“Piyasalardaki Olumsuz Algı Yerini İyimserliğe Bırakmış Durumda”

20 Haziran 2019

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çoklakbayrakdar’ın katılımı ile Odamız meclis salonunda yapıldı. Toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, 2016 yılında asgari ücrete verilmeye başlanan teşviğin kasım ayı sonu itibari ile sona erdiğini belirterek, “Biz bu teşviğin devam etmesinden yanayız. Hepimizin malumu piyasalarda ciddi bir durgunluk var. İşletmelerimizin çarklarını döndürebilmesi için, asgari ücrete teşviğin devam etmesinde büyük yarar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Döviz kurlarında ve petrol fiyatlarında yaşanan ani artışlardan dolayı elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapıldığını hatırlatan Meclis Bakanı Özkaya, döviz kurlarında ve petrol fiyatlarında gerileme olmasına rağmen doğalgaz ve elektrikteki zamların geri alınmadığını belirterek, son yapılan iki zammın geri alınmasının sanayicilere teşvik açısından son derece önemli olduğunu ve bu yönünde hükümet kanadından olumlu bir adım beklediklerini söyledi.

Yılsonuna girilirken sanayicilerin kendi gerçeklerini görmeleri açısından, hiçbir olumlu yada olumsuz faktörü göz ardı etmeksizin firmalarını çek etmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Meclis Başkanı Özkaya, bunun firmaların kendi gerçeklerini görmeleri ve hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kocasinan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Hükümet tarafından alınan tedbirlerin finansal piyasalar üzerindeki olumlu etkilerini görmeye başladıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bir taraftan gündemin ekonomi odaklı olması bizleri memnun ederken, diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın, yeni bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını açıklaması ileriye dönük iyimserliğimizi daha da pekiştirmiş durumda. Özellikle 3 aylık sert kur ataklarının ardından, Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) ortaya konulan gerçekçi hedeflerle birlikte olumsuz algının artık kendini iyimserliğe bırakmaya başladığı görmekteyiz” dedi.

Piyasalarla birlikte enflasyonla mücadelede de olumlu gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Merkez Bankası verilerine göre bir önceki yılın Eylül ayında 4.4 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın Eylül'de 1.83 milyar dolar fazla verdi. Enflasyonla Topyekün Mücadeleye TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde oda ve borsalarımızın ve tüm halkımızın güçlü bir şekilde destek vermesiyle enflasyon daha da düşecektir. Son ÖTV ve KDV düzenlemelerinin de enflasyonla mücadeleye ciddi katkı olacağı açıktır. Türkiye, bugün ağustos ve eylül ayından daha iyi durumdadır” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, KDV iadelerinin yüzde 50’sinin 10 iş günü içerisinde iade edilmesine yönelik yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “KDV iadeleri sanayiciler olarak bizim talep ettiğimiz bir konu idi. Şu anda reel sektörün 110-120 milyar TL civarında devletten KDV alacağı var. Bu paranın reel sektöre dönmesi işletmeleri finansman açısından rahatlatacaktır. Bakanımızın yaptığı açıklama ile bu çağrımız gerçekleşecek gibi görünüyor. Aslında bizim çağrımız bu paraların nakit olarak verilmesi de değil, devletin mali disiplini bozmaması adına, hazine bonosu olarak verilebilir. Yada bizim SGK ve vergi ödemelerimize de mahsup edilebilir. Sayın bakanımıza yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyor, yeni sistemin bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz”

Taşınır rehni kanunu hakkında meclis üyelerine sunum yapan Başkan Büyüksimitci, bu güne kadar taşınmazların rehin yada ipotek olarak verilebildiğini ancak TOBB’un gayret ve girişimleri ile bundan sonra taşınırlarında ipotek olarak verilebileceği yada bankalara teminat olarak gösterilebileceğini söyledi.

Geçen hafta TOBB ve Bankalar Birliği tarafından reel sektörün sorunlarına yönelik Kayseri’de düzenlenen toplantıya değinen Başkan Büyüksimitci, çok faydalı bir toplantı olduğunu ve birçok sorunun ele alındığını, bu toplantıda kendilerinin de bir takım önerileri olduğunu belirterek, bu sorun ve önerilerin hem TOBB tarafından hem de KAYSO tarafından hükümet nezdinde sıkı bir şekilde takip edildiğini açıkladı.

İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Başkan Büyüksimitci, 2018 yılı Ekim ayında Kayseri’nin ihracatının geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre yüzde14,4 arttığını, söyledi. 2018 yılı ilk 10 aylık Türkiye’nin ihracatının yüzde 12,41 artarken, Kayseri’nin ihracatının yüzde 17,98 arttığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, makine ve aksamları sektörünün ihracatını ilk 10 ayda yüzde 60,1 artırarak Kayseri'de ihracatını en çok arttıran sektör olduğunu sözlerine ekledi.

Son olarak kürsüye gelen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çoklakbayrakdar, belediye olarak şehri güzelleştirmek ve insanların hayatları kolaylaştırmak yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Aslında şehir içinde hizmet veren kurumlarımız hemen hemen aynı doğrultuda çalışırlar ancak belediyelerimizin diğer kurumlarla mutlaka bir ortak paydası vardır. Çünkü yaptığı hizmet bire bir insan odaklıdır. Sanayicilerimiz yaptığı üretim, istihdam ve ihracatla şehir ekonomisine ciddi katkılar sağlıyorlar. Bizde belediye olarak bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Bu şehrin ekonomisine katkı sağlayan tüm sanayicilerimize ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Kocasinan Belediyesinin yüzölçümü bakımından Kayserinin en büyük ilçesi olduğunu belirten Başkan Çolakbayraktar, belediye olarak yaptıkları çalışmalar ve projeler hakkında detaylı bir sunum yaptı.

 


12:37, 27.11.2018

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler