16 İle İhracat Destek Ofisi Kurulacak

20 Haziran 2019

İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen törenle imzalandı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Ticaret Bakanı Pekcan’ın imza attığı protokol ile Kayseri Sanayi Odası’nın da arasında bulunduğu 16 ilde 25 Odada İhracat Destek Ofisi kurulacak. Törene Yönetim Kurulu üyemiz M. Nebi Doğan ve AB Dış Ticaret ve Fuarlar Birim Sorumlumuz Tolga Gökşen’de katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu ofisler, ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendirecek, ihracat desteklerini anlatacak, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak" dedi.

Hisarcıklıoğlu, bu odaların, ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendireceğini, ihracat desteklerini anlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Odalarımız, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacaklar. Ticaret Bakanlığımız, ihracat için önemli teşvik ve destekler veriyor. Ekonominin nabzı da odalarımızda tutuluyor. Firmaların ihtiyaç ve talepleri ilk olarak odalarımıza geliyor. Odalarımız ve borsalarımız her firmaya doğrudan hizmet sunabilecek, hizmeti KOBİ'nin ayağına götürecek kapasiteye sahip. Artık sorumluluğumuz ve motivasyonumuz daha yüksek. Ortak hedefe kilitlenmenin meyvelerini, ekonomiye yeni ihracatçılar kazandırarak ve yeni ihracat rekorları kırarak önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. El birliğiyle Türkiye'nin kazanmasını sağlayacağız."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, ilk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsayla ihracat destek ofisleri kuracaklarını belirterek, "Bu 16 ilimiz 53,6 milyar dolar ihracatla 2017 yılı ihracatımızın üçte birini gerçekleştirdi. Şimdi hedefimiz hem bu rakamları daha yukarı taşımak hem de ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan illerimizi de desteklemek." dedi.

Pekcan, törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak hedeflerinin ihracatı KOBİ'lerden başlayarak bütün iş dünyasına yaymak olduğunu söyledi.

 


09:26, 14.11.2018

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler