Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisinden KAYSO’ya Ziyaret

26 Mart 2021

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve Çek Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosu Ufuk Bozkaya, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Büyüksimitci’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarete Meclis Başkan Yardımcımız Mehmet İlgü, Meclis Katip Üyemiz Sedat Böyük, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Abdullah Oğuzbaş ve Ahmet Gümüşcü, Yönetim Kurulu Üyelerimiz İbrahim Ezinç, M. Nebi Doğan ve Genel Sekterimiz Nihat Molu’da katıldı. 

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisini Kayseri Sanayi Odası’nda görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayseri Sanayi Odası olarak 2020 yılını ciddi büyümelerle bitirdik. İhracatta tüm zamanların rekorunu kırdık. Dolayısı ile bu yılında iyi geçeceği inancındayız” dedi.

Çek Cumhuriyeti ile Kayseri arasındaki dış ticaret verileri hakkında bilgi veren Başkan Büyüksimitci, “Çekya’ya ihracat yapan 20’ye yakın üyemiz var. Bu üyelerimiz aracılığı ile 2020 yılında Kayseri’den Çek Cumhuriyetine 8 milyar dolar civarında ihracatımız var. İthalatımız ise 2.7 milyar dolar seviyelerinde. Kayseri olarak ihracatta rekor kırmış olsak da, bir önceki yıla göre Çekya’ya il bazında ihracatımızda bir miktar düşüş var. İnşallah bu ziyaret, işbirliğimizin daha da gelişmesine ve ticaret hacmimizin artmasına vesile olacaktır” diye konuştu.

Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri sanayisi hakkında da bilgiler veren Başkan Büyüksimitci, ağır sanayi konusunda Çekya’nın çok güçlü olduğunu ancak Kayseri’nin de bu konuda çok ciddi potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu alanda işbirliği yapmak isteyen Çek firmalarına desteğe her zaman hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ise, Kayseri’nin kendileri açısından önemli bir il olduğunu ve Çek firmalarının önemli iş ortaklarının olduğu şehirlerden bir tanesi olduğunu belirterek, Kayseri’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Avrupa’da birçok ülkede yüzde 5 ila 10 civarında daralma olmasına rağmen Türkiye’nin 2020 yılını pozitif büyüme ile kapattığını hatırlatan Büyükelçi Vacek, bunun da Türkiye’nin pandemiyi iyi yönettiği anlamına geldiğini söyledi.

Büyükelçi Vacek, Çeklerin Türkiye’de 3.5 milyar dolarlık bir enerji yatırımı olduğunu açıklayarak, karşılıklı iş yapmak isteyen firmaları bir araya getirmek ve ortak çalışma yapmaktan memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra Çekya Büyükelçisi Vacek’e KAYSO Dış Ticaret Birimi tarafından, Kayseri’nin ihracatı, sanayisi, ekonomisi, turizmi ve kültürü hakkında bilgi veren bir sunum yapıldı.

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız