KAYSO Akademi Eğitim Faaliyetlerine Devam Ediyor

29 Mart 2021

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) bünyesinde, eğitim, seminer ve proje faaliyetlerini daha sağlıklı yürütmek ve üyelerine daha kaliteli hizmet vermek adına kurulan KAYSO Akademi eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

KAYSO Akademi kapsamında “Sözleşmeler Hukuku ve Uluslararası Boyutu” konulu ikinci eğitim programı video konferans üzerinden düzenlendi.  Üye firmalarımızın üst düzey yöneticilerine yönelik eğitim, Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Şahan tarafından veridi.

İlk olarak sözleşmeler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gökhan Şahan, Türk Borçlar Kanunu’nun 12. maddesinin 1. fıkrasında, sözleşmelerin geçerliliğinin, kanunda aksi öngörülmedikçe, hiçbir şekle bağlı olmadığını belirterek, “Sözleşmeler konusu basit bir konu gibi olsa da aslında çok kapsamlı bir konu. Bazen bu konuda ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bizim hukuk sistemimizde ve modern hukukun tamamında sözleşme özgürlüğü ilkelerimiz var. Bu konuda kanun bizi çok sınırlandırmaz. Aslında iradelere bırakmıştır. Birkaç tane emredici hükümler vardır. Onların sınırında kalmak şartı ile biz sözleşmeleri istediğimiz gibi yapabiliriz” dedi.

Tahkim hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Şahan şunları söyledi: “Tahkim sözleşmesi, tarafların, sözleşme veya sözleşme dışı bir hukuki ilişkiden doğmuş̧ veya doğabilecek uyuşmazlıkların tamamı veya bir kısmının çözümünün hakem veya hakem kuruluna bırakılması hususunda yaptıkları anlaşmadır. Uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarından en kolay ve en masrafsız olanıdır”

İşadamları ve sanayicilerin en çok uyuşmazlık çıktığı zaman sorun yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Şahan, “Malumunuz yargılama süreçleri çok uzun. Mahkemeler en erken iki yılda sonuçlanıyor. 10 seneye kadar süren davalar olabiliyor. Bu süreç içerisinde birçok şey değişiyor. Dolayısı ile uyuşmazlıklarda tahkimin önemi büyüktür. Sanayicilerimizin tahkimi tercih etmesi  büyük oranda zaman ve tasarruf sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Gökhan Şahan’ın sunumunun ardından, soru cevap bölümüyle birlikte toplantı sona erdi.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız