Malta Büyükelçisinden KAYSO’ya Ziyaret

08 Nisan 2021

Malta Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Theresa Cutajar, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi makamında ziyaret etti.

Malta Büyükelçisini Kayseri Sanayi Odası’nda ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Malta ile diplomatik ilişkilerimizin 1967 yılına dayandığını belirterek, bu ilişkilerin son yıllarda giderek arttığını, bunun da kendilerini hem ekonomik hem de ticari anlamda memnun ettiğini söyledi.

Kayseri ile Malta Cumhuriyeti arasındaki dış ticaret verilerini değerlendiren Başkan Büyüksimitci, “2020 yılında Odamız üyesi 16 firma tarafından Malta’ya 2,5 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirdik. İhracat kalemlerimizin ilk üç sırasında, mobilya, elektrikli ev aletleri ve demir-çelikten mamul eşyalar var. Bunun yanı sıra çok az bir miktarda ithalatımız var. Pandemi sürecinin sona ermesi ile birlikte, bu rakamları çok daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyoruz. İnşallah son dönemlerde iki ülke arasındaki artan ilişkiler ve karşılıklı ziyaretler, ticaret hacmimizin daha da artmasına vesile olacaktır” dedi.

Başkan Büyüksimitci, ülkemizin AB ile ilişkilerinin yeniden canlandırılması sürecine destek vermelerinden dolayı Büyükelçi Cutajar’a teşekkür ederken, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı vermeye her hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Malta Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Theresa Cutajar ise, Türkiye ile Malta arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirmek istediğini söyledi.

Büyükelçi Cutajar, özellikle yapay zeka, bilişim ve enerji sektörlerinde işbirliklerine açık olduğunu belirterek, ev sahipliğinden dolayı Başkan Büyüksimitci’ye teşekkür etti.

Daha sonra Büyükelçi Cutajar’a Kayserinin sanayisi, ihracatı ve genel durumu hakkında sunum yapıldı.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler