihar ediyorum. Biz TOBB olarak coğrafi işaretli ürünlere her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. YÖREX’e emek veren, alın teri döken herkesi yürekten kutluyorum” dedi.

 


13:41, 26.10.2018

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız